i5-11400h RTX 3060 sistemde darboğaz mı oluyor?

Hocam açtığınız konu ile alakasız ama kullandığınız bilgisayardan sipariş vermeyi düşünüyorum, memnun musunuz satın aldiginiza, sizce alınır mı? @Nvidia Rat Racing

Şuan performans sorunlarının tam olarak oyunlardan mı, genel olarak tek kanal ramden mi yoksa özel olarak bu marka modele mi has olduğunu tam anlamadığım için çok bir yorum yapamıyorum. Ama bu marka modele has olması çok düşük bir olasılık. Tek kanal ramdense, yükseltmek kolay. (1000lira daha koy üstüne alacakken) Oyunlara has ise zaten yapacak birşey yok. Dying Light 2 sorunsuz ve gayet performanslı çalışıyor. Yaptığım benchmark testleri sorunsuz ve benzer donanıma sahip bilgisayarların puanlarının ya çok az ilersinde ya çok az gerisinde. kayda değer bir sapma yok. ortalamada yani. Boşta çok sessiz o açıdan memnunum, öte yandan oyunda yük altında çok fazla ses yapıyor. Sırf o yüzden gürültü önleyici kulaklık bakıyorum fan sesinden. Ekranı kötü diyorlar ama Windows renk kalibrasyonundan ve intel ekran ayarlarından sonra sonuç çok iyi. Sesi ortalama bir laptopun altında diyebilirim. Fİlm izlenir, video izlenir. Müzik ve oyun için kulaklık şart. Klavyesi ortalama diyelim. Zaman göstericek onu. Eski laptopuma göre çok sıcak ama. Öte yandan ısı kaynaklı performans düşmesi olmadı. Şuan için memnunum. Aynı laptopun 12.nesil olanları çıktı şuan. Benimki 11.nesil.

Şuan performans sorunlarının tam olarak oyunlardan mı, genel olarak tek kanal ramden mi yoksa özel olarak bu marka modele mi has olduğunu tam anlamadığım için çok bir yorum yapamıyorum. Ama bu marka modele has olması çok düşük bir olasılık. Tek kanal ramdense, yükseltmek kolay. (1000lira daha koy üstüne alacakken) Oyunlara has ise zaten yapacak birşey yok. Dying Light 2 sorunsuz ve gayet performanslı çalışıyor. Yaptığım benchmark testleri sorunsuz ve benzer donanıma sahip bilgisayarların puanlarının ya çok az ilersinde ya çok az gerisinde. kayda değer bir sapma yok. ortalamada yani. Boşta çok sessiz o açıdan memnunum, öte yandan oyunda yük altında çok fazla ses yapıyor. Sırf o yüzden gürültü önleyici kulaklık bakıyorum fan sesinden. Ekranı kötü diyorlar ama Windows renk kalibrasyonundan ve intel ekran ayarlarından sonra sonuç çok iyi. Sesi ortalama bir laptopun altında diyebilirim. Fİlm izlenir, video izlenir. Müzik ve oyun için kulaklık şart. Klavyesi ortalama diyelim. Zaman göstericek onu. Eski laptopuma göre çok sıcak ama. Öte yandan ısı kaynaklı performans düşmesi olmadı. Şuan için memnunum. Aynı laptopun 12.nesil olanları çıktı şuan. Benimki 11.nesil.
Sorun yaşamadığın oyunlar var, bilgisayarından kaynaklansa Dying Light 2'de de yaşardın aynı sorunu. Yaşamadığına göre büyük ihtimal oyundan kaynaklanıyor. Far Cry5 ve 6 bende de var ve bende de oldu GPU'nun düşük performansta çalışması olayı.

1080p'de bazı oyunlar malesef böyle oluyor. 2K'da biraz daha az, 4K'da hiç olmuyor ama benim RTX 2060 kaldırmıyor 4K'yı. 4K'da 30 FPS civarında oynayabiliyorum anca RTX 2060 ile.

Sorun yaşamadığın oyunlar var, bilgisayarından kaynaklansa Dying Light 2'de de yaşardın aynı sorunu. Yaşamadığına göre büyük ihtimal oyundan kaynaklanıyor. Far Cry5 ve 6 bende de var ve bende de oldu GPU'nun düşük performansta çalışması olayı.
Elimde 2x8Gb ram var. Deneyip o şekilde yazıcam sonucu. Single-dual'den mi kaynaklı çıkar ortaya.

12. Nesil olanlarını bulamadım stokta yok görünüyorlar , çok birşey fark eder mi 11. Veya 12. Nesil olmasından. Klavye tuşlarina ısı geçiyor mu hocam yani eliniz klavyedeyken sizi rahatsiz ediyor mu sıcaklık

Bugün saatlerce bu sorunu çözmeye çalıştım sonra bu forumu buldum. Aynı sorun bende de var hocam valorant PUBG CS:GO fark etmiyor. Vardığım sonuç ekran 1080p olduğu için işlemci darboğazı var. GPU %60'larda. DSR'de aktif olmadığı için elimizden hiçbir şey gelmeyecek gibi gözüküyor.

Son düzenleme:
Bugün saatlerce bu sorunu çözmeye çalıştım sonra bu forumu buldum. Aynı sorun bende de var hocam valorant PUBG CS:GO fark etmiyor. Vardığım sonuç ekran 1080p olduğu için işlemci darboğazı var. GPU %60'larda. DSR'de aktif olmadığı için elimizden hiçbir şey gelmeyecek gibi gözüküyor.

Dying Light 2, RE Village vb. oyunlarda sorun yok. Yarın çift kanal ram testi yapıcam. Bakalım sorun ondansa anlaşılır.

GPU ile alakalı soruna yanıt verebilirim. Maksimum yüke (%99) ulaşmadığı zaman NVIDIA kartlar saat frekans hızını Boost hızın bile üstünde tutuyor. Benim de 1650 kartım var o da böyle yapıyor. Maksimum yüke ulaştığı zaman Boost frekansı ile temel frekans arasında tutuyor kendini. O yüzden GPU kullanımın düşmesine sebep olmuyor.

Diğer sorun olan GPU'nun %99 kullanılmama sorunu bende de oluşuyor bazı oyunlarda. Geçen gün GTA 5 oynuyorum sistemim i5 9300H ve GTX 1650 144Hz monitörüm var oyuna giriyorum FPS 65 72 arası GPU kullanımı %50 CPU kullanımı aynı seninki gibi %30- %40. eğer bu sorunu sende görmeseydim işlemcimin tek çekirdek performansına bağlardım sorunu ama 11.nesil Intel'de oluyorsa başka bir şey vardır.

Tek kanal RAM yuzunden, biz yazmaktan biktik siz sormaktan bikmadiniz.

Kasma, donma yada takılma yapmıyorsa dert etme çünkü gerçek darboğazda bu olaylarda görünür. Senin yaşadığın GPU'nun düşük çalışması.

1080p'de bazı oyunlarda düşük çalışması sanırım oyunla alakalı bir durum. Bende 32GB RAM ve RTX 2060'lı bir sistemim var. Bende de bazen eski oyunlarda GPU yavaş çalışıyor, ben artık takmıyorum.

Far Cry 6'da grafik ayarlarında HD Grafik özelliği var mıydı? Far Cry 5'te vardı belki Far cry6'da da olabilir.

Benimki neden kaynaklanıyor?
2x8 2666 DDR4
i5 9300-H
GTX 1650
256 GB SSD
1TB HDD

Oyun grafiklerinde MSAA'yı 4x yapıp dene bide. Sorunun çözülebilir.

DSR teknoloji ile 2K upscale edip dener misin?

Ayarları fulleyin, MSAA'yı açın. Sorun tek kanal ramden de kaynaklı.

SORUN ÇÖZÜLDÜ.

Nedeni bazı arkadaşların direkt dediği gibi; Tek kanal RAM. Tek kanal 3200-16GB'ı çıkardım yerine iki tane 2400-8GB taktım. Totalde ram miktarı aynı ama frekans olarak yeni taktıklarım daha yavaş. Ama kullanımlar yüzde olarak düzeldi. FPS inanılmaz arttı. Snowrunner'da 50-60Fps'den aynı ayarlarla 100-110'a yükseldi. Testleri ayrı bir konu açıp paylaşıcam.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı