i5 8600K Sisteme Kasa ve İşlemci Soğutucusu Önerisi

matadoria

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Hatay :)
Daha fazla  
Meslek
Electrical Automation
Profil Kapağı
1525868904
Öncelikle merhaba arkadaşlar. Sistemi topladığımda kasa ve işlemci soğutucusunu idareten almıştım. Çok uygun fiyatlara almama rağmen performansları beni şaşırttı. Yaz geldi ısı değerlerim arttı, ben de yükseltme yapmayı düşünüyorum.
Kasa: Dark Dragon 3x12cm Fan, 1xUSB 3.0, Pencereli ATX Siyah Kasa Fiyatı
İşlemci Soğutucusu: Dark Freezer X94RD Intel 775/1156/1155/1150/1151 Fiyatı
İşlemcim: i5 8600K
Yukarıdaki kasa ve işlemci soğutucusunu kullanıyorum. Kasanın hava akışı fena değil, boş fan slotlarını doldurdum. Kasanın kendi fanlarının devirleri düşük, tatmin edici değil. İşlemci fanı performans olarak iyi sayılabilir ama montajı falan can sıkıcı. Soğutucu yüzünden işlemcinin yüzeyinde kılcal çizikler oluştu acilen değiştirmem lazım. Kışın işlemci boştayken 20-25 derece arası şuan boştayken 30-40 derece arası. Yükte kışın 50-55 arası şuan 60-70 arası geçen hafta 70 dereceyi gördüm. Ekran kartım ise kışın boşta 30-35 derece arası şuan 35-45 derece arası. Yükte kışın 60-65, şimdi ise 65-75 derece arası. Kasa olarak DARK N10 düşünüyorum varsa sizinde önerilerinizi almak isterim. DARK N10 alırsam kasanın fanlarını değiştireceğim. Asıl önemli olan soğutucu tavsiyesi. Orta halli bu sistem için fazla bütçe ayırmak istemiyorum. Soğutucu için 250-300TL maksimum. Bu bütçelerde işimi görecek bir sıvı soğutma bulamadığım için hava soğutmaya yöneldim. Aklımdaki soğutucuları link olarak koyacağım. Sizinde varsa tavsiye etmek istediğiniz kasa ve soğutucu yazabilirsiniz. Soğutucunun 2 fanlı olması lazım tek fanlı olursa 2. fan içinde önerinizi bekliyorum. Asıl amacım işlemciyi rahatlatıp ekran kartının ısınını biraz düşürmek. Değişim yapmazsam işlemcim 80 derecerelere yaklaşır. Ekran kartımda 80 derecelere yaklaşır. Yaşadığım yerde hava sıcaklığı 45-50 derece arası oluyor yazın. Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
Akasa Venom Voodoo 2x12cm PWM Fanlı Intel / AMD Uyumlu İşlemci Soğutucu (AK-CC4008HP01)
FSP Fan
Akasa Venom Medusa Çift Fanlı Çift Kuleli , Intel LGA 775/1151/1155/1156/1366/2011/2066 ve AMD AM2, AM3, FM1 Uyumlu İşlemci Soğutucusu (AK-CC4010HP01) - İşlemci Soğutucu - Overclock - Bilgisayar Bileşenleri
Yukarıdaki soğutuculardan kafama yatan Akasa Venom Medusa oldu.

Son düzenleme:
@matadoria Aliexpress'te VTG240 isimli bir sıvı soğutma var. Kallavi sağlam bir soğutucudur. Fanları kalın güzel radyatörüde ağır sağlam ürün sağlamlığını ele alınca hisettiriyor. Fiyatıda 250 TL. Şiddetle tavsiye ederim çünkü 250 TL'ye Türkiye'den bu ayarda bir sıvı soğutma asla alamazsın. 2 haftaya elime ulaştı 57 Dolar.

MasterAir M410P aldım fakat fanı kendiliğinden ekran kartının üstüne düştü ve yapraklardan biri kırıldı.
İade veya değişim söz konusu mudur ?
Kasa olarak
Cooler Master MasterBox Lite 5 RGB USB 3.0 Tempered Glass Fiyatı
Aerocool P7-C0 Pro RGB Led Fanlı Full Cam Yan Panelli, USB Fiyatı
Bu kasalardan birini satın alabilirsin.
Tavsiyem Dark markasından uzak dur.

MasterAir M410P aldım fakat fanı kendiliğinden ekran kartının üstüne düştü ve yapraklardan biri kırıldı.
İade veya değişim söz konusu mudur ?
Kasa olarak
Cooler Master MasterBox Lite 5 RGB USB 3.0 Tempered Glass Fiyatı
Aerocool P7-C0 Pro RGB Led Fanlı Full Cam Yan Panelli, USB Fiyatı
Bu kasalardan birini satın alabilirsin.
Tavsiyem Dark markasından uzak dur.

Fanın kendiliğinden ekran kartının üstüne düşmesi sanırız pek normal bir durum değil. Çünkü montajı düzgün yaptığınızda böyle bir şey olmaz. Muhtemelen montaj hatası yaptınız. Ancak genede bu durumu Vektron Elektronik ile bir görüşün. Belki yardımcı olabilirler.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı