i5 9300H ısınma sorunu

serhat9735

Centipat
Öncelikle herkese merhabalar.
Yaklaşık bir ay önce HP Gaming Pavilion - 15-dk0005nt notebook satın aldım. Herşey çok güzeldi, hiçbir ısınma sorunu yaşamadım notebook'ta. XTU ile -135mV undervolt yaptım boşta 33-35 derece cinebench ile test sırasınma max 93-94 derece, ortalama 83 derece sıcaklık değerleri alıyordum bu undervolt sonrası.

Bugün dışarıdan eve dönüp laptopu açtım standart chrome'da filan gezerken fan sesinin normale göre fazla olduğunu fark edip sıcaklıkları kontrol ettim ve 45-50 derece civarı olduğunu ve ufak işlemlerde çok hızlı bir şekilde yükselip alçaldığını gördüm. XTU'yu kontrol ettim herşey benim ayarladığım haldeydi.
Aklıma bilgisayarı kapatmadan çantaya atıp birkaç saat öyle gezdiğim geldi. Durum şöyle laptopun ekranı kapatmıştım masada duruyordu, aslında tamamen kapattığımı sanarak sırt çantama attım, ancak o sırada aslında uyku modundaymış sanırım(bu şekilde çok yavaşta olsa fanlar çalışıyor), belli bir süre sonra cihaz kendisi kapanmış çantada .Açtığımda baştan açıldı hatta chrome sekmeleri kurtar diye uyarı çıkardı, olağan dışı kapanmış. Acaba cihaz çantada aşırı ısınıp zarar görmüş olabilir mi??
Cinebench yaptım tekrar core0 ve core1 aşırı agresif bir biçimde ısınıyor core2 vs core3 75 77 derece iken core0 ve core1 96 97 derece oluyor. Sizce problem nedir, inşallah işlemci filan zarar görmemiştir.

Cinebench sonrası değerler şu şekilde.
Yorumunuz nedir şimdiden teşekkürler.
Adsız.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam sanmıyorum fanların zarar göreceğini, he çanta da darbe falan almışsa olabilir ama yinede düşük ihtimal, çanta da taşındı ve uyku modunda olduğu için zarar görecekse ne anladık bu dizüstü bilgisayardan ?

Hocam sanmıyorum fanların zarar göreceğini, he çanta da darbe falan almışsa olabilir ama yinede düşük ihtimal, çanta da taşındı ve uyku modunda olduğu için zarar görecekse ne anladık bu dizüstü bilgisayardan ?
Bende anlamadım ki, yok darbe görmedi tabiki. Ama hemen bu olayın üstüne olması beni böyle düşünmeye itti, daha önce böyle birşey olmamıştı. Undervolt yaparken de gün aralıklarıyla cinebench yaparken sıcaklıkları izlediğimde core0 ve 1 de böyle farklı bir ısınma olmamıştı. Yorumun için teşekkürler.

Jarjı bitip kapanmıştır.
Hava çıkışının olduğu ızgara bölümlerine toz kaçmıştır.
Eve dönüp çalıştırdığımda şarjı vardı 50 civarıydı bitmemiş, güç aylarında 40dk sonra hazırda beklet şeklinde ayarlı. Büyük ihtimalle hazırda bekletti bilgisayarı. Tekrar cinebench ile test yaptım, core2 80 derece civarı diğer corelar 95 97 derece, daha önce bu kadar yükselmiyordu.

Eve dönüp çalıştırdığımda şarjı vardı 50 civarıydı bitmemiş, güç aylarında 40dk sonra hazırda beklet şeklinde ayarlı. Büyük ihtimalle hazırda bekletti bilgisayarı. Tekrar cinebench ile test yaptım, core2 80 derece civarı diğer corelar 95 97 derece, daha önce bu kadar yükselmiyordu.
Hocam olay görünleyicisini atar mısın?
Pc'yi açtığınız saate gelin.
örnek resim;
Ekran Görüntüsü (73).png

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı