i5-6600K 4,5 GHz Başarılı Overclock

A değerinde stabil çalıştığı diğer tüm A+ voltajlarında stabil çalışacağı anlamına gelmez. Bazı voltaj değerleri gerçekten hassas.
Ancak çekirdek voltajı için rahatlıkla söyleyebilirim ki yeterli voltaj ve bir tık üzerinde, yorumda da belirttiğin gibi 0,045'lik bir voltaj farkı o kadar da etkileyici olmaz, stabiliteyi bozmaz yani. Diğer tüm unsurlar uygun seviyelerde devam ettiği taktirde elbette.

Şuan benim de elimde aynı işlemci ve aynı yonga setli çok yakın bir anakart mevcut.
Soğutucu olarak Akasa Venom kullanıyorum.

Örnek veriyorum 4,8 GHz'de voltaj 1325 de stabil çalışıp 1370 voltajda stabil çalışmama ihtimali var mı?

Zamanında yaptığım testlerde birşeyi farkettim. Bu Msi Bios için geçerli diğerlerinde de öyle oluyor mu bilmiyorum. Test esnasında yada oyundayken çat diye reset yediğimde vakit kaybetmeden direk Bios'a girdiğimde o an ki core voltajın belirlediğim değerin üstünde seyrediyor olduğu gördüm. Sonra o değeri elle kendim verdiğimde voltajın alt limitini ayarladığımı farkettim. Yani sistemin kendisi ne kadar voltaj istediğini bir nevi bana ima etti. :)

Core voltage değerini 5-5 arttırmama rağmen Aida64 ile baktığımda artmıyor. Turbo boost özelliğini kapattım ve Core voltage ayarını adaptive yaptım.

Şuan için 47x ayarlı ve 1265 voltaj olmasına rağmen Aida 64 üzerinde boşta iken 1264 yükte ise 1160 gözüküyor ve 4. çekirdek stop hatası veriyor.

@BilgisayarKurdu

Şimdi ise ayalarda 1220 volt seçmeme rağmen 1272 ile çalışıyor. Ayarı 47x yaptığımda voltaj ve frekans düşürüp 4,7 hızına çıkmıyor. Bu ayarlarda Prime 95 testinde hata verdi.
123123123123123123.jpg

Verilen hatanın fotoğrafını da yüklüyorum.
hata.jpg

Bu olaylardan hiç bir şey anlamadım. Neden hızını arttırmıyor ve frekans düşürüyor. Ayarlanan voltajı hiç bir şekilde vermiyor. Programın random takıldığını düşünüyorum, bios üzerinden de denedim sonuç aynı. İşlemci veya anakartta bir sorun olduğunu düşünüyorum. Biosu fabrika ayarlarına sıfırlayınca turbo boost hızı olan 3.9'a da çıkamıyor. Hiç bir ayar yapılı değilken tamam stok ayarlarda yük altına 3,56'yı geçmiyor işlemci. Sıcaklık sorunu olmamasına rağmen stok olarak 3,9'a çıkamaması bir sorun. Anakart kaynaklı bir sorun mu işlemci kaynaklı bir sorun mu acaba?

MSI z170a PC Mate anakart, i5-6600K işlemci ve Corsair H100i üçlüsü ile 4,5 GHz'ye 1184 voltaj ile sorunsuz ve stabil bir şekilde çıkmayı başardım. Prime 95 testini 1 saat 10 dakika en zorlayıcı testte çalıştırdım. İşlemci en yüksek 54 dereceyi gördü. Bu test süresi boyunca kasada sadece radyatöre bağlı 2 adet fan çalıştı yani soğutucunun kendi fanları, bu fanlar ise 800 RPM'i geçmedi.

Eki Görüntüle 215510

Başarılı olarak 4,5 GHz'ye düşük voltaj ile çıkabilmeme rağmen bir sorunla karşı karşıyayım. İşlemciye verilen voltaj değerini arttırdığım zaman işlemci hızını yükseltmiyor ve dengesiz çalışmaya başlıyor. Örnek vermek gerekirse böyle düşük voltajda bile 4.5 GHz'de çalışabilirken 1.3 voltaj verdiğimde çalışma hızını 3,8-3,9 hızına düşürüyor. Sürekli değişken hızlarda çalışıyor. Bu sorun anakart kaynaklı mı yoksa işlemci kaynaklı mı?

Birde mesela ben programdan 1235 voltaj vermeme rağmen işlemci yükte iken aldığı voltaj değerini düşürüyor. Sistem boşa iken 1235 voltajda çalışıyor ama yük altındayken daha düşük voltajda çalışıyor bunun sebebi nedir?

Eki Görüntüle 215511

@BilgisayarKurdu

Overclock hakkında tecrübeniz var mı? @BERWAR

@CJack60 @Recep Baltaş

Selam konuyu hortlatıyorum. i5 6600k 4.8ghz kaç voltajda kullaniyorsun?

Bu her işlemcide değişebilecek bir değer ama ben 1.288 voltaj ile kurtarıyorum. Programdan 1.3 ayarlıyorum ama değerleri izlerken 1.288 oluyor.
Cevabın için çok teşekkür ederim . Deneye deneye 1.285 çıktım 1 saatir oyun test uygulamaları filan yapiyorum sorun yok. Sıvı soğutma yük altında 65 dereceyi gecmedi fanların sesi bile gelmiyor.
Bi işlemci geçici i7 7700k işlemcim bozuldu 10cu nesil çıkana kadar 2ci el aldım ucuza ama çok beyendim. 7700K 90-100 derece altına düşüremedim 4.5ghz sorunlu işlemciydi. 6600k ısıyı görünce acaba program yanlış mı gösteriyor diye bakdım :) fiyat performans canavarı 2080ti ekran kartıyla bile iş görüyor oyunlarda zayıflık hiss etmedim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı