i5-8400 ve GTX 1060 sistem performansı düşük

burakcelikk

Femtopat
Daha fazla  
2 yıl önce almış olduğum bilgisayari5 8400 işlemcili, MSI 1060 6 GB OCV 1 ekran kartlı bilgisayarım tüm oyunlarda düşük FPS veriyor ve denemediğim yol kalmadı. Geçen yaz garantiye gönderdim, hiçbir sıkıntı yok dediler. 1 yıl sınav sürecinden sonra oyun oynamaya geri başladım ve düşük FPS'le karşılaştım. Oyun FPS değerleri şöyle: CS:GO 1280x1024 tüm ayarlar düşükte 70-120 arası FPS alıyor. PUBG 1920x1080 tüm ayarlar düşükte 30-50 arası FPS alıyor. Lütfen yardım edin. 2 haftadır bu sorunla uğraşıyorum.

Corsair 8 GB

Yani oyun donuyor bayağı mouse ile sağ sol yapınca geç etki ediyor 5 saniye falan sonra dönmeye başlıyor ve 8 GB RAM var.

Günümüz için 8 GB RAM yeterli değil. Etkiliyordur oyun performansını. Ayrıca sıcaklık değerlerin boşta ve oyun içinde kaç derece? Sıcaklık yükseliyor ise direk performansı etkiler. Oyunlar HDD'ye mi kurulu? HDD kurulu ise HDD'nin sağlığını kontrol et ve bad sector taraması yap.

8GB RAM ile PUBG'de takılma yaşamanız normal ancak CS:GO'da RAM'de bir sıkıntı yaşamazsınız ama o ayarlarda o FPS çok garip.
Günümüz için 8 GB RAM yeterli değil. Etkiliyordur oyun performansını. Ayrıca sıcaklık değerlerin boşta ve oyun içinde kaç derece? Sıcaklık yükseliyor ise direk performansı etkiler. Oyunlar HDD'ye mi kurulu? HDD kurulu ise HDD'nin sağlığını kontrol et ve bad sector taraması yap.
8 GB RAM ile PUBG'de takılma yaşamanız normal ancak CS:GO'da RAM'de bir sıkıntı yaşamazsınız ama o ayarlarda o FPS çok garip.

Stres testide yapıp fotoğraflarını buraya atacağım,başka ne yapmam gerekiyor?
Bu da stress test.

Dosya Ekleri

• hdd test.png
    hdd test.png
    160,8 KB · Görüntüleme: 35
  • hdd test 2.png
    hdd test 2.png
    123,9 KB · Görüntüleme: 37
  • stress test.png
    stress test.png
    144,6 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:
RAM olabilir büyük ihtimal çünkü, mouse dönüyor diyorsunuz ekran kartı sıcaklığına da bir bakın isterseniz zaten ne varsa bu PC lere sıcak yaz günlerin de daha çok sıkıntı oluyor. Arka plan da çalışan uygulama varsa onu durdurun. Ekran kartı sıcaklığına mutlaka bakın, FurMark ile olmazsa test edin. Ama RAM sanki tabii nokta atışı yapmak zor. Yazılım atın tekrar yapabildiklerinizin en azından size hangisi kolaysa onunla başlayın, elimiz de olsa hakkından geliriz ama maalesef PC sen de. Benim de 2. PC olarak kullandığım şu an i58400 bununla oyun oynamıyorum şu an sıcaklık maksimum 53 ve 33 34 gidip geliyor i58400. şunu da belirteyim Adana da yaşıyorum. Yine de stokla kullanıyorsan en azından bir kule tipi soğutucu alırsan belki bunlar bile yaşanmayacak bilemeyiz. 480 mm radyatör Custom sıvı soğutma ile kullanıyorum nedense, ne overclock lu i56600K da, i58400 de yıllardır takılma donma olmadı. Dediğim gibi RAM olabilir, yoksa sıcaklık ile alakalı donanımlardan biri olabilir, yazılım atmayı da dene. Yapılacak pek bir şey yok, son olarak gerekirse Turbo ayar açıksa BIOS'dan, aşağıya çek bir de öyle dene en azından daha az ısınacaktır.

RAM olabilir büyük ihtimal çünkü, mouse dönüyor diyorsunuz ekran kartı sıcaklığına da bir bakın isterseniz zaten ne varsa bu pclere sıcak yaz günlerin de daha çok sıkıntı oluyor. Arka plan da çalışan uygulama varsa onu durdurun. Ekran kartı sıcaklığına mutlaka bakın, FurMark ile olmazsa test edin. Ama RAM sanki tabii nokta atışı yapmak zor. Yazılım atın tekrar yapabildiklerinizin en azından size hangisi kolaysa onunla başlayın, elimiz de olsa hakkından geliriz ama maalesef PC sen de. Benim de 2. PC olarak kullandığım şu an i58400 bununla oyun oynamıyorum şu an sıcaklık maksimum 53 ve 33 34 gidip geliyor i58400. şunu da belirteyim Adana da yaşıyorum. Yine de stokla kullanıyorsan en azından bir kule tipi soğutucu alırsan belki bunlar bile yaşanmayacak bilemeyiz. 480 mm radyatör Custom sıvı soğutma ile kullanıyorum nedense, ne overclock lu i56600K da, i58400 de yıllardır takılma donma olmadı. Dediğim gibi RAM olabilir, yoksa sıcaklık ile alakalı donanımlardan biri olabilir, yazılım atmayı da dene. Yapılacak pek bir şey yok, son olarak gerekirse Turbo ayar açıksa BIOS'dan, aşağıya çek bir de öyle dene en azından daha az ısı.

Stress testinde CPU 123 dereceyi gördü ve bir de işlemci fanının bayağı sallandığını gördüm kral sorun o olabilir mi? Çünkü CS:GO'da 20 FPS alıyorum basit eğlencede bu kadar FPS düşüşü olur mu? Ben pek anlamıyorumda.

Stress testinde CPU 123 dereceyi gördü ve bir de işlemci fanının bayağı sallandığını gördüm kral sorun o olabilir mi? Çünkü CS:GO'da 20 FPS alıyorum basit eğlencede bu kadar FPS düşüşü olur mu? Ben pek anlamıyorumda.

Olur neden olmasın? 123 derece diyorsun tam bir facia sakın çalıştırma bu şekilde işlemcin çok sıcak. Yani desen ki bana sürekli kapanıyor iki ihtimal verirdim aşırı sıcaklık veya PSU arızalı derdim. İşlemciye zaman geçirmeden çok, çok ince kalın olmasın ince bir macun sür sonrasın da tekrar dene tam oturmamış da olabilir. İnan hayatım da 123 derece işlemci sıcaklığını ne gördüm ne de duyduy. Sorun başka da olsa şu an senin işlemcin kesinlikle çok abartı sıcak çalışıyor. Alev alev dersek yeridir.

Geri
Yukarı