i5 7300HQ oyunlarda frekansını sabitliyor

İşletim sistemi
Windows 10

Moviie

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Gariban Kurye
RAM
8x2 16
Ekran kartı
GTX 1050Ti
İşlemci
i5 7300HQ
Arkadaşlar ilk öncelikle herkese iyi forumlar. İşlemcim i5 7300HQ temel frekans 2.5 boostlu frekansı 3.5Ghz. Sorunum laptopumda bir şey fark ettim MSI Afterburner'den izleme yaptığımda işlemcim X' oyununda 2.5GHz ye sürekli olarak sabitliyor kendini. Bu sadece X oyunu için geçerli değil bütün oyunlarda aynı sorun var. Hiç işlemcimi 3.5GHz de sabitken veya 3.1, 3.2GHz de görmedim oyunlarda. Geçenlerde farklı bir oyun oynuyordum MSI Afterburner'den izliyordum gene oyun oynarken sürekli açık kalır solda her neyse bakıyordum ve işlemcim 1.5GHzde çalışıyor(Sadece o oyunda oldu 4-5 defa dikkat ettim oyunu açtığımda bazen 2.5GHz sabit kalıyor bazen de 1.5GHz ye sabitliyor). Temel Frekansın altına nasıl düşebiliyor? çok saçma bir durum 2.5GHz temel frekansı var ve 1.5GHz'de çalışıyor bir türlü anlamadım. Güç seçeneklerinden Nihai Performans modunu açtım ve İşlemci Güç Yönetimi'nden En düşük işlemci durumunu pilde ve şarjda %100'e getirdim en yükseği de %100deydi zaten ona dokunmadım. Sorularım şunlar;

1-İşlemcim bir oyunda temel frekansının altına nasıl çalışabilir?
2-İşlemcim neden sürekli her oyunda 2.5GHz de çalışıyor ve 3.1 3.2 3.5GHz leri göremiyorum?

Arkadaşlar ilk öncelikle herkese iyi Sosyaller. İşlemcim i5 7300HQ temel frekans 2.5 Boost'lu frekansı 3.5GHz. Sorunum laptopumda bir şey fark ettim MSI Afterburner'den izleme yaptığımda işlemcim X' oyununda 2.5GHz'ye sürekli olarak sabitliyor kendini. Bu sadece X oyunu için geçerli değil bütün oyunlarda aynı sorun var. Hiç işlemcimi 3.5GHz de sabitken veya 3.1, 3.2GHz de görmedim oyunlarda. Geçenlerde farklı bir oyun oynuyordum MSI Afterburner'den izliyordum gene oyun oynarken sürekli açık kalır solda her neyse bakıyordum ve işlemcim 1.5GHz'de çalışıyor(Sadece o oyunda oldu 4-5 defa dikkat ettim oyunu açtığımda bazen 2.5GHz sabit kalıyor bazen de 1.5GHz'ye sabitliyor). Temel Frekansın altına nasıl düşebiliyor? Çok saçma bir durum 2.5GHz temel frekansı var ve 1.5GHz'de çalışıyor bir türlü anlamadım. Güç seçeneklerinden Nihai Performans modunu açtım ve İşlemci Güç Yönetimi'nden En düşük işlemci durumunu pilde ve şarjda %100'e getirdim en yükseği de %100deydi zaten ona dokunmadım. Sorularım şunlar;

1-İşlemcim bir oyunda temel frekansının altına nasıl çalışabilir?
2-İşlemcim neden sürekli her oyunda 2.5GHz de çalışıyor ve 3.1 3.2 3.5GHz'leri göremiyorum?
Isınma var mı, sıcaklık değerleri normalse cpu pek yüklenmediği içinde temel frekansda çalışa bilir.

Isınma var mı, sıcaklık değerleri normalse cpu pek yüklenmediği içinde temel frekansda çalışa bilir.
Isınınca da aynı sorun boşta durunca da.

Ekran kartı odaklı oyunlarda işlemci boostlanmiyor sanirim.
CS:GO oynarken de aynı sorun vardı. Anlamıyorum hocam nasıl olabiliyor. Mesela şu anda bilgisayar boşta sadece browser açık ve 1.49GHz'de çalışıyor, 2.5GHz'de çalışması lazım değilmi?

Isınınca da aynı sorun boşta durunca da.

CS:GO oynarken de aynı sorun vardı. Anlamıyorum hocam nasıl olabiliyor. Mesela şu anda bilgisayar boşta sadece browser açık ve 1.49GHz'de çalışıyor, 2.5GHz'de çalışması lazım değilmi?
browser sistemi çok yormadığı için normal şuan bende de temel 2 ghz 1.8 de çalışıyo

Yeni konular

Geri
Yukarı