i5 12400F oyunda 100 dereceye çıkıyor

Hocam bahsettiğiniz yer burası sanırsam, buradan ne gibi ayarlar yapmam gerekiyor? 0.050 üzerine çıkmıyor oradaki değer.

Bayağı bayağı 0.050 üstüne gelip numpad yanındaki + tuşuna basınca yükselmiyor öyle mi? Yapacak bir şey yok o zaman. Bu şekilde kullanın PC bakalım sıcaklıklar ne durumda olacak. Intel fanını da çok ses yapmıyorsa sürekli %100 yapın gitsin.

Bayağı bayağı 0.050 üstüne gelip numpad yanındaki + tuşuna basınca yükselmiyor öyle mi? Yapacak bir şey yok o zaman. Bu şekilde kullanın PC bakalım sıcaklıklar ne durumda olacak. Intel fanını da çok ses yapmıyorsa sürekli %100 yapın gitsin.
Klavyemde numpad yok o yüzden + ve - kısayollarından koyuyorum ama 0.050 üstüne çıkmıyor. Aşağıdaki değerlerde oynamam gereken bir yer var mı?

Yok hocam gerek yok. Bu şekilde 5 ile 10 derece arası kazanım sağlayanlar var. Bakalım sizin işlemci tutabilecek mi bu voltajda.
Hocam oyunlarda denedim sanki az da olsa soğuma var ama prime95 testini başlattıktan 20 saniye sonra falan 100 derece oluyor hala.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-01-19 200533.png
    Ekran görüntüsü 2023-01-19 200533.png
    18,9 KB · Görüntüleme: 28
  • Ekran görüntüsü 2023-01-19 200633.png
    Ekran görüntüsü 2023-01-19 200633.png
    18,2 KB · Görüntüleme: 23
Hocam oyunlarda denedim sanki az da olsa soğuma var ama Prime95 testini başlattıktan 20 saniye sonra falan 100 derece oluyor hala.

Hocam Prime95 vsde soğutabilmemiz mümkün değil zaten. Herhangi bir render veya bench gibi bir şeye girecekseniz sıvı soğutucu almanız gerek o da ne kadar tutabilirse artık. Intel zaten üstündeki soğutucu nedir ne değildir anlamak için 100 derece limitini kullanıyor. 100 dereceyi gördükten sonra orada kalsın diye kademeli olarak hız keserek devam edecek. 13xxx dede bu durum yaşanıyor. 13600K'ya 360mm soğutucu bile alsanız aynı durum var bench atarken.

edit: XTU yükleyip denediniz mi? Orada müdahale etmenize izin veriyor mu core voltage vs?

Son düzenleme:
Hocam oyunlarda denedim sanki az da olsa soğuma var ama prime95 testini başlattıktan 20 saniye sonra falan 100 derece oluyor hala.

Hocam Prime95 vsde soğutabilmemiz mümkün değil zaten. Herhangi bir render veya bench gibi bir şeye girecekseniz sıvı soğutucu almanız gerek o da ne kadar tutabilirse artık. Intel zaten üstündeki soğutucu nedir ne değildir anlamak için 100 derece limitini kullanıyor. 100 dereceyi gördükten sonra orada kalsın diye kademeli olarak hız keserek devam edecek. 13xxx dede bu durum yaşanıyor. 13600K'ya 360mm soğutucu bile alsanız aynı durum var bench atarken.

edit: XTU yükleyip denediniz mi? Orada müdahale etmenize izin veriyor mu core voltage vs?
Hocam Xtu ve throttlestop'da herhangi bir işlem yapılmıyor işlemci üzerinde (voltaj olarak). Bunun haricinde oyun testinde ise belirli bir süre sonra yine 100 dereceye dayanıyor.

12400F 3060 kullanıyorum ve ağır oyunlar dahil çoğu oyunu denedim fakat stok fan olmasına rağmen 65-70 dereceleri gördüm maksimum. Bence siz ya fanı oturtamadınız ya da termal macun sürmediniz bir kontrol edin.

12400F 3060 kullanıyorum ve ağır oyunlar dahil çoğu oyunu denedim fakat stok fan olmasına rağmen 65-70 dereceleri gördüm maksimum. Bence siz ya fanı oturtamadınız ya da termal macun sürmediniz bir kontrol edin.
Macunu kendi elimle sürmüştüm zaten ve gayet yeterli seviyede, fanın da oturduğunu düşünüyorum çünkü boşta herhangi bir sıkıntı yok sıcaklık değerlerinde. Ayrıca bütün tırnaklar oturmuş gibi gözüküyor.

I5 12400f in stok fan perormansı pek iyi değil, ben sıvı soğutma ile kullanıyorum ve 70 dereceyi daha görmedim. Kullandığım sıvı soğutma Rampage Helios C1, F/P bi sıvı soğutucu, 1200tl 'ye almıştım 2 hafta önce, çok artmadıysa bakmanızı öneririm.

Geri
Yukarı