i5 9300H Undervolt Rehberi

Bende i7 7700HQ modeli var. Stress Test soktuğumda herhangi bir hata vermiyor stabilde çalışıyor ama oyuna girdiğimde 1-2 dakika oynadığım oyun 2-3 sn donuyor ve PC restart atıyor. Açıldığı zaman Intel XTU otomatik açılıyor bir uyarı penceresi geliyor "Ok" diyorum baktığımda ayarlarım sıfırlanmış oluyor. Bunun çözümü yok mudur? (Şuan -120'de daha düşürürsem çokta bir anlamı kalmıyor zaten)
Kanka TS' den yapmayı denedin mi? Bence XTU Offset ayarlarını 0.000 yap ve TS' den yapmayı dene.

Kanka TS' den yapmayı denedin mi? Bence XTU Offset ayarlarını 0.000 yap ve TS' den yapmayı dene.
Valla knk TS'yi önceden kullanmıştım ama beni XTU kadar tatmin etmedi. Birde TS'de programın otomatik ayarlanması için görev vermek lazım. XTU değerleri -125 falan çektiğimde çok güzel oluyor ama 2-3 sn sonrasında PC'ye restart atması baya kötü.

Bu sorun için galiba frekans düşürmek gerekiyor emin değilim tabii.

Valla knk TS'yi önceden kullanmıştım ama beni XTU kadar tatmin etmedi. Birde TS'de programın otomatik ayarlanması için görev vermek lazım. XTU değerleri -125 falan çektiğimde çok güzel oluyor ama 2-3 sn sonrasında PC'ye restart atması baya kötü.

Bu sorun için galiba frekans düşürmek gerekiyor emin değilim tabii.
Kanka eğer render veya kurgu işleri yapmıyorsan Turbo Boost kapatabilirsin. Cihazın modeli nedir ve soğutması nasıl? Windows Güç Seçenekleri hangi modda? En son donanımsal bakım (termal macun yenilemesi, fan ve toz temizliği) ne zaman yapıldı?

Kanka eğer render veya kurgu işleri yapmıyorsan Turbo Boost kapatabilirsin. Cihazın modeli nedir ve soğutması nasıl? Windows Güç Seçenekleri hangi modda? En son donanımsal bakım (termal macun yenilemesi, fan ve toz temizliği) ne zaman yapıldı?
Çok oyun oynayan birisiyim haliyle Turbo boost açık kalmalı bence. :)

Güç seçenekleri dengeli modunda yani standart. Cihazı alalı 1.5 sene oldu hiçbir şekilde içini açıp temizlemedim ve termal macun haliyle fabrikasyon. Ama dediğim gibi değeri -125'lere çektiğim zaman beni tatmin ediyor bu seferde restart atıyor. :/

Çok oyun oynayan birisiyim haliyle Turbo boost açık kalmalı bence. :)

Güç seçenekleri dengeli modunda yani standart. Cihazı alalı 1.5 sene oldu hiçbir şekilde içini açıp temizlemedim ve termal macun haliyle fabrikasyon. Ama dediğim gibi değeri -125'lere çektiğim zaman beni tatmin ediyor bu seferde restart atıyor. :/
Arctics MX-4 veya CM Mastergel Pro/Nano macun alın. Önerim 6 ayda bir donanımsal bakın yapmak. Turbo Boost FPS' ye etki etmiyor diye biliyorum.

Bende i7 7700HQ modeli var. Stress Test soktuğumda herhangi bir hata vermiyor stabilde çalışıyor ama oyuna girdiğimde 1-2 dakika oynadığım oyun 2-3 sn donuyor ve PC restart atıyor. Açıldığı zaman Intel XTU otomatik açılıyor bir uyarı penceresi geliyor "Ok" diyorum baktığımda ayarlarım sıfırlanmış oluyor. Bunun çözümü yok mudur? (Şuan -120'de daha düşürürsem çokta bir anlamı kalmıyor zaten)
Throttle Stop programindaki TS Bench ile test edin genelde ufak hatalara karsi daha hassas bir test, 1024MB ile yaptiginizda "Error" yazisi cikiyor mu ona bakin. Ayrica undervoltun sinirda yapildigi takdirde bazi programlarda hatalara sebep olmasi gayet normal bir durum. Tek cozum undervoltu azaltmak ya da islemciniz destekliyor ise Core ve Cache'e ayrik undervolt yapmak.

Throttle Stop programindaki TS Bench ile test edin genelde ufak hatalara karsi daha hassas bir test, 1024MB ile yaptiginizda "Error" yazisi cikiyor mu ona bakin. Ayrica undervoltun sinirda yapildigi takdirde bazi programlarda hatalara sebep olmasi gayet normal bir durum. Tek cozum undervoltu azaltmak ya da islemciniz destekliyor ise Core ve Cache'e ayrik undervolt yapmak.
Deneyim dönerim hocam sağolun cevapladığınız için.
Hocam bi team viewer falan versem el atamaz mısınız? :)

Son düzenleme:
Öncelikle merhabalar yakınlarda Hp Omen serisi bir laptop aldım. Shadow of The Tomb Raider oynarken farkettim ki işlemcim çok sıcak çalışıyor. Önce işlemci maksimum güç yüzdesini %99'a indirdim ama bir değişim göremedim. Sonra ise BIOS'tan Turbo Boost'ı kapatmaya çalıştım ama BIOS'ta bununla ilgili bir ayar bulamadım. Aşağıda Cinebench R20 testindeki sıcaklık değerim var. Aldığım puan 1885. Sizce undervolt yapmalı mıyım gerek var mı yani? (Not: Onboard ekran kartım fabrika çıkışından deaktif)

Ekleme: İşlemcim i5 9300H

1595780741479.png

Son düzenleme:
Bu rehberi dikkatlice okuyun.
FIVR bolumundeki Turbo Ratio Limits bolumunden islemcinin kac GHz'de calisacagini ayarlayabilirsiniz.
TPL bolumunde de kac Watt cekecegini ayarlayabilirsiniz.
Ayrica Throttle Stop'un ana menusunde bulunan Disable Turbo butonu ile Turbo Boost'u devre disi birakabilirsiniz.
Programin detayli anlatimi rehberde var.

Undervolt sicakliklari "sansli iseniz" 10 dereceye kadar indirebilir. Bir deneyin. Bir fark olmaz ise programi silersiniz.

@retiredtechnpt size bir soru soracaktım. ThrottleStop programını açmadğımızda hiçbir ayar yapılmamış olarak açılıyor değil mi bilgisayar stok olarak? ThrottleStop'daki herhangi bir ayarın geçerli olması için windows başlangıcından sonra programı çalıştırmalıyız değil mi?
Ya da yanlış bir ayar yaptığımızı düşünüyorsak eski haline, stok hale getirmek için bilgisayarı yeniden baslatmak yeterli olacak mıdır?
Bilgisayarı yeniden başlatmak ThrottleStop'taki tüm ayarları sıfırlıyor mu istisnasız olarak? Yoksa sadece undervoltta yaptığımız offset voltage ayarları mı sıfırlanıyor acaba?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı