i5 9300H düşük frekans sorunu

pekgozumut

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar MSI GF65 Thin 9SD modeli laptopa sahibim. Oyun oynarken ekran kartımın performansı tam iken işlemci frekanslarım 3.2 3.3 GHz'lere ulaşıyor ve bu durum oyunlarda almam gereken FPS değerlerini almamı önlüyor. Durumu çözemedim ve FPS probleminin ekran kartı kaynaklı olduğunu zannederken meselenin bu olduğunu fark ettim. Bana yardım edebilecek birileri var mı acaba? Lütfen basit ve bildiğim yüksek performans modunu etkinleştir gibi önerilerde bulunmayın sinir bozucu bir hal aldı benim için.

Son düzenleyen: Moderatör:
Afterburner'ı kurup, tüm değerleri bizimle paylaşırsan yardım edebiliriz.
Şuanda ssleri ve değerleri hazırlıyorum. Teşekkürler 10 dk içinde yollamış olurum.
Afterburner'ı kurup, tüm değerleri bizimle paylaşırsan yardım edebiliriz.

Gördüğünüz gibi TDP değeri 45W olan işlemci 25W üstüne çıkmıyor. Power limit throttling var ama çözemiyorum. -155 MV undervoltlu. Belirli ara sahnelerde işlemci kullanımı artsa da 1 saniye bile sabit kalmayıp direk düşüyor. Çözüm için şuanlık denediklerimden oyun modu açma, yüksek performans modunu revize etme gibi hiç bir yöntem işe yaramadı. BIOS ve Firmware updatelerim tam.
Assassin's Creed® Odyssey2020-5-20-2-23-12.jpg
Assassin's Creed® Odyssey2020-5-20-2-25-35.jpg
Assassin's Creed® Odyssey2020-5-20-2-25-40.jpg

Son düzenleme:
Throttlestopt açıp TPL girerek, en üstte lock'ı tikleyip onaylar mısın, bakalım düzelecek mi? Ayarları da benzer yapabilirsin.
Power.png
Sonra da BIOS girip ''Factory default settings'' yapar mısın?
Yine Disable and Lock Turbo Power Limits kısmını aktifleştirmeyi deneyebilirsin.

Son düzenleme:
Throttlestopt açıp TPL girerek, en üstte Lock'ı tikleyip onaylar mısın, bakalım düzelecek mi? Ayarları da benzer yapabilirsin.
Eki Görüntüle 568122
Sonra da BIOS girip "Factory default settings" yapar mısın?
Yine Disable and Lock Turbo Power Limits kısmını aktifleştirmeyi deneyebilirsin.

Dediklerinizi denedim fakat problem çözülmedi. Bilgisayarın üst kısmı olması gerekenden fazla ısınıyor bu arada ve laptopta Coil Whine problemi de bulunmakta. Sanırım bilgisayarı servise yollamak gerekiyor yazılımsal bir problem olmadığını düşünüyorum artık çünkü her türlü ayarı denedim. Sizin tavsiyelerinizi de denedim fakat ThrottleStop SS'imi de eke bırakıyorum yaptığım ayarları şu anda atacağım şekilde. Hala oynadığım herhangi bir oyunda powerlimit problemi yaşıyorum. Sizin seçeneklerden farklı olarak "Disable and Lock PL3" isimli seçenek var onu elleyemiyorum belki problemin kaynağı budur. Ayrıca SpeedShift tikini de elleyemiyorum.
eeeee.png

İşe yaramıyorsa tek çare MSI ile görüşüp durumu anlatmak. Ürünün ince yapısından dolayı GPU-CPU ikilisi yüke girdiğinde işlemci için 25W bir sınır belirlemiş olabilirler. Eğer kullandığımız bu programlar ile bu sınırı kaldıramıyorsak BIOS buna izin vermiyor demektir. Yapabileceğimiz şeyler var ama bunlar da çok ileri seviye kullanıcılar için ve risk taşıyor.
Belki MSI'ın uygulamasını silip de yine deneyebilirsin, işe yarayacağını sanmıyorum gerçi.
Sanırım bilgisayarı servise yollamak gerekiyor yazılımsal bir problem olmadığını düşünüyorum artık çünkü her türlü ayarı denedim.
Kesinlikle haklısın.

İşe yaramıyorsa tek çare MSI ile görüşüp durumu anlatmak. Ürünün ince yapısından dolayı GPU-CPU ikilisi yüke girdiğinde işlemci için 25W bir sınır belirlemiş olabilirler. Eğer kullandığımız bu programlar ile bu sınırı kaldıramıyorsak BIOS buna izin vermiyor demektir. Yapabileceğimiz şeyler var ama bunlar da çok ileri seviye kullanıcılar için ve risk taşıyor.
Belki MSI'ın uygulamasını silip de yine deneyebilirsin, işe yarayacağını sanmıyorum gerçi.

Kesinlikle haklısın.
Bu modeli kullanıp da performans problemi yaşayan hiç kimse yok kronik bir problem olma ihtimali var cihazda. Sıkıntı şu ki pandemi döneminde kullanabileceğim başka bir bilgisayar yok haliyle servise yollayamıyorum teşekkürler tekrar yardımlarınız için.

Geri
Yukarı