i5 8400 Isınma Sorunu

Kozuch94

Kilopat
Daha fazla  
3 günlük PC'de i5 8400 işlemci yükte degilken 43-45 derece, yükte iken 60 civarı oluyor. ekran kartım ise GTX 1060 Gaming X. Yükte degil iken 45 civarı, yükte iken 65'i pek geçmiyor. Bunda pek sorun yok sanırım ama yükte olmayan işlemci için 43 45 fazla degil mi? Sorun nereden kaynaklanabilir ve sorun yaratır mı? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Muhtemelen stock soğutucuyu kullanıyorsunuz. Yaz sıcakları da geldi, bunu da göz önüne aldığımızda gayet doğal. Sorun çıkartacak bir değer değil.
Yükteki değerler de çok iyi. Kafaya takacak bir şey yok.

3 günlük PC'de i5 8400 işlemci yükte degilken 43-45 derece, yükte iken 60 civarı oluyor. ekran kartım ise GTX 1060 Gaming X. Yükte degil iken 45 civarı, yükte iken 65'i pek geçmiyor. Bunda pek sorun yok sanırım ama yükte olmayan işlemci için 43 45 fazla degil mi? Sorun nereden kaynaklanabilir ve sorun yaratır mı? Teşekkürler.
Ben de aynı işlemciyi kullanıyorum, bende de değerler aynı.

Kesinlikle değerlerin iyi, kafaya takma. Sonuçta TDP'si yüksek bir seri 8.nesil. Boşta 25-30 yükte 50-55 bekleyemezsin, tabii ki stok soğutucu kullanıyorsan.

@Yusuf Tan 8.nesil Intel Core işlemciler önceki seriye göre daha fazla TDP değerine sahip değil.

Intel® Ürün Teknik Özellikleri - Karşılaştırma
11.jpg

TDP değeri, çekilen güç değeri değildir. Öncelikle bunu çözelim.
8. nesil işlemcilerin daha fazla güç tüketmesi doğaldır zira ekstra 2 çekirdek mevcut.
Daha önce de söylediğim gibi, bu değerler normal. Altına inilmesi için düzgün bir soğutucu gerekli, buna da gerek yok.

Değerler normal fakat içinize sinmiyorsa ucuz yollu soğutuculara bakabilirsiniz. Çok Fark olmasa da değerleri bendeki gibi 30 civarlarına indireceğini düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı