Çözüldü i5 3470 Sistemde Fortnite'ta takılmalar oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

BTM2007

Centipat
Daha fazla  
RAM
16 GB 1600 MHz CL11
SSD veya HDD modeli
128 GB SSD, 500 GB HDD 7200 RPM
Ekran kartı
RX 550 4 GB
Anakart
OEM
İşlemci
İ5 3470 4 çekirdek 3.60 GHz
Merhaba, sadece bu takılmaları ve donmaları Fortnite'ta yaşıyorum. Warzone, Valorant, Counter-Strike 2 gibi oyunlarda bu takılmaları yaşamıyorum. Bir de bu Warzone ve Counter-Strike 2 oyunlarını HDD'ye kurmama rağmen donmuyorlar. Ama sadece bu oyunda donmalar yaşanıyor. Fortnite'ı HDD'e kurdum. Fakat HDD %100 kullanmıyor. Sadece işlemci 100 kullanıyor. Bütün oyunları da 1080P'de oynuyorum. Sebebi nedir?

Çözüm
FPS 60'a kilitleyip sırasıyla düşük - orta - yüksek ayarları deneyebilir misiniz? Bu sıradada işlemciyle ekran kartı kullanımına bakarsanız güzel olur.

Tamam hocam deneyip geri dönüş yaparım.

Değerli arkadaşlar sorun çözüldü. RAM'in CL hızını düşürdüm işlemcinin az da olsa kullanımı azaldı. Ve şu anda takılmıyor.
Videoda işlemci ve ekran kartı kullanımı kafa kafaya gidiyor. Arkaplanda 1% bile işlemci kullanan bir uygulama açıksa takılma yaşayabilirsiniz. Steam, Discord, Chrome gibi uygulamaları kapatıp oyuna girmeyi deneyin.
Hocam peki ram'in CL hızını düşürsem işlemci kullanımına katkısı olur mu ?

1. Fortnite SSD'ye kurulması gereken bir oyun. Harita yüklenmesinden dolayı bana da droplar giriyordu ve SSD'ye yükleyerek çözdüm.
2. eğer 60 Hz ekrandan oynuyorsanız FPS'i 60'a kilitleyin.
3. performans modunu deneyin.
4. bunlar olmazsa grafikleri yükseltmeyi deneyin.

1. Fortnite SSD'ye kurulması gereken bir oyun. Harita yüklenmesinden dolayı bana da droplar giriyordu ve SSD'ye yükleyerek çözdüm.
2. eğer 60 Hz ekrandan oynuyorsanız FPS'i 60'a kilitleyin.
3. performans modunu deneyin.
4. bunlar olmazsa grafikleri yükseltmeyi deneyin.
1.Warzone fortnite'a göre daha yüklü bir oyun. Warzone'u HDD'e kurdum böyle bir sorun yoktu.
2.Benim 144 ondan fayda olacağını zannetmiyorum.
3.Denedim sorun aynı
4. Grafikler yüksekte oynuyorum.

1.Warzone Fortnite'a göre daha yüklü bir oyun. Warzone'u HDD'e kurdum böyle bir sorun yoktu.
2.benim 144 ondan fayda olacağını zannetmiyorum.
3.denedim sorun aynı.
4. grafikler yüksekte oynuyorum.

Fortnite optimizasyon özürlüsü bir oyun hocam. Warzone hiç oynamadım ama iki oyunun optimizasyonları farklı olduğundan denemek gerekir bence. Ayrı olarak da 144 Hz monitörünüz olsa da 144 FPS alamıyacağınızdan dolayı o sistemle 60 veya 75e sabitlemek daha mantıklı olur.

Fortnite optimizasyon özürlüsü bir oyun hocam. Warzone hiç oynamadım ama iki oyunun optimizasyonları farklı olduğundan denemek gerekir bence. Ayrı olarak da 144 Hz monitörünüz olsa da 144 FPS alamıyacağınızdan dolayı o sistemle 60 veya 75e sabitlemek daha mantıklı olur.
Hocam SSD 120 GB. 20 gb yer kaldı. Ondan yükleyemiyecem gibi.

@frluex Hocam HDD okuma hızı 130 mb/s o kadar kötü bir hızı yok.

Hocam SSD 120 GB. 20 GB yer kaldı. Ondan yükleyemiyeceğim gibi.

@frluex hocam HDD okuma hızı 130 mb/s o kadar kötü bir hızı yok.

Normal bir hard disk hızı zaten o civarlarda oluyor hocam. 125 mb/s 7200 RPM harddiskle oynuyordum fakat takılmalar vs. oluyordu. SSD'ye geçerek düzelttim.

Normal bir hard disk hızı zaten o civarlarda oluyor hocam. 125 mb/s 7200 RPM harddiskle oynuyordum fakat takılmalar vs. oluyordu. SSD'ye geçerek düzelttim.
Arkadaşın sistemindeki takılma işlemci ile ilgili.

Arkadaşın sistemindeki takılma işlemci ile ilgili.

1 ay öncesine kadar çok daha düşük işlemciyle (i3 4130) ve GT 1030 ile oynuyordum. SSD'ye geçene kadar aynı sıkıntılarla bende boğuşuyordum. Arkadaşın işlemciside RX 550 için gayet yeterli bir işlemci ki o işlemcinin sınırı zaten RX 570 civarı.

Hocam aynı soruyu size soracağım. RAM'in CL hızını düşürsem işlemci kullanımına etkisi var mı?

Denemedim ve o işlemle ilgili bir fikrim yok. Yanlış yönlendirmek istemem. Ortalama kaç FPS alıyorsunuz Fortnite oyununda?

Yeni konular

Geri
Yukarı