i5-13500 100 dereceye çıkıyor

berkanozcnn

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar, sistemi yeni topladım. Buna rağmen işlemci boşta 40 derece çalışıyor. Opera'da YouTube'da videoların üzerine fareyi götürdüğümde fan birden uçağa dönüyor. CPU sıcaklığı 70-80'lere kadar çıkıyor. Bazı web sitelerde ise 95 dereceleri buluyor. En basit oyunları oynarken, mesela LoL'de 65-70 derecelerde geziyor CPU. Hatta Valheim oynarken sistem birden çok kere 100 dereceye çıktı. 90 derecelerde dolaştığı da çok oluyor. Fan kilitleri gayet düzgün şekilde oturmuş durumda, kontrol ettim. Sizce bu neden kaynaklı olabilir? Yazılımsal bir problemden şüphelendiğim için format attım hala tarayıcıda dolaşırken 55-65 arası geziyor CPU. normal olduğunu düşünmüyorum.

Sistem:
  • Intel i5-13500
  • Gigabyte RTX 3070
  • Gigabyte H610M
  • 16 GB RAM

İşlemci kullanımınızı izlediniz mi? Sistem boştayken ve oyunlardayken işlemci kullanımınız ne durumda?
İzliyorum hocam dediğim gibi takıntı halindeyim. Değerler yazdığım gibi

13500'in performans çekirdekleri normalde 2.50 GHz çalışıyor. Turbo açıkken 4.80 GHz'e kadar çıkabiliyor. Turbo'yu kapatınca 2.50 GHz'de sınırlanıyor.
Şuanda OCli değil cpu 2.50 de çalışıyor zaten

Bu nedir hocam ?

Hocam stok da olsa 100 derece normal midir? Başka bir termal macun denesem düzelir mi ? Yada sıvı soğutucu alsam fiyat bandı ne kadar olmalı ?
Sıvı soğutmaya gerek yok. 600-1200 TL bandındaki bir kule tipi hava soğutucu işinizi görür. Başka macun ile deneyebilirsiniz, zararı olmaz.

Bu nedir hocam ?

Hocam stok da olsa 100 derece normal midir? Başka bir termal macun denesem düzelir mi ? Yada sıvı soğutucu alsam fiyat bandı ne kadar olmalı ?
Anlık 100 dereceye ulaşmalar stok soğutucuyla hatta bazen harici soğutucularla bile görülebiliyor. Ancak sürekli +90'da çalışıyorsa oyun deneyiminiz esnasında, soğutma yetersiz kalıyor demektir. Turbo'yu kapatarak önemli ölçüde sıcaklıkları düşürebilirsiniz, ancak performanstan da kayıp yaşayacağınızı unutmayın. Eğer bütçeniz varsa harici bir soğutma (sıvı olmuyorsa en azından kule tipi) ve kaliteli bir macun uygulamasıyla performans kaybı yaşamadan çözebilirsiniz.

Anlık 100 dereceye ulaşmalar stok soğutucuyla hatta bazen harici soğutucularla bile görülebiliyor. Ancak sürekli +90'da çalışıyorsa oyun deneyiminiz esnasında, soğutma yetersiz kalıyor demektir. Turbo'yu kapatarak önemli ölçüde sıcaklıkları düşürebilirsiniz, ancak performanstan da kayıp yaşayacağınızı unutmayın. Eğer bütçeniz varsa harici bir soğutma (sıvı olmuyorsa en azından kule tipi) ve kaliteli bir macun uygulamasıyla performans kaybı yaşamadan çözebilirsiniz.
Peki daha önceden 100 dereceye çıkmış olması yada 90+ da çalışmış olması işlemciye zarar vermiş olabilir mi ?

İzliyorum hocam dediğim gibi takıntı halindeyim. Değerler yazdığım gibi

Şuanda OCli değil cpu 2.50 de çalışıyor zaten
Gerekmedikçe 2.50'yi aşmayacaktır. Turbo varsayılan olarak etkindir. Ancak turbonun kapalı olduğundan eminseniz ve bu sıcaklıklar turbo kapalı halde aldığınız sıcaklıklarsa başka bir sorun var demektir.

Birde rica etsem bana kaliteli olduğunu düşündüğünüz cpu soğutucu linki atar mısınız? Teşekkürler

11400F stok soğutucuyla kullanırken benim de çok ısınıyordu sıvı soğutucu almak istiyordum arkadaşım alma boş para demişti aldığımda 500 TL idi şu anda Turbo açık olsa bile 70 dereceyi hiç geçtiğini görmedim GTA 5 gibi oyunlarda en fazla 55 dereceyi görmüştüm.

Geri
Yukarı