i5-13500 100 dereceye çıkıyor

berkanozcnn

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar, sistemi yeni topladım. Buna rağmen işlemci boşta 40 derece çalışıyor. Opera'da YouTube'da videoların üzerine fareyi götürdüğümde fan birden uçağa dönüyor. CPU sıcaklığı 70-80'lere kadar çıkıyor. Bazı web sitelerde ise 95 dereceleri buluyor. En basit oyunları oynarken, mesela LoL'de 65-70 derecelerde geziyor CPU. Hatta Valheim oynarken sistem birden çok kere 100 dereceye çıktı. 90 derecelerde dolaştığı da çok oluyor. Fan kilitleri gayet düzgün şekilde oturmuş durumda, kontrol ettim. Sizce bu neden kaynaklı olabilir? Yazılımsal bir problemden şüphelendiğim için format attım hala tarayıcıda dolaşırken 55-65 arası geziyor CPU. normal olduğunu düşünmüyorum.

Sistem:
  • Intel i5-13500
  • Gigabyte RTX 3070
  • Gigabyte H610M
  • 16 GB RAM

Peki daha önceden 100 dereceye çıkmış olması yada 90+ da çalışmış olması işlemciye zarar vermiş olabilir mi ?
Hayır aylarca bu sıcaklıklarda kullanılmadıkça işlemci sağlığı açısından bir sorun teşkil etmez. Keza gerekli durumda işlemci termal kısma gerçekleştirir veya sistemi kapatabilir.

Birde rica etsem bana kaliteli olduğunu düşündüğünüz cpu soğutucu linki atar mısınız? Teşekkürler
Maalesef cpu soğutucularla marka model olarak çok tecrübem yok . Daha iyi bilen arkadaşlar daha sağlıklı önerilerde bulunacaktır.

Peki daha önceden 100 dereceye çıkmış olması ya da 90+ da çalışmış olması işlemciye zarar vermiş olabilir mi?

Sıkıntı olmaz.

Bir de rica etsem bana kaliteli olduğunu düşündüğünüz CPU soğutucu linki atar mısınız? Teşekkürler.

En son 600'dü daha iyileri olabilir.

Evet bende kendi deneyimimi aktarayım bu işlemci ve stok soğutucu kullanan arkadaşlar için, buraya gelip mesajı görüp çoğu şeyden haberdar olsunlar. 13500 TDP değeri 65W olarak gözükse bile yük altında 12600KF den maksimum Turbo güç kısmında 4W daha sıcak çalışan bir işlemci. Intel'in sitesindeki sayılara göre 12600KF maksimum 150W 13500 ise 154W olarak gözüküyor. Benim deneyimimde de durum aynı idi stok soğutucu ile işlemciyi stabil bir şekilde soğutmak mümkün değil oyunlarda 80 derecelere yaklaştığı oluyor %30-40 kullanım civarlarında stress testine soktuğumda ise yaklaşık 93 derecelere kadar çıkıyor. 12600KF de aynı durum söz konusu stok fan ile YouTube'da test yapan arkadaşlara bakabilirsiniz orada da işlemi herhangi bir oyunda en kötü 80 derece olacaktır.

Geri
Yukarı