i5 6500 4.5GHz overclock sonuçları

MissionTroll

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
İşsiz (öğrenci)
3 Gün önce Gigabyte Z170 HD3p anakart alıp kendi MSI B150 M3 anakartımla değiştirdim. 2015 tarihli O.C uyumlu BIOS yükledikten sonra BCLK hızını değiştirerek O.C yaptım. Bu sırada Boot error veriyordu, bu sorun herhangi bir Boot CD'si koyup 1 kere oradan bilgisayarı başlatınca düzeldi. Son olarak bilgisayara temiz bir format çektim ve en son sürüm Windows 10 kullanıyorum. Yani kısaca bu yöntem bazılarının dediğinin aksine hala işe yarıyor.

Sonuçlara gelirsek:
Öncelikle SilverStone AR01 soğutucu kullanıyorum. O.C'dan önce normal sıcaklıklarım 40 derece civarındaydı, O.C yaptıktan sonra 75, Max 80 dereceye çıkıyor. Benim 4.5GHz üstüne çıkmaya çalışmamamın sebebi de bu. Vcore 1.35'ken en fazla stabil 4.5GHz elde edebiliyorum, RAM'lerde 2666 MHz'ye yakın bir değerde. Bus hızım 140.80.

Cinebench skorum yaklaşık 1200 civarı. 4.6GHz O.C ile 1311 olmuştu ama sıcaklık 85, 87 civarındaydı o yüzden geri aldım.
Skor olarak yaklaşık %7 artış olmasına rağmen artan çekirdek hızı oyunlarda çok fark ediyor. Örnek olarak LoL'de 50FPS artış görüyorum. Tabii ki ekran kartı GTX1060 olduğundan ötürü bu kadar etkiliyor olabilir. Eğer daha kolay besleyebileceği bir ekran kartı olsaydı muhtemelen bu kadar artış olmazdı.

Şimdi dezavantajlardan bahsedelim:
Turbo Boost yok.
Hypertreathing yok.
C states yok.
Yani kısaca hiçbir CPU hız kontrolu yok, hep ayarladığınız hız seviyesindesiniz. Bu işlemcinin üstüne yük bindirse de sistem boştayken oldukça serin çalışıyor. 50 dereceyi geçmiyor. Boot sorunu da cabası Gigabyte Z170-HD3P BCLK hızına dokununca Boot failure veriyor - Technopat Sosyal. Bütün gün bunla uğraştım ve iki buçuk saatte RAM ve CPU testi yaptım. Yani bu overclock işleminin karlı olup olmadığı size kalmış. Sorularınız varsa sorabilirsiniz elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
Adsız.png
JPEG_20200702_184314.jpg

Ek not: Bu yazıyı yazdığımda RAM'lerim 2666MHz değerinde çalışıyordu. Fakat sonra RAM voltajını 1.4v yapıp 3000MHz değerine çektim. Timing değerleri 15-16-16-35. RAM modeli: HyperX Fury 2133MHz 2x8GB.

Son düzenleme:
Hocam Efsanesiniz bende i7 7700 işlemcime OC yapabilirmiym?

7. nesil overclock için BIOS Update gerekiyor eğer yapabilirsen eski BIOS dosyasına mikrokod enjekte edebilirsin anakartın Z170 serisimi Z270 mi? Dediğimin işe yaraması için Z170 gerekiyor. Intel hep anakart üreticilerine sonradan O.C ayarlarını kapattırdığı için Z270 ise eski sürüm BIOS ile deneyebilirsin 8. nesilde yapan görmüştüm.
Hala sorunsuz kullanıyorum 4.5GHz.

Son düzenleme:
merhabalar, @MissionTroll hocam. Gigabyte z170-hd3p anakart ve i5 6500 sistemim var ve pubg gibi oyunlarda yetmemeye başladı, fps droplar , mouse input lag olsun cpu kullanımı %100 oluyor. Overclock yapsam acaba faydası olur mu ? Birde dediğiniz dosyaları indirdim f5g sürüm bios dosyası var elimde, rufusla biosu nasıl downgrade edeceğiz bir riski var mı bu işlemin ? Eldeki bulgurdan olmayalım 😀 yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

Merhabalar, @MissionTroll hocam. Gigabyte Z170-HD3p anakart ve i5 6500 Sistemim var ve PUBG gibi oyunlarda yetmemeye başladı, FPS droplar, mouse input lag olsun CPU kullanımı %100 oluyor. Overclock yapsam acaba faydası olur mu? Bir de dediğiniz dosyaları indirdim F5g sürüm BIOS dosyası var elimde, Rufus'la BIOS'u nasıl downgrade edeceğiz bir riski var mı bu işlemin? Eldeki bulgurdan olmayalım 😀 yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

Eğer CPU kullanımı %100 oluyorsa kesinlikle yardımı dokunacaktır. İşlemci soğutucunuz stok Intel olan değilse rahat 1.35V ile 4.4-4.5GHz yaparsınız. BIOS sürümünü bu videoyu takip ederek eski olana çevirmiştim:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Rufus ile Windows boot Drive yaparmış gibi USB formatlıyorsunuz ama ISO dosyası seçmeden yapıyorsunuz bunu. Sonra BIOS yüklemek için gereken bir DOS Utility var bunu indirip USB'ye atıp yüklediğiniz BIOS dosyasının adını BIOS yapıyordunuz ve onu da USB içine atıyorsunuz. Bilgisayarı bu USB ile Boot edince direk olarak BIOS sürümünü eski versiyona çeviriyor. Sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum videoyu takip ederseniz. En kötü durumda Dual BIOS özelliği ile anakartın normal sürümüne geri dönebilirsiniz. Önemli ve sıkıntılı olan kısım Boot error almamak BCLK değerini değiştirince. Bunun olup olmadığını denemek için BCLK değerini 100'den 105 gibi ufak bir değere çıkarın. Tabii bunu yapmadan önce kapatmanız gereken ayarlar var BIOS işlemci sekmesinden onlara buradan bakabilirsiniz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
O ayarları kapattıktan sonra ve BCLK değerini 105 yaptıktan sonra Boot Error verirse yazacağım işlemi uygulamanız lazım ve format atmanız gerekebilir.

Boot Error ekranını bypass etmenin yolu benim kendi keşfettiğim yöntemi uygulamaktır:
İlk önce herhangi bir Boot edilebilir USB cihazı takılması gerekir bilgisayara. Bilgisayara düşük BCLK değeri girilir (105 uygundur 103 yaparsan kendi geri 100 yapabilir). Sonra ayarlar kaydedilip yeniden başlatma seçeneği seçilir. Bilgisayar açılırken hata ekranı gelmeden önce F12 (Boot cihazı seçme tuşu F11'de olabilir tam hatırlamıyorum) spamlanır. Sonra oradan Windows kurulum USB'si seçilir (Windows kurulum USB'si şart değil CD ile de oluyor, Linux kurulum dosyası ile de oluyor. Ben burada USB olarak anlatacağım.) Windows kurulum ekranına gelinince işlem iptal edilir ve asıl işletim sistemine geri dönülür. Eğer Boot Error ekranı Boot cihazlarını açamadan geliyorsa BIOS ayarlarını kaydetmeden önce yedek Boot cihazın olan USB belleğini öncelik sırasında yukarı al ve öyle dene. Eğer yine olmazsa format atman gerekecek demektir. Format attıktan hemen sonra Windows "Merhaba" ekranı gelmeden önce (Kurulum ekranı bitip normal işletim sistemine geçmeden önce) 105 BCLK değerini gir ve Windows kurulumunu öyle bitir. Sonra deneme yanılma yolu ile ideal overclock değerini elde edeceksin. Uygun overclock değerini bulmak için RAM hızını azalt ve önce işlemci için ayarla sonra RAM için daha yüksek bir değer seçersin. Bunları test ettikten sonra bir daha kesinlikle bu ayarları elleme yoksa Boot Error geri gelecektir. Eğer elektrik kesintisi ya da random olarak Boot Error hatası ile karşılaşırsan hemen ilk adımları takip ederek sistemini geri açabilirsin (Buna çok nadir gerek oluyor gözünü korkutmasın).

Normal OC işlemine göre daha çok uğraştırıyor ama bence kesinlikle değen bir işlem. 4.5GHz ile GTX1070 ile bile darboğaz yapmıyor i5 6500. Eğer uygun soğutucunuz yoksa bende bu OC işlemi ile kullandığım SilverStone işlemci soğutucusu duruyor uygun bir fiyata size verebilirim. (İşlemci sıcaklığı 80 derece altında tutuyordu OC ile)

Çok teşekkür ederim bilgiler için hocam, stok soğutucu var 4.2ghz civarında yeterli olmaz mı acaba ? zalman z3 kasa var soğutma olarak sistem iyi durumda gibi, bir de hangi bios sürümünü kullanmalıyım bilginiz var mı, son olarak voltaj artırmadan max kac ghz e cıkabilirim

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim bilgiler için hocam, stok soğutucu var 4.2GHz civarında yeterli olmaz mı acaba? Zalman Z3 kasa var soğutma olarak sistem iyi durumda gibi, bir de hangi BIOS sürümünü kullanmalıyım bilginiz var mı, son olarak voltaj artırmadan Max kac GHz'e cıkabilirim

Size yeterli oluyorsa 4.2GHz olur stok soğutucu ile diye düşünüyorum. Voltaj konusunda bir şey diyemem denemeniz lazım. 1.25Vcore gibi bir şey yapıp yavaş yavaş arttırın BCLK değerini.

Hocam boot failure vermeden yapabildim overclocku fakat 1.2Volt ve 4.16 GHz'yle Cinebench testi açtığımda tamamlayamadan reset attı. Voltajı mı yükseltmeliyim yoksa GHz'yi mi düşürmeliyim? Bir de sıcaklığı göremiyorum HWMonitor'den bir yolu yok mudur acaba teşekkürler.
@MissionTroll hocam 1.2V 4GHZ ile sorunsuz tamamladı render testini , hwmonitor uygulamasında cpu 40 derece yazıyor sanırım yanlış , system kısmında 70 lere çıkıyor bu sanırım cpu sıcaklığı ama tam çözemedim. Fan hızı oyunlarda sona geliyo sanırım baya bi gürültülü çalışıyor bu duruma ne yapabiliriz ?

Dosya Ekleri

• asdasda.PNG
    asdasda.PNG
    18,1 KB · Görüntüleme: 56
Son düzenleme:
Hocam boot failure vermeden yapabildim overclocku fakat 1.2Volt ve 4.16 GHz'yle Cinebench testi açtığımda tamamlayamadan reset attı. Voltajı mı yükseltmeliyim yoksa GHz'yi mi düşürmeliyim? Bir de sıcaklığı göremiyorum HWMonitor'den bir yolu yok mudur acaba teşekkürler.
@MissionTroll hocam 1.2V 4GHz ile sorunsuz tamamladı render testini, HWMonitor uygulamasında CPU 40 derece yazıyor sanırım yanlış, System kısmında 70'lere çıkıyor bu sanırım CPU sıcaklığı ama tam çözemedim. Fan hızı oyunlarda sona geliyor sanırım bayağı bir gürültülü çalışıyor bu duruma ne yapabiliriz?

Sıcaklık ölçmemesi K serisi olmayan işlemcilere overclock yapınca olan normal bir şey. Ama HWiNFO yine de gösteriyor işlemci sıcaklığını. Bir tane işlemci sıcaklık sensörü genelde hep 100C gösterir bu O.C işlemini uygulayınca, onu yok sayabilirsin. Voltaj değerin 4GHz için gayet normal. 40C olan muhtemelen doğrudur, Intel stok fanı stok değerlerde aşırı zorlanan bir şey o yüzden dediğim gibi pek soğutma kapasitesi beklemeyin kendisinden. Tek çözümü adamakıllı Tower soğutucu almak.

Geri
Yukarı