i5-4460 Sistem Yükseltme Önerisi

Oğuz Yalçın

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Herkese merhaba

2015'in ilk çeyreğinde topladığım orta halli bir bilgisayarım var. Çevre birimlerinden memnunum. Bilgisayara dair bilgileri de konunun altında paylaşacağım. Öğrenmek istediğim bir kaç şey var. Madde madde soracağım ki cevap vermek daha kolay olsun.

1. Eskiden Overwatch oynarken sorun çıkmazdı, en üst seviyede grafiklerde oynayabiliyordum. Şimdi aynı oyunu oynarken anlık(ara ara, örn round başlarken) FPS düşmeleri yaşıyorum. Ki bu olay sadece ama sadece bu oyunda oluyor. Sebebini nasıl bulabilirim.
  2. Mevcut sistemde 8GB RAM var. Üstünden 4-5 yıl geçtiği için aynı RAM'i bulamıyorum. Bunu yükseltmenin bir yolu var mı? Ne tavsiye edersiniz?
  3. Hard disk ya da RAM'de arıza olup olmadığını nasıl test edebilirim?
  4. CPU-Z gibi programlar ya da görev yöneticisi ile incelediğim zaman %50'ye yakın bellek kullanımı oluyor bu normal mi?
Sistem bilgileri;
CPU-Z ile bilgileri linkte paylaştım görünmezse ya da yetersiz olursa başka bir yol denerim. Yardımlar için şimdiden teşekkürler.

1 = MSI Afterburner fotoğrafını paylaşmanız gerekiyor. Isıdan dolayı olabilir, RAM drobu olabilir.
2 = Aynı CL ve MHz değerinde Kingston veya Corsair DR3 RAM takabilirsiniz.
3 = Duruma göre değişir. Genellikle RAM'de mavi ekran, HDD de ise donmalar ve yavaşlamalar olur.
4 = Bazen boşta 4GB kullanabiliyor win10. Kullanılmayan programları kapatmak gerekir.

3. Sual biraz uzundur cevabı öyle hemen verilmez. RAM bozuk ise sistem zaten açılmaz arızalı ise açıldıktan bir müddet sonra mavi ekran verir veya sistem komple donar. HDD de ise kafa sesi geliyorsa (okuyucu kafa atma sesi) bad sector olmuştur çeşitli yollarla belki kurtarılabilir. Bu arada sistem yükseltme başlığı koymuşsunuz bu iş için bütçeniz nedir?

1- MSI Afterburner OSD Gösterge Rehberi - Technopat
İle oyun içerisindeki CPU GPU kullanım yüzdelerine ve sıcaklıklarına bakabilirsiniz.
2-Aynı özellikte bir RAM takmanız (Mhz ve CL değeri olarak) çok yüksek ihtimalle sorun çıkarmayacaktır.
3-HD Tune Pro ile bad sector taraması yapabilirsiniz. RAM için MEMTEST var ama tam sonuç vermez mavi ekranlara bakmak gerekebilir.
4-Boşta 2-4 arası tüketim normaldir.

1 = MSI Afterburner fotoğrafını paylaşmanız gerekiyor. Isıdan dolayı olabilir, RAM drobu olabilir.
2 = Aynı CL ve MHz değerinde Kingston veya Corsair DR3 RAM takabilirsiniz.
3 = Duruma göre değişir. Genellikle RAM'de mavi ekran, HDD de ise donmalar ve yavaşlamalar olur.
4 = Bazen boşta 4GB kullanabiliyor win10. Kullanılmayan programları kapatmak gerekir.

3. Sual biraz uzundur cevabı öyle hemen verilmez. RAM bozuk ise sistem zaten açılmaz arızalı ise açıldıktan bir müddet sonra mavi ekran verir veya sistem komple donar. HDD de ise kafa sesi geliyorsa (okuyucu kafa atma sesi) bad sector olmuştur çeşitli yollarla belki kurtarılabilir. Bu arada sistem yükseltme başlığı koymuşsunuz bu iş için bütçeniz nedir?

Boşta %50 seviyelerinde bellek kullanımı ve FPS düşme sorunu sebebiyle, HDD ve RAM'de arıza mı var acaba diye düşünerek 3. soruyu sordum aslında. Mavi ekran sorunu yaşamıyorum. Bir ihtimal belki arıza olabilir diye düşünmüştüm. Sistemi yükseltmek istiyorum ama çok da fazla imkanım yok.. Belki ilerleyen yıllarda yeni bir bilgisayar toplayabilirim. Şimdilik SSD ve RAM takviyesi yapmak dışında bir şey gelmiyor aklıma. Önerilerilere açığım.

1- MSI Afterburner OSD Gösterge Rehberi - Technopat
İle oyun içerisindeki CPU GPU kullanım yüzdelerine ve sıcaklıklarına bakabilirsiniz.
2-Aynı özellikte bir RAM takmanız (Mhz ve CL değeri olarak) çok yüksek ihtimalle sorun çıkarmayacaktır.
3-HD Tune Pro ile bad sector taraması yapabilirsiniz. RAM için MEMTEST var ama tam sonuç vermez mavi ekranlara bakmak gerekebilir.
4-Boşta 2-4 arası tüketim normaldir.

Eğer dediğiniz gibi boşta 4GB seviyeleri normal ise arıza gibi bir sorun olacağını zannetmiyorum. HD Tune Pro ile yaptığım taramalarda bir sorun çıkmadı. RAM kontrolü için de uğraşmak istemedim.

Ortak cevap; Afterburner'ı yükledim. Overwatch ile test ettikten sonra bilgi paylaşımı yapacağım.

Boşta yani sadece sosyal açık şuanda durum böyle. Arka planda çalışanları görüyorsunuz sağ altta. Program sayısına göre 4ü rahatlıkla geçebilir ve sorun yok.
1570804091993.png

Boşta yani sadece sosyal açık şuanda durum böyle. Arka planda çalışanları görüyorsunuz sağ altta. Program sayısına göre 4ü rahatlıkla geçebilir ve sorun yok.

Boşta benzer değerler alıyorum, büyük ihtimalle donanımda bir sorunum yok. Dediğim gibi Afterburner ile oyun sırasında bir kayıt alıp onu da inceleyeceğim.

Bir de şunu sormak istiyorum, hali hazırda 8GB takılı.

Linkte anakartın özellikleri mevcut, 32 GB'a kadar destekliyor. Bunu yükseltmemin bana bir faydası olur mu? Veya SSD alsam bir işime yarar mı sizce?

SSD ile Win10 yağ gibi akıyor. 8i geçirten oyununuz varsa tabi takılabilir.

Önerebileceğiniz SSD var mı? Bir de Afterburner'dan aldığım bir kaç veriyi paylaşayım. Belki bir fikir sahibi olabilirsiniz. İşin garip yani çoğu kez başıma gelen FPS düşme sorununu yaşamadım..

Dosya Ekleri

• Overwatch_2019_10_11_22_16_10_790.jpg
    Overwatch_2019_10_11_22_16_10_790.jpg
    202,8 KB · Görüntüleme: 27
  • asda.png
    asda.png
    8 KB · Görüntüleme: 31
Önerebileceğiniz SSD var mı? Bir de Afterburner'dan aldığım bir kaç veriyi paylaşayım. Belki bir fikir sahibi olabilirsiniz. İşin garip yani çoğu kez başıma gelen FPS düşme sorununu yaşamadım..
CPU LOAD tahmin ettiğim üzere yüksek ve bu doğal sonuçta eski bir işlemci. SSD olarak öneride bulunabilirim tabi ama bütçenizi bilmediğim için direk model vereyim. Ben almadan önce çok araştırmıştım, yani SATA SSD olarak 860 EVO alamıyorsanız Sandisk ULTRA 3D öneririm, bendeki 500GB'lik modeli 250'lik felan var mı net hatırlamıyorum, almışken 500 almanızı şiddetle öneririm, oyunları ve programları SSD'e kurunca günlük kullanımda sağladığı hız çok farkettiriyor.
FPS düşme sorununuz bir çok neden yüzünden olabilir. İşlemciniz %90 larda çalışıyor benim gibi, bazen oyun sürücüleri kafayı yiyor bir reset atınca PC kendine geliyor felan, eski sistemler olsun yeniler olsun sorunlar can sıkıcı kaynağını bulmak çok daha can sıkıcı nedeni bilsek çözüm üretmek kolay :)

CPU LOAD tahmin ettiğim üzere yüksek ve bu doğal sonuçta eski bir işlemci. SSD olarak öneride bulunabilirim tabi ama bütçenizi bilmediğim için direk model vereyim. Ben almadan önce çok araştırmıştım, yani SATA SSD olarak 860 EVO alamıyorsanız Sandisk ULTRA 3D öneririm, bendeki 500GB'lik modeli 250'lik felan var mı net hatırlamıyorum, almışken 500 almanızı şiddetle öneririm, oyunları ve programları SSD'e kurunca günlük kullanımda sağladığı hız çok farkettiriyor.
FPS düşme sorununuz bir çok neden yüzünden olabilir. İşlemciniz %90 larda çalışıyor benim gibi, bazen oyun sürücüleri kafayı yiyor bir reset atınca PC kendine geliyor felan, eski sistemler olsun yeniler olsun sorunlar can sıkıcı kaynağını bulmak çok daha can sıkıcı nedeni bilsek çözüm üretmek kolay :)

Benim için en sevindirici nokta donanımda bir arıza olmaması. SSD tavsiyelerinizi inceleyeceğim. Teşekkür ediyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı