i5 8400 Isınma Sorunu

CareaS

Kilopat
Daha fazla  
Yaklaşık 4 saattir işlemcimin ısınma problemi ile uğraşıyorum. Bilgisayarı 3 ay önce aldığımda da aynı problem vardı fakat core voltajını 1.045 gibi bir değer yaparak problemi çözmüştüm. SSD almam ve birkaç sorun çıkması sonucu BIOS sıfırladım ve artık voltaj düşüremiyorum. Intel Xtreme Tuning Utility üzerinden yaptığımı hatırlıyorum ama bu kadar uğraşmamıştım ve kolay yapmıştım. İnternette çıkan videoları izledim offset ile azaltma sanırım ama bir faydasını görmedim. BIOS üzerinden manuele aldığımda yanında çıkan değeri değiştiremiyorum. BIOS sürümüm güncel. Her şey güncel, yeni kurdum.
İşlemci i5-8400
  • Anakart : Asus TUF B360-M Plus Gaming

Son düzenleyen: Moderatör:
Yüksek dediğiniz sıcaklık değerlerini, soğutucu marka ve modelini, işlemci yükteyken gözüken voltaj değerini belirtin.

Stok soğutucu ile normal koşullarda 70 dereceyi geçmemesi gerekiyor. Termal macunu ve soğutucu ayaklarını kontrol edin. Voltajı da otomatikte tutun. Sistem gereksiz yüke giriyorsa virüs taraması yapın.

Size şöyle söyleyeyim arkadaşlar. Stres testini geçtim boşta bile 90 100 derecelere çıkıyor voltaj düşürmediğim zaman. İşlemci yükteyken 1.296 max voltaj kullanıyor. Ve bu da işlemcinin ihtiyacından fazla oluyor ısınmaya başlıyor. Ben bunu 1.045 seviyelerine getirdiğimde ise her hangi bir performans kaybı olmadan stres test altında 75 derecelere sabitlemiştim. Şimdi test başladığı gibi 2 saniye içerisinde 90 dereceye çıkıyor. Masa üstünde dolaşırken aniden 80 derecelere çıkıyor. Undervolt denen şey iste benim bilgisayarımda kullanılmıyor.

Ama daha öncesinde voltaj düşürerek sorunu çözmüştüm. Tek sorun maximum yükteki voltajin işlemciye fazla gelmesi. Onu düşürdüğüm zaman hiç bir sorun kalmayacak.

Ama daha öncesinde voltaj düşürerek sorunu çözmüştüm. Tek sorun maximum yükteki voltajin işlemciye fazla gelmesi. Onu düşürdüğüm zaman hiç bir sorun kalmayacak.

İlk defa OC olmadan böyle bir ısınma sorunuyla karşılaşıyorum.Peki güç kaynağı nedir bilgisayardaki ? Birde kasayı siz mi topladınız ?

BIOS güncellemesi yapıp optimize ayarları uygular mısın? Ayrıca işlemcinin tam oturduğundan ve soğutucunun yeterli olduğundan emin ol. Termal macun olarak kaliteli bir ürün kullanmanı tavsiye ederim. Özellikle soğutucu ile işlemci arasında boşluk kalmamalı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı