i5 9300H aşırı ısınma

metoozen

Centipat
Yeni aldığım bilgisayarda işlemci hızında atlamalar oluyor mesela 900 GHz'den 3900'e çıkıyor oradan 2000 tekrar düşüyor yükseliyor derken bilgisayar boştayken 50 civarı sıcaklığa geliyor uzun süre oyun oynadığımda 90'a bile yaklaşabiliyor ama Turbo modu kapattığımda sıcaklık 60'ı zor geçiyor bu sıcaklığı nasıl düşürebilirim?

İşlemci i5-9300H.

Son düzenleyen: Moderatör:
90 derece uzun süreli oyun oynarken intel mobil işlemciler için kabul edilebilir bir değer. Laptop soğutucusu kullanabilirsiniz 5-6 derece daha indirecektir. Gereksiz Windows hizmetlerini kapatıp,gereksiz uygulamaları silip sistemi hafifletebilirsiniz.

90 derece uzun süreli oyun oynarken intel mobil işlemciler için kabul edilebilir bir değer. Laptop soğutucusu kullanabilirsiniz 5-6 derece daha indirecektir. Gereksiz Windows hizmetlerini kapatıp,gereksiz uygulamaları silip sistemi hafifletebilirsiniz.

Hocam şöyle bi sıkıntı var eklemeyi unutmuşum normalde 80 maksimum oluyordu ama işlemciyi undervoltlamayı denedim sonra böyle oldu ama bundan kaynaklı mı emin değilim

Yeni aldığım bilgisayarda işlemci hızında atlamalar oluyor mesela 900 GHz'den 3900'e çıkıyor oradan 2000 tekrar düşüyor yükseliyor derken bilgisayar boştayken 50 civarı sıcaklığa geliyor uzun süre oyun oynadığımda 90'a bile yaklaşabiliyor ama Turbo modu kapattığımda sıcaklık 60'ı zor geçiyor bu sıcaklığı nasıl düşürebilirim?

İşlemci i5-9300H.
Maalesef ki henüz uygun fiyatlı oyun laptoplarının iyi bir soğutması yok ve i5 9300h güçlü denebilir bu yüzden ısınmayı normal buluyorum. Eskimiş olsa termal macun yenile diyebilirdim fakat yeni aldığını söylüyorsun, tavsiyem serin ortamda soğutucu ile kullanman. Ayrıca oyun oynarken arkada açık uygulama bırakma bence.

Günde 2-3 saat ortalama 80 derece sıcaklıkla oynasam işlemci zarar görür mü bilgisayarın bir 4 yıl dayanması lazım

Oyuncu Laptopları uzun süre bu sıcaklıklara dayanacak şekilde tasarlanmıştır. 6-12 Ay arasında termal macun yenilersen, cihazını özenli kullanırsan ve bilgisayarı sıcakken kapatmamaya özen gösterirsen 3-4 yıl (malzeme kalitesine bağlı olarak) çok rahat götürür. Oyun oynadıktan veya yük altına soktuktan sonra bilgisayarı kapatman gerektiyse cihazın soğumasını bekleyip(5-10 dakika yeterli) kapatmalısın yoksa ileride lehim problemi çekebilirsin.

Geri
Yukarı