i5 7500 ısınma problemi

yeabro19

Decapat
Yaklaşık 5 6 ay önce topladığım sistemim uzun zamandır çok ısınıyor.
Task Manager'ı açsam 80 derecelere, Google Chrome'u açsam 100 derecelere yükseliyor.
Haliyle League Of Legends gibi bir oyunda bile işlemcim, ekran kartımı besleyemiyor ve sistemimde darboğaz oluyor. Aklıma gelen bütün yöntemleri denedim.
Denediğim yöntemler sırayla şunlar:
  1. Format: 2 defa Windows 10 kurdum, C'yi ve D'yi sıfırladım düzelmedi.
  2. Kasa bakımı: Kasamın her yerini temizledim, termal macununu vs. değiştirdim.
  3. Çeşitli taramalardan geçirdim: Sorunu harddiskden sanıp, harddiski disk taramasından geçirdim. Çeşitli antivirüs programları denedim, düzelmedi.
  4. *Işlemciyi ne kulanıyorsa devre dışı bıraktım: Cortana, Torrent, Steam hatta Windows superfetch ve MSI Mysticlights'ı bile devre dışı bıraktım düzelmedi.
  5. *Işlemcimi farklı bir sistemde denedim: Arkadaşımda bulunan"GIGABYTE B360M H" anakart modelli sisteminde denedim, hiçbir ısınma gözlemleyemedik.

• -Masterbox Lite 5, Kasa.
  • -MSI Z270 Gaming Pro Carbon, Anakart.
  • -Intel i5 7500 "Kaby Lake Mimarisine Sahip", işlemci.
  • -MSI Geforge GTX 1060 GamingX 6G, ekran kartı.
  • -Kingston HyperX Fury 8×2 3000 MHz RAM.
  • -Coolermaster Masterliquid ML120L, Soğutucu .
  • -2 TB WD, Hardisk.
15 dk'lık League Of Legends ardından sıcaklık değerleri ise şunlar:

sıcaklık.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bios güncellemesi yaptınız mı ? overclock yapıyor musunuz ?
Evet Bios'um en güncel sürümde, yaklaşık 1 ay önce güncellemiştim ve hayır overclock yapmıyorum.
Anakart ile ilgili bir sıkıntı olabileceğini düşünüyorum.
Peki böyle düşünmenin sebebi nedir? Anakartın böyle bir arızaya neden olabileceğini düşünmüyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı