i5-6600K 4,7 GHz Başarılı Overclock

Makaleler
3
Merhaba arkadaşlar. Bu konuda hem yaptığım O.C hakkında bilgi vermek hem de bilmediğim kısımlar hakkında bilgi edinmek istiyorum. Overclock işlemini İntel'in yardımcı programı ile yaptım. Programdan voltaj kısmını 1360 yapmama rağmen Aida 64 ile baktığımda en fazla 1298 değerini gördüm. Daha sonra bunu biraz düşürdüm. Şimdi Aida 64 ile baktığımda CPU Çekirdek 1,288V gösteriyor. Sistem boşta iken 1340
oluyor yük altına girdiğinde ise 1288'e düşüyor.
Programda bu kısımda 4 çekirdeği de 47 x yaptım.
123.PNG

Daha sonra Prime 95 programının işkence testini açtım.
45.PNG

Bu seçenekler arasından en yukarıda ki en ağır testi çalıştırdım. Bu testi 90 dakikadan yani 1,5 saatten fazla çalıştırdım. Test esnasında film izledim. Bir hata veya mavi ekran almadım. Sistem sorunsuz bir şekilde çalışmayı başardı.

Testi bitirdikten sonra aldığım ekran görüntüsü bu;
12.jpg

Kullandığım soğutucu Corsair H100i. Üzerinde sadece kutusunda gelen fanlar takılı. Ek olarak Pull-Push yapılı değil. Test esnasında aralıklar ile kontrol ettim. İşlemci 59 dereceyi ve fanlar 1100 RPM'i geçtiğini hiç görmedim. Orada gözüken 3. kasa fanı pompa. Sanırım bu görsellere göre başarılı bir şekilde 4,7 GHz'ye O.C işlemi yaptığımı düşünüyorum.

Kendimce başarılı bir şekilde 4,7 GHz'ye çıktıktan sonra birde 4,8 GHz denemek istedim. Bundan bir kaç ay önce 4,8 GHz'ye çıkmış ama sadece 15 dakika test edip bırakmıştım. Stabil olduğundan emin olmamıştım. Programdan 48 x yaptığımda Prime 95 testinde 4. çekirdek worked stopped hatası verdi. Daha önce 4.8 denememde hiç bir hata almadan 15 dakika testi çalıştırmayı başarmıştım. O testi yaparken Aida 64 ile baktığımda şuanda 1288 yazan kısımda 1320 yazıyordu. Sanırım voltaj düşük olduğu için çalışmadı. Programdan arttırmayı denesem bile hiç bir şekilde 1298'i geçemedim. Sıcaklık konusunda hiç bir problemim yok. Termal macun olarak internet cafeden alınan 10 liralık markasını hiç bilmediğim bir termal macun kullanılmıştı.

Başka bir konuda görüp @er36po 'nun tavsiye ettiği ZM-STG2 termal macunu aldım ve dün gece uyguladım. Ayrıca radyatörü kasanın ön tarafına alarak Pull-Push yaptım.

Bu gün akşam eve gittiğimde sizlerinde yardımı ve tavsiyesi ile işlemcimin sınırlarını öğrenmek istiyorum.

İşlemci: i5-6600K
Anakart: MSI Z170a PC Mate
Soğutucu: Corsair H100i

@BilgisayarKurdu @er36po @Yusuf Ensar Ertan

Hocam bende I5-7600K var. Kaby Lake'lar biraz O.C konusunda iyi. Sıvı soğutmada var. Ben ne gibi değerler yapmalıyım?

Battlefiled gibi yüksek işlemci kullanan oyunlarda test ettiniz mi? İşlemci ne kadar kullanılıyor, sıcaklık ne kadar diye bakıp sonuçları gönderebilir misiniz?

Benim yaptığım test işlemciyi sizin söylediğiniz oyundan daha çok zorluyor.
Biliyorum, ancak amacım farklı. OC edildiğinde ne kadar kullanılıyor diye merak ettim. Örneğin Battlefiled 1'de GTX 1070 ve i5 6600K tam performansta çalışıyordu. Amacım sizin OC edilmiş işlemciniz ile OC edilmemiş halini karşılaştırmak.

Biliyorum, ancak amacım farklı. OC edildiğinde ne kadar kullanılıyor diye merak ettim. Örneğin Battlefiled 1'de GTX 1070 ve i5 6600K tam performansta çalışıyordu. Amacım sizin OC edilmiş işlemciniz ile OC edilmemiş halini karşılaştırmak.
Oyuna sahip değilim, korsan kullanmıyorum. Oynayacağım bir tarzda oyun değil. Sadece test içinde 200 TL veremem.

@Asım Demir @SypeR Siz yardımcı olabilir misiniz?

Yani Battlefield de bir etki gösterir ama bir 6700 kadar değil. O.C. etmek bir yere kadar.
Bence öyle değil. Tek çekirdek ve çoklu çekirdek performansı olarak ikiye ayırmak gerek. Elinizde i7-6700 işlemci var mı? Beraber karşılıklı testler yapalım. Ya da i7-6700 ile yapılmış test sonuçlarını paylaşın, tekli çekirdek ve çoklu çekirdek olarak bende test sonuçlarımı paylaşayım karşılaştıralım.

Bence öyle değil. Tek çekirdek ve çoklu çekirdek performansı olarak ikiye ayırmak gerek. Elinizde i7-6700 işlemci var mı? Beraber karşılıklı testler yapalım. Ya da i7-6700 ile yapılmış test sonuçlarını paylaşın, tekli çekirdek ve çoklu çekirdek olarak bende test sonuçlarımı paylaşayım karşılaştıralım.
6700K ve 4,7 GHz'de yapılmış testleri var.

O.C. sadece işlemcinin işlem gücünü hızandırır. Yoksa sosyalde 6700 yerine 6600K ve soğutucu önerirdik.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı