i5-7400 için ekran kartı önerisi

Emirhan Aksulu

Hectopat
Yer
Bursa/Demirtaş
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Hp Victus RTX 3060, i7-12700H, 16 GB 4800 MHz, 512 GB M2 SSD.
Öncelikler merhaba.
Şu sıralar ekran kartı almak istiyorum. Ama şu konuda takıldım. Şu an ki sistemim bu şekilde;

i5-7400 işlemci.
8 GB 2400 MHz RAM.
H110-M anakart.
R7 265 ekran kartı (şu anki)

Sorum şu, araştırdğıma göre işlemciye darboğaz yaptırmadan alabileceğim en yüksek kart 570. Benim bütçe olarak alabileceğim en yüksek kart 590+. Sizce 570 mi almam gerekir yoksa bütçemin yettiği en iyi kartı mı? 2. Soru da ekran kartı darboğazdan kaçmak için ekran kartını daha düşük tutmak daha mı mantıklı?

Açıklama: Bu soruyu sormamın nedeni internette gördüğüm birkaç video. Bazı insanlar Pentium işlemciler ile çok yüksek ekran kartlarını çalıştırmayı deneyip"evet, darboğaz oluyor. Ama ekran kartının yüksek olması her zaman daha iyidir. Çünkü yüksek FPS demektir" demeleridir. Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikler merhaba.
Şu sıralar ekran kartı almak istiyorum. Ama şu konuda takıldım. Şu an ki sistemim bu şekilde;

i5-7400 işlemci.
8 GB 2400 MHz RAM.
H110-M anakart.

Sorum şu, araştırdğıma göre işlemciye darboğaz yaptırmadan alabileceğim en yüksek kart 570. Benim bütçe olarak alabileceğim en yüksek kart 590+. Sizce 570 mi almam gerekir yoksa bütçemin yettiği en iyi kartı mı? 2. Soru da ekran kartı darboğazdan kaçmak için ekran kartını daha düşük tutmak daha mı mantıklı?

Açıklama: Bu soruyu sormamın nedeni internette gördüğüm birkaç video. Bazı insanlar Pentium işlemciler ile çok yüksek ekran kartlarını çalıştırmayı deneyip"evet, darboğaz oluyor. Ama ekran kartının yüksek olması her zaman daha iyidir. Çünkü yüksek FPS demektir" demeleridir. Şimdiden teşekkür ederim.
RX570 alma onun dışında paranın yettiği en yüksek ekran kartını al. Sebep isteyecek arkadaşlar için güncelleyeyim. Haddinden fazla akım geçiyor çekirdek üzerinden bu sağlıklı bir durum değil. Isınma yapar en başta. Bunlara bağlı olarak stabil performans vermez. Sen RX570 ile bir oyunu 80 FPS stabil olmadan oynarken 78 derecede ben 65 FPS GTX1050 Ti ile 55derecede daha stabil bir performans alırım. Daha fazla FPS almana rağmen ben daha akıcı ve fresh bir deneyim elde ederim. %1-%0.1 muhabbetinede geliyor biraz bu. Bilgisayar bileşenlerinde ısınma arttıkça performans dengesinde bozulma görülür. Hem yazılımsal anlamda sıkıntılı. O yüzden uğraşmaya değmez. RX 590 hakkında bu tarz söylemler duymadım ben araştır. Sıkıntısı yoksa ona yönel.

RX570 alma onun dışında paranın yettiği en yüksek ekran kartını al. Sebep isteyecek arkadaşlar için güncelleyeyim. Haddinden fazla akım geçiyor çekirdek üzerinden bu sağlıklı bir durum değil. Isınma yapar en başta. Bunlara bağlı olarak stabil performans vermez. Sen RX570 ile bir oyunu 80 FPS stabil olmadan oynarken 78 derecede ben 65 FPS GTX1050 Ti ile 55derecede daha stabil bir performans alırım. Daha fazla FPS almana rağmen ben daha akıcı ve fresh bir deneyim elde ederim. %1-%0.1 muhabbetinede geliyor biraz bu. Bilgisayar bileşenlerinde ısınma arttıkça performans dengesinde bozulma görülür. Hem yazılımsal anlamda sıkıntılı. O yüzden uğraşmaya değmez. RX 590 hakkında bu tarz söylemler duymadım ben araştır. Sıkıntısı yoksa ona yönel.
Sırf 55 derece diye çöp olan 1050 Ti kartını mı alsın? En az 20 FPS var 2 kart arasında. Bir de stabil demişsin. Yüksek ayarlarda 30-35 FPS verebilen bir kart ile stabil FPS alsan ne olur? Bu arada RX 570'te gayet stabil. Isı farkı modelden modele değişir.

Çöp olan 1050 Ti kartını mı alsın?
Kime göre çöp neye göre çöp? AMD HD serisi ekran kartını kullanan, hatta Intel'in dahili ekran kartıyla oyun oynamaya çalışan insanlar var. Böyle şeyler yazıp onları gücendirme istersen. GTX1050 Ti çıktığı neslin en iyi F/P ürünüdür tartışmasız. Hatta o kadar iyi bir karttı ki bütün oyuncu dizüstü bilgisayarlarında GTX 1050 Ti kullandı üreticiler. Isınmıyor, tatmin edici bir performans sunuyor, çok düşük güç tüketiyor ve ucuz. Ama bak inanır mısın ben bir tane RX570'li dizüstü oyuncu bilgisayarı görmedim. Şimdi üreticiler ne yaptığını bilmiyor. Sen onlardan daha iyi biliyorsun ve GTX1050 Ti'ın çöp olduğuna karar kıldın öyle mi? 😄 Orta-yüksek ayarlarda Rainbow6 100+ FPS veriyor. Battlefieldv stabil 60FPS üstü veriyor. Grafiklerden çok kısmama gerek kalmadan. Benim için yeterli. Tüm bunları yaparken fırın gibi ısınıp fan gürültüsüne boğmuyor orta mı? 55 dereceyi gördü maksimum ONC'a yüke ve OC modda kullanmama rağmen. Ben örnek verdim. Eğer gözünle okursan (yazılışı buna yakın olan başka bir yerinle değil. ) GTX 1050 Ti önermediğimi görürsün. Ya da yanında ebeveynin varsa onlara okut onlar anlatsın sana delikanlı. Bak şunu açık yüreklilikle söylüyorum. Elimdeki kartla (asusrogstrix GTX1050 Ti OC) en iyi RX570 modelini değiştirmeyi teklif etseler 1 saniye düşünmem reddederim. Arkadaşım kullanıyordu, daha doğrusu kullanamadı iade etti. Ben böyle kepaze bir kart görmedim.
Bütün bunların dışında bunlar benim düşüncelerim ve gözlemlerim. Ben ısınıyor diyorum, çünkü ısınıyor. Yüksek güç tüketimi var öyle alt düzey bir çekirdeğe göre diyorum, çünkü yüksek güç tüketiyor. Yazılımsal anlamda sorunları var diyorum, çünkü kendi kullanıcıları bundan şikayetçiler ben değilim. Bunlara yok diyemezsin eğer biraz bilgin varsa konuyla alakalı olarak ve dediğim gibi bunlar benim düşüncelerim. Ben nasıl senin düşüncelerini sorgulayıp tartmıyorsam, sen de sorgulayamazsın. Kendi yorumunu yap.

O zaman GT 1030 ile oyun oyna. 40 derece sonuçta. 35-40 FPS ile 55 derece sıcaklıkta oynayacağıma, 55-60 FPS ile 75 derece sıcaklıkta oynamayı tercih ederim. SOTTR, AC Odyssey, Control, Metro Exodus vb. oyunlarının benchmarklarına bakarsan 1050 Ti kartının yüksek ayarlarda nasıl süründüğünü görürsün. Bahsettiğin sorunlar her kartta çıkabiliyor. RTX kartlarda sorun yaşayan bir sürü kişi gördüm.

Öncelikler merhaba.

i5-7400 işlemci.
8 GB 2400 MHz RAM.
H110-M anakart.

Merhabalar. Bende de I5-7400 işlemci var. Sizin gibi ekran kartımı yükseltme amaçlı GTX 1060 6GB modele geçiş yaptım. Güç kaynağım yetersiz kaldı ve ekstra güç kaynağı masrafı çıktı. Güç kaynağınız yetersizse onu da değiştirmeniz gerekecek. Ayrıca şuan işlemcim stok soğutucuyla beraber kullandığım için 60 70 derece sıcaklıklarda geziyor yük altında. Çoğu oyunda darboğaz sorunum yok. Yer yer darboğaz olsa da hissettirmiyor :)

Yeni konular

Geri
Yukarı