i5 1335U sistem yeni olmasına rağmen yok yavaş çalışıyor ve kasıyor

Cpt Price

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Gigabyte B450M S2H MB
AMD Ryzen 5 5500 4.2 Ghz CPU
Sapphire Nitro RX 6700 10 GB GPU
XPG Gammix D30 2x8 GB RAM
Apacer AS2280P4 512GB SSD
RAM
16 GB DDR5
SSD veya HDD modeli
Adata 4200 - 1800
Ekran kartı
Intel Irix XE
İşlemci
i5 1335u
Merhaba yaklaşık 1 hafta önce Dell Inspiron 5530 satın aldım. Cihazı aldığım günden beri çok yavaş çalışıyor. Benchmarklarda skorlar normal olmasına rağmen Windows arayüzünde laglı çalışıyor. Windows dışında Fedora ve Ubuntu da denedim. İkisinde de Windows kadar olmasa da yavaştı. Hele Turbo Boost'u kapattığım zaman yavaşlık seviyesi 2 kat daha fazla hissediliyor, işletim sistemi animasyonları resmen kasıyor.
Bilgisayar özelliklerim: i5 1335U. 16 GB DDR5 RAM, 4200 MB okuma - 1800 MB yazma Adata NVMe SSD.

10 mu 11 mi? İsteğe bağlı güncelleştirmelerin hepsini yapmanızı öneririm.
Windows 11. Windows Update üzerinden ve Dell Update üzerinden ne var ne yok güncelledim. 3 4 kere temiz kurulum yaptım fayda etmedi. Daha Windows kurulumu başlarken Windows'un animasyonlu logosu ekrana gelirken bile kasarak geliyor. Ne saçma bir sorun ya. 13.nesil işlemci kullanıyoruz, DDR5 RAM var PC 15 sene önceki low-end PC'ler gibi çalışıyor.

Windows 11. Windows Update üzerinden ve Dell Update üzerinden ne var ne yok güncelledim. 3 4 kere temiz kurulum yaptım fayda etmedi. Daha Windows kurulumu başlarken Windows'un animasyonlu logosu ekrana gelirken bile kasarak geliyor. Ne saçma bir sorun ya. 13.nesil işlemci kullanıyoruz, DDR5 RAM var PC 15 sene önceki low-end PC'ler gibi çalışıyor.
Belki Win 11 ile alakalı bir sorundur ya. Dosyayı nereden indirdiniz?

Belki Win 11 ile alakalı bir sorundur ya. Dosyayı nereden indirdiniz?
Sanmıyorum Fedora ve Ubuntu Linux dağıtımlarında da aynı sorun mevcut çünkü. Dosya dediğiniz ISO mu? İlk formatımda Dell'in Recovery OS platformu üzerinden. Diğer format attığım zaman da Windows'un medya yazdırma uygulamasından USB diskime yazdırdım.

Sanmıyorum Fedora ve Ubuntu Linux dağıtımlarında da aynı sorun mevcut çünkü. Dosya dediğiniz ISO mu? İlk formatımda Dell'in Recovery OS platformu üzerinden. Diğer format attığım zaman da Windows'un medya yazdırma uygulamasından USB diskime yazdırdım.
Varsa, BIOS güncellemesi deneyebilir misiniz?

Varsa, BIOS güncellemesi deneyebilir misiniz?
BIOS Güncel. Hatta eski sürüme tekrardan dönüp denedim yine olmadı. Sonradan tekrardan son sürüme yükselttim.

Geri
Yukarı