i5 9300H Undervolt Rehberi

Bu rehberi dikkatlice okuyun.
FIVR bolumundeki Turbo Ratio Limits bolumunden islemcinin kac GHz'de calisacagini ayarlayabilirsiniz.
TPL bolumunde de kac Watt cekecegini ayarlayabilirsiniz.
Ayrica Throttle Stop'un ana menusunde bulunan Disable Turbo butonu ile Turbo Boost'u devre disi birakabilirsiniz.
Programin detayli anlatimi rehberde var.

Undervolt sicakliklari "sansli iseniz" 10 dereceye kadar indirebilir. Bir deneyin. Bir fark olmaz ise programi silersiniz.

Hocam -120V'a aldım kafadan Cinebench'te 1885'ten 1952'ye çıktı sıcaklıklarda ortalama 7-8 derece düştü. Ama Tomb Raider'ın Benchmark'ında bazı yerlerde FPS daha düşük oldu eskisine göre. Sorum şu sadece volt ayarlamam yeterli mi yoksa W ayarı filan da yapmalı mıyım?

@retiredtechnpt son sorum da 2 resim üzerinden olacaktı size. Turbo Time Limit ve P1, P2 ayarları da sıfırlanan ayarlardan mı acaba? Ya da bunlar pc de kayıtlı kaldıysa onların program açıldığında görünmesi gerekiyor değil mi? Diğer resimdeki kırmızı dairenin üstündeki Voltage değeri de sıfırlanan değerler arasında mı acaba? Ben pc yi yeniden başlattığımda offset voltage sıfırlanıyor çünkü. Bunu daha önce siz denemiş miydiniz?
Son olarak da bilgisayarı yeniden açtığımızda ThrottleStop programında karşılaştığımız değişiklikler kaydolan ayarlar mı oluyor acaba? Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.
x1.png
x2.png

Son düzenleme:
@-M.1618 Programi silerseniz (ve restart atarsaniz Windows'a) ya da acmazsaniz Throttle Stop'u istisnasiz butun ayarlar sifirlanir, evet dairenin icindekiler de dahil.
Ayarlarin sifirlandigindan emin olmak icin tekrar Throttle Stop'u acmaniz mantikli olmaz. Unuttugunuz bir ayar vardir. Throttle Stop default olarak bir ayar yapiyordur...

Ozetle sifirlanmasi icin Throttle Stop'u silin. Daha sonra HWINFO gibi bir program ile kontrol edin.
Screenshot (167).png

Offset yazan degerler eger bir undervolt var ise -xx.xxx seklinde undervoltu gosterir ya da hic bir bilgi gostermez. Bilgi gostermemesi de ayarin degistigi anlamina gelir (Ya da uretici o sensoru devre disi birakmis.)
Ornegin 744mV Core undervolt yapili ise boyle gozukur:
Screenshot (168).png

Hocam -120V'a aldım kafadan Cinebench'te 1885'ten 1952'ye çıktı sıcaklıklarda ortalama 7-8 derece düştü. Ama Tomb Raider'ın Benchmark'ında bazı yerlerde FPS daha düşük oldu eskisine göre. Sorum şu sadece volt ayarlamam yeterli mi yoksa W ayarı filan da yapmalı mıyım?
Emin olmak icin bir iki defa daha ayni benchmark'i hem undervolt'u hem undervoltsuz tekrar edin. Eger undervoltu haliyle daha dusuk sonuclar aliyorsaniz aklima bir cozum gelmiyor. Dediginiz gibi bir ihtimal Watt ayarlarini degistirerek bir cozum arayabilirsiniz ama boyle bir sorun ile karsilasmadigim icin yardimci olamayacagim.

Son düzenleme:
@-M.1618 Programi silerseniz (ve restart atarsaniz Windows'a) ya da acmazsaniz Throttle Stop'u istisnasiz butun ayarlar sifirlanir, evet dairenin icindekiler de dahil.
Ayarlarin sifirlandigindan emin olmak icin tekrar Throttle Stop'u acmaniz mantikli olmaz. Unuttugunuz bir ayar vardir. Throttle Stop default olarak bir ayar yapiyordur...

Ozetle sifirlanmasi icin Throttle Stop'u silin. Daha sonra HWINFO gibi bir program ile kontrol edin.
Eki Görüntüle 625718
Offset yazan degerler eger bir undervolt var ise -xx.xxx seklinde undervoltu gosterir ya da hic bir bilgi gostermez. Bilgi gostermemesi de ayarin degistigi anlamina gelir (Ya da uretici o sensoru devre disi birakmis.)
Ornegin 744mV Core undervolt yapili ise boyle gozukur:
Eki Görüntüle 625719

Emin olmak icin bir iki defa daha ayni benchmark'i hem undervolt'u hem undervoltsuz tekrar edin. Eger undervoltu haliyle daha dusuk sonuclar aliyorsaniz aklima bir cozum gelmiyor. Dediginiz gibi bir ihtimal Watt ayarlarini degistirerek bir cozum arayabilirsiniz ama boyle bir sorun ile karsilasmadigim icin yardimci olamayacagim.
Teşekkür ederim, çok yardımcı oldunuz. Türkçe kaynak bu konuda son derece sınırlı ve siz aydınlatıyorsunuz bu konuda. @retiredtechnpt
ThrottleStop'u silmek ve pc yi yeniden başlatmak pc ayarlarını da defaulta getiriyor değil mi?

Son düzenleme:
Yardımcı olmak açısından iki günlük testlerim sonrasında kendi verilerimi paylaşıyorum. Omen by Hp i5-9300H (iGPU Disabled) - GTX 1660Ti - 8GB 2666Mhz RAM.

Aşağıda verdiğim puanlar Cinebench R20'den alınan puanlardır.

0.000v - Turbo Boost Short Power Max Enabled = 1885 Puan, Max sıcaklık 98 °
-0.140v - Turbo Boost Short Power Max Enabled = 1968 Puan, Max sıcaklık 92 °
-0.140v - Turbo Boost Short Power Max Disabled = 1978 Puan, Max sıcaklık 91 °
-0.135v - Turbo Boost Short Power Max Disabled = 1994 Puan, Max sıcaklık 91 °
-0.130v - Turbo Boost Short Power Max Disabled = 1991 Puan, Max sıcaklık 90 °

Hocam, ThrottleStop'ta da XTU'da da denedim voltaj değerlerim düşmüyor. XTU'da core offset ve cache offset yazan kısımlar gri. Yani bir ayar yapamıyorum. Throttlestop'ta da yaparken sağda -125W şeklinde düşmüyor uyguladıktan sonra. i7 8750h işlemcim sanırım bios sürümü izin vermiyor bir çaresi var mıdır?

Bir de ThrottleStop ile deneyin.
XTU ve ThrottleStop harici baska bir program maalesef bilmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı