i5-12400F'ye nasıl OC yapılır?

Allah'ım sayın arkadaşım, arkadaşın da ve daha birçok insanın da oyun açsan 4 GHz vurmuyor 2.5 GHz sabit de kalıyor o yüzden bunlar da diyor ki OC olmuyor anlatmak zor yani ya işlemci çekirdeklerine yük binen durum olursa 4 GHz olur olmaz aç bir CPU GPU benchmark.
%100 çekirdek kullanımda bak değerlere hepsi 2.5 GHz olur.
Eğer açarsanız bu şekilde işlemci varsayılan olarak bu modlar da çalışır 4.9 ve... 3.4 diye.

Hepsi 4GHz'ye vuruyor hiç kimse işlemciyi alınca 2.5GHz'de çalıştırmıyor Intel zaten stok olarak Turbo Boost ayarını açık veriyor. Aç CPU GPU benchmark argümanın da çok saçma çünkü sistemde yazılan frekansı veriyor 2.5GHz'de çalıştığını göstermiyor. O benchmarkların hepsi 4GHz performanslarını veriyor 2.5ghz olsa masaüstünde kasardı zaten.

Hepsi 4GHz'ye vuruyor hiç kimse işlemciyi alınca 2.5GHz'de çalıştırmıyor Intel zaten stok olarak Turbo Boost ayarını açık veriyor. Aç CPU GPU benchmark argümanın da çok saçma çünkü sistemde yazılan frekansı veriyor o 2.5GHz'de çalıştığını göstermiyor o benchmarkların hepsinde 4GHz veriyor 2.5 olsa zaten masaüstünde bile kasardı bilgisayar.

Sayın arkadaşım tekrar söylüyorum , bu arkadaş ve daha niceleri hatta bende dahil bu sorunu yaşadım .

Bilgisayar açıldığında çekirdek 2.5 GHZ olur , Bir uygulama aç %100 bindirsin gene 2.5 GHZ olur.

Sonradan da OC ayarı yapınca bilgisayarı açıyorsun 4.9 GHZ oluyor uygulama yük bindirsin çekirdeklerin yük durumlarına göre işte 4.9 4.7 4.6 3.9 3.4 gidip gidip geliyor ve her şey normal

Ama direkmen CPU takıldıktan sonra sen direkmen kullanmaya başlayınca bu F serisi işlemciler ve Z serisi olmayan anakartlar da otomatikman Hız 2.5 GHZ sabitleniyor

Bunu da işte ayar yaparak çözüyorsun MSI da en sonunda bu ayar kısmını açtı ve F serisi B serisi şu bu anakartlar da artık bu sorunu yaşamıyor falan filan olay bu

Hayır tatmin olmadım. Bir mesaj haricinde emir kipi kullanmadım.
Türkçe yeteneği olsa ne olacak yahu? İşlemcileri bilmeyen birisi için bunu yanlış anlayabilmesi gayet de mümkün.
Bunu gormezden gelmen, bu kadar sorumsuz olman beni ilgilendiriyor asıl. Ego vs. umurumda değil.
Ya kardeşim anlamıyor musun? Burda yanlış bilgi olayı yok.Diğer mesajlarımızı okursa eğer yanlış bilgiye ulaşmamış olur.Biz eğer tartışmasaydık bu kadar mesaj yazmasaydık dediğin doğru yorumu değiştirirdim ama bir ton mesaj yazdık herhalde bir alıcı tam araştırıp alır değil mi yani bu konuyu okursa tüm mesajları okuması gerekir.Burda herhangi bir bilgiyi yanlış yayma söz konusu bile değil.Eğer gerçekten amacın bu ise şuan tartışmayı çoktan kapatmanız gerekirdi ama amacın farklı bir şey ise yapacak pek de Bir şey yok...

Sayın arkadaşım tekrar söylüyorum, bu arkadaş ve daha niceleri hatta bende dahil bu sorunu yaşadım.

Bilgisayar açıldığında çekirdek 2.5 GHz olur, bir uygulama aç %100 bindirsin gene 2.5 GHz olur.

Sonradan da OC ayarı yapınca bilgisayarı açıyorsun 4.9 GHz oluyor uygulama yük bindirsin çekirdeklerin yük durumlarına göre işte 4.9 4.7 4.6 3.9 3.4 gidip gidip geliyor ve her şey normal.

Ama direkt CPU takıldıktan sonra sen direkt kullanmaya başlayınca bu F serisi işlemciler ve Z serisi olmayan anakartlar da otomatikman hız 2.5 GHz sabitleniyor.

Bunu da işte ayar yaparak çözüyorsun MSI da en sonunda bu ayar kısmını açtı ve F serisi b serisi şu bu anakartlar da artık bu sorunu yaşamıyor falan filan olay bu.

Olmaz işte olmaz neyi anlamıyorsun anlamıyorum. Herhangi bir işlemci al hepsinde Turbo Boost açık gelir. OC yapmana falan gerek yok 2.5GHz'den 4GHz'ye otomatik Turbo frekansı ile çıkar zaten. Sen bunu yaparak sadece işlemcinin kendi performansını sınırlıyorsun gördüğüm kadarıyla normalde olması gereken frekansa bile çıkmıyor senin 11700F. Bu overclock değil istediğin herkese sor daha fazla uğraşmak istemiyorum arkadaşın aradığı şey de bu değil zaten. O Turbo frekansı olan 4GHz'yi değil i7 13900K'nın çıktığı gibi 7GHz hız falan istiyor. Senin dediğini yapması hiç bir performans katkısı olmayacak.

Olmaz işte olmaz neyi anlamıyorsun anlamıyorum. Herhangi bir işlemci al hepsinde Turbo Boost açık gelir. OC yapmana falan gerek yok 2.5GHz'den 4GHz'ye otomatik Turbo frekansı ile çıkar zaten. Sen bunu yaparak sadece işlemcinin kendi performansını sınırlıyorsun gördüğüm kadarıyla normalde olması gereken frekansa bile çıkmıyor senin 11700F. Bu overclock değil istediğin herkese sor daha fazla uğraşmak istemiyorum arkadaşın aradığı şey de bu değil zaten. O Turbo frekansı olan 4GHz'yi değil i7 13900K'nın çıktığı gibi 7GHz hız falan istiyor. Senin dediğini yapması hiç bir performans katkısı olmayacak.
Hocam 7GHz için herhalde bir 1000mm radyatör gerek:)

Neyse senin anlaman imkansız siz takılın böyle yardımcı olmak hata zaten .
Kafalar çok karışık sizin okuduğunuzu anlamıyorsunuz olay burada.

O da farklı bir sorun. Ama sıkıntı olan o değil zaten Intel'in kendi stok ayarlarında Turbo frekansı veriliyor gerçekten overclock yapman için bu değerleri geçmen lazım öbür türlü bu frekanslara zaten stok ayarlarda geliyorsun. 12400F yük altında tüm çekirdekler 4GHz'de çalışır 2.5GHz'de olsa. Tek çekirdek de ise 4.4GHz'dir bu bunun için bir ayara gerek yok ama 5GHz'ye falan çıkarmak istiyorsanız farklı yollara başvurulması gerek. Normalde overclocku işlemci Turbo frekansını arttırarak yapıyorlar Turbo frekansı 4GHz ise 5'e çıkarıyorlar işlemci yük altında 5GHz'ye çıkıyor. Ama bu sadece Intel'de k serisi işlemcilerde var F serisi işlemcilerde bunu yapamıyorsun anca bclock ile temel frekansı olan 2.5GHz'yi 3.5GHz'ye çıkarıp yapabiliyorsunuz ama bunu arttırınca her şeyin frekansı arttığından normalde pek stabil bir şey değil.

arkadaşlar yeter artık gereksiz tartışmanız, sizden 1 şey rica ettim GERÇEK manada açıklayan sadece @telefonunugoster kullanıcı adlı kişi yanıtladı, sizden ricam bu işlemci overclocklanmaz yada clocklanır değildi ben cahil değilim, işlemciyi araştırdım anakartımda bu bu var diyorum siz ne anladınız bilemiyeceğim...

Son düzenleme:

Sende şu sorununu yaz millette yanlış anlamasın bunlar ya sende atıyorum BOOST olarak 4 GHZ çıkan işlemci var da ya da direkmen 4.GHZ sen bunu 7 GHZ 6 GHZ falan çıkaracan böyle kendince sıvı soğutmalı nitrojen soğutmalı deli manyak bir OC yapacan sanıyorlar

Şunlara benim işlemcim BOOST olarak atıyorum 4.9 GHZ ama hep 2.5 GHZ de çalışıyor ben bu BOOST 'u nasıl aktif hale getiririm de OC 4.9 değerleri görürürüm de

Bunlar seni Nitrojenli deli manyak uçlar da hız aşırtma yapacan sanıyorlar

O da farklı bir sorun. Ama sıkıntı olan o değil zaten Intel'in kendi stok ayarlarında Turbo frekansı veriliyor gerçekten overclock yapman için bu değerleri geçmen lazım öbür türlü bu frekanslara zaten stok ayarlarda geliyorsun. 12400F yük altında tüm çekirdekler 4GHz'de çalışır 2.5GHz'de olsa. Tek çekirdek de ise 4.4GHz'dir bu bunun için bir ayara gerek yok ama 5GHz'ye falan çıkarmak istiyorsanız farklı yollara başvurulması gerek. Normalde overclocku işlemci Turbo frekansını arttırarak yapıyorlar Turbo frekansı 4GHz ise 5'e çıkarıyorlar işlemci yük altında 5GHz'ye çıkıyor. Ama bu sadece Intel'de k serisi işlemcilerde var F serisi işlemcilerde bunu yapamıyorsun anca bclock ile temel frekansı olan 2.5GHz'yi 3.5GHz'ye çıkarıp yapabiliyorsunuz ama bunu arttırınca her şeyin frekansı arttığından normalde pek stabil bir şey değil.

Hocam tam 4GHz değil 3998.

Geri
Yukarı