i5 12400F sisteme hangi ekran kartı alınmalı?

HotanLee

Femtopat
Daha fazla  
ASUS TUF 3070 = 16.300 TL.
ASUS Dual 3070 = 15000TL.
Palit gamingpro 3070 Ti = 15000 TL.
Palit gamingpro 3070 Ti = 15000 TL ( ıhr olmayan )
ASUS TUF 3060 Ti = 14500 TL.
Palit 3070 = 12.200 TL.
ASUS Dual 3060 Ti=11.600 TL.
Arkadaşlar fiyatlar ıhr modeller ( mininge karşı)
1- ıhr almak ileride sıkıntı yapar mı, madencilik yapma ihtimalim sıfır( ikinci el vs bakımından )
2- Palit markasını bilmiyorum. ASUS daha kaliteli hissettiriyor sadece.
3-oyun ve gündelik kullanım olacak.

Sistem.
i5 12400F.
ASUS Prime B660M-A
8 GB 3200 RAM Kingston furry X2.
1 TB kingsyton KC3000 SSD.
850W NZXT PSU.
Lian Li lancool 215 kasa.
Lian Li lgalahad 240mm sıvı soğutucu.

Monitörünüzün çözünürlüğü nedir? Rx 6900 XT ya da RX 6800 XT en mantıklısı nvidia gereksiz pahalı şu anda.

Palit son derece iyi bir markadır, soğutması güzeldir ve köklü bir tarihi vardır. Asusun TUF modelide soğutma konusunda güzeldir fiyat olarak hangisi uygunsa ona yönelin. 3070 Ti 15bin TL iken, düz 3070 e daha fazla para verilmez. Ama hepsi bir kenara Amd ekran kartları fiyat olarak daha uyguna gelir.

Eğer bütçen varsa 3070ti daha iyi olur darboğaz yapmaz. Mining yapılmıyor şuan çok önemli olduğunu düşünmüyorum lhr açık olmasını.

Bu fiyatlar ne böyle? Gidipte 3070'e 16K vermeyin. 3070 Ti'a da hiç o parayı vermeyin, o paralara 6900 XT bulmak mümkün. Kaldı ki 3070 ile Ti arasında performans olarak neredeyse hiç fark yok.

Alacaksanız da Palit alın.

Gayet iyi bir karttır.
Nvidia tercih ediyor sanırım AMD paylaşmamış.

Sistem.
i5 12400F.
ASUS Prime B660M-A
850W NZXT PSU.
Anakart ve RAM dışındaki tüm parçaları satın aldım. Almayı düşündüğüm anakart ASUS Prime B660M-A modeliydi, fiyatında değişiklik olduğu (3000 TL'den 3500 TL'ye yükseldi. ) Vazgeçtim.@spukka

@NNUE henüz monitör almadım. Kasayı tamamladıktan sonra 1K 24 inç ya da 2K 27 inç monitör alacağım.

@Elio Talvinen @CS Relboron @Scnilas.
AMD kartlara açıkçası hiç bakmadım. Hangi AMD serinin hangi NVIDIA seriye denk geldiğini dahi bilmiyorum. En az 10,12 sene sonra ilk kez sistem topluyorum. Son 1haftada edindiğim bilgilerden yola çıkarak bu parçaları aldım ya da almaya karar verdim.
Bütçe konusunda açıkçası durumumu anlatmam gerekirse 20bine kadar çıkabilirim. Sadece 10 12 bin bandında satın alırsam hemen, 20 binlere doğru alırsam da 1-1.5 ay gecikmeli alabileceğim.
NVIDIA tercih etmemdeki sebepte daha stabili olduğundan bahsedilmesi ve oynadığım birkaç oyunda Intel-NVIDIA ikilisinin daha verimli olduğundan bahsedilip bu şekilde tercih edilmesinden kaynaklı.
Herkese verdiği ya da verecegi cevaplar için teşekkür ederim.

@Elio Talvinen @CS Relboron @Scnilas@nnue @spukka
Açıkçası Palit'in yeni modeli ile ASUS'un bir alt modeli hemen hemen aynı para.(örneğin Palit Gaming Pro 3070 Ti 15bin, ASUS TUF 3070 16.3 bin, ASUS Dual 3070 15bin ) ya da.
Aynı modelde Palit ile ASUS arasında 4bin TL fark var. ASUS TUF 3070:16.3bin, Palit gamingpro 3070: 12.2 bin )
ASUS-Palit marka farkından kaynaklı fazladan 4bin TL vermeye değer mi ya da aynı fiyata 1 alt model almaya değer mi, Palit'i tanımadığım için tereddüt ettim. Zira anakarti iyi bir model alırsam işlemci dışında çok uzun seneler güncelleme yapmamayı düşünüyorum. Aldığım anakart 5 6 sene gitsin istiyorum. 2 günde bir akşamları 2 3 saat oyun oynayabilecek yaşantım var.(evli 2 çocuklu yoğun iş temposu)

Son düzenleme:
3070 performansı 1440p için yeterli olsa da VRAM bir süreden sonra oyunlarda problem yaşatacaktır. Bu durumda NVIDIA'nın özelliklerinden birini sürekli kullanmayacaksanız ya 1 2 ay sonra 3090 performansında 6900 XT gibi bir kart alın veya şimdi 6800, 6750 XT gibi bir kart alın.

Anakart olarak şu ürüne bakabilirsiniz.

Sistem.
i5 12400F.
ASUS Prime B660M-A
850W NZXT PSU.
Anakart ve RAM dışındaki tüm parçaları satın aldım. Almayı düşündüğüm anakart ASUS Prime B660M-A modeliydi, fiyatında değişiklik olduğu (3000 TL'den 3500 TL'ye yükseldi. ) Vazgeçtim.@spukka

@NNUE henüz monitör almadım. Kasayı tamamladıktan sonra 1K 24 inç ya da 2K 27 inç monitör alacağım.

@Elio Talvinen @CS Relboron @Scnilas.
AMD kartlara açıkçası hiç bakmadım. Hangi AMD serinin hangi NVIDIA seriye denk geldiğini dahi bilmiyorum. En az 10,12 sene sonra ilk kez sistem topluyorum. Son 1haftada edindiğim bilgilerden yola çıkarak bu parçaları aldım ya da almaya karar verdim.
Bütçe konusunda açıkçası durumumu anlatmam gerekirse 20bine kadar çıkabilirim. Sadece 10 12 bin bandında satın alırsam hemen, 20 binlere doğru alırsam da 1-1.5 ay gecikmeli alabileceğim.
NVIDIA tercih etmemdeki sebepte daha stabili olduğundan bahsedilmesi ve oynadığım birkaç oyunda Intel-NVIDIA ikilisinin daha verimli olduğundan bahsedilip bu şekilde tercih edilmesinden kaynaklı.
Herkese verdiği ya da verecegi cevaplar için teşekkür ederim.

@Elio Talvinen @CS Relboron @Scnilas@nnue @spukka
Açıkçası Palit'in yeni modeli ile ASUS'un bir alt modeli hemen hemen aynı para.(örneğin Palit Gaming Pro 3070 Ti 15bin, ASUS TUF 3070 16.3 bin, ASUS Dual 3070 15bin ) ya da.
Aynı modelde Palit ile ASUS arasında 4bin TL fark var. ASUS TUF 3070:16.3bin, Palit gamingpro 3070: 12.2 bin )
ASUS-Palit marka farkından kaynaklı fazladan 4bin TL vermeye değer mi ya da aynı fiyata 1 alt model almaya değer mi, Palit'i tanımadığım için tereddüt ettim. Zira anakarti iyi bir model alırsam işlemci dışında çok uzun seneler güncelleme yapmamayı düşünüyorum. Aldığım anakart 5 6 sene gitsin istiyorum. 2 günde bir akşamları 2 3 saat oyun oynayabilecek yaşantım var.(evli 2 çocuklu yoğun iş temposu)
Öncelikle Palitle alakalı bir sıkıntı yaşamassınız hocam, önceki yorumumda belirttim. Dediğim gibi alacağınız kartlar aynı ise ve aralarında hangisi ucuz ise o alınmalı. Belirttiğiniz anakartın soğutmasının kötü olduğunu biliyorum. Öte yandan AMD ekran kartları nvidia kartlara göre çok daha uygun fiyatlara satılıyor. Bana soracak olursanız tercihimi en az 6700xt veya 6800 den yana kullanırdım. Bütçeye göre 6900 serilerine bile bakabilirsiniz. VRam olarakta AMD ekran kartları önde, geleceğe dönük olarak bu da mantıklı olacaktır. Zaten akşam 2-3 saatlik oyun keyfiniz varmış, herhangi render vesaire gibi işlerlede uğraşmadığınız için sadece oyun odaklı AMD ekran kartı tercih edilebilir. Yalnız 1-1.5 ay geçikme durumundan bahsetmişsiniz, biriktirdiğiniz paraya şuan alabildiğiniz ürün 1-1.5 ay sonra pahalanacaktır , bunuda mutlaka göz önünde bulundurun, zira fiyatlar öyle böyle artmıyor ve hiçte uzun sürmüyor bu artışların olması. Kasayı hayırlısıyla tamamladıktan sonra bu sistemin hakkını verecek monitör 2K 27 inç olur. Bende henüz yeni geçtim 2K oyunlara. Gerçekten 4K yı düşünemiyorum bile. Parçaları satın almamış olsaydınız hazır sistemler önerilebilirdi ve çok rahatlıkla hemen alabilirdiniz.

Nvidia alabiirsiniz fakat uygun fiyat olmalı 15-16k fiyatlar 3070 için yüksek 3070ti için bir nebze yüksek bazen kampanyalar filan oluyor denk gelirse nvidia alınır tabi niye alınmasın.

Geri
Yukarı