i5 9300H Undervolt Rehberi

Undervolt yapınca işlemci ısısı düşecek tamam ama performansını yükseltmek için hangi ayarı yükselteceğiz?
Hocam undervolt thermal throttle olan cihazlarda yuksek sicakliktan kaynaklanan performans dususunu onlemek ve cok az da voltaj azaldigi icin batarya suresini arttirmak icin yapilir. Thermal throttle yok ise zaten performans artisi olmaz.

Sicakliklar guzel ve hala istenilen performansi alamiyor iseniz power throttle olma ihtimali var. Onun icin Throttlestop TPL ayarlarindan Turbo Boost Long Power Max ve Short Power Max ayarlarini arttirmaniz gerekir. Mesela bende fabrika cikisi 35 Watt ile geldi islemci ve sicakliklar max 80 derece oluyor 1700~ civari bir R20 puani aliyordum. 45 watt yaptim 2100~'e cikti. Ve tabiki sicakliklarda 80'den 95'e yukseldi.

Eger sicakliklariniz iyi ise ve 100 derece sinirina dayanmiyorsa TPL ile watt arttirabilirsiniz.
Turbo Boost Short Power Max: Turbo Time limit bitene kadar islemcinin kac watt'a kadar cekebilecegini belirler.
Turbo Time Limit: Birimi saniyedir ve 128'den ya da 320'den yukarida degerler genelde ise yaramaz.
Turbo Boost Long Power Max: Uzun suren islerde(Oyun, saatler suren similasyon ve renderlar...) islemcinin kac watt cekecegini belirler.

Mesela bu gorselden benim islemcimin 256 saniye boyunca gerekiyorsa 80 watt'a kadar guc cekebilecegi ve bu sure bittikten sonra eger hala islemciye yuklenen bir sey calisiyor ise 45 watt'a kadar guc cekebilecegi anlasilir.
Screenshot (153).png

Anladım teşekkürler. Benim işlemcim fabrika çıkışı olması gereken performansta. Öğleyin bir konu açmıştım değerler orda yazıyor. Cinebench testinde 70 dereceyi geçmedi. Orijinal TDP değeri 45W. Ben bu değeri 55W çıkarsam çok ısınmaması için undervolt yapmam gerekiyor dimi performansımın artması için? İhtiyacım olduğundan değilde sadece elimdeki makinalardan tam verim almayı seviyorum. Ve oyun performansımın artması için Turbo Boost Long Power Max değeri ile mi oynamam gerekiyor?

Son düzenleme:
Evet.
Mantiginiz dogru ama undervoltun yapabilecegi sinirli. 10 Watt'lik artisi Undervolt tek basina dengeleyemez. Yani sicakliklariniz 70 dereceden 80-85'lere cikacaktir. Bu degerler sizin icin sorun degil ise(Ki bence 90'in altindaki tum degerler gaming laptoplar icin mubah) gule gule kullanin. Gozume fazla yuksek geldi derseniz de eski haline getirirsiniz.

Evet.
Mantiginiz dogru ama undervoltun yapabilecegi sinirli. 10 Watt'lik artisi Undervolt tek basina dengeleyemez. Yani sicakliklariniz 70 dereceden 80-85'lere cikacaktir. Bu degerler sizin icin sorun degil ise(Ki bence 90'in altindaki tum degerler gaming laptoplar icin mubah) gule gule kullanin. Gozume fazla yuksek geldi derseniz de eski haline getirirsiniz.
Şuan undervolt işlemine başladım. Adım adım gideceğim. Monster reis sağolsun -50MV yapmış zaten :) -100MV çektim şuan Cinebench testini yapıyorum. Daha çekmeyi düşünmüyorum alalı 1 ay olmadı kıyamıyorum bir şey olacağından değilde işte yeni olunca :D diğer ayarlara da geleceğim yavaş yavaş.
Evet.
Turbo Boost Power Max 60W gözüküyor. Orijinal TDP değerim 45W. Arttırmaya gerek yok dimi? Monster arttırmış sanki. 70 yapsam ne zararı olur?

Son düzenleme:
Hangisinin 60 oldugu onemli. Short olan ise o sadece Turbo Time Limit suresince gecerli. Mesela attigim ekran goruntusunde 256. Yani 256 saniye boyunca o deger calisicak. Bittikten sonra Long Power Max devreye girecek. 80->45.

Bu arada bunlari isterseniz 100 yapin islemci icerisinde kendi komutlari var yani izin verilen siniri gecerseniz default ayar almaya baslar. Mesela benim islemcim i5 9300H, max 45 watt alabiliyor o ayarlarda 50-60 yapsamda tam performansta 45 cekiyor. Sizin icin ise max sinir 62 ya da 61 diye biliyorum. Long ayarini 70 yapsaniz bile ya max 62 watt cekecek ya da o ayari hic kabul etmiyim orijinal ayarlarina yani 45'e donecek.

Ayni durum Turbo Time Limit icin de gecerli. Isterseniz 100000 saniye yapabilirsiniz ama bu deger siniri astigi icin 28-64 saniye arasinda bir deger alir.

Hangisinin 60 oldugu onemli. Short olan ise o sadece Turbo Time Limit suresince gecerli. Mesela attigim ekran goruntusunde 256. Yani 256 saniye boyunca o deger calisicak. Bittikten sonra Long Power Max devreye girecek. 80->45.

Bu arada bunlari isterseniz 100 yapin islemci icerisinde kendi komutlari var yani izin verilen siniri gecerseniz default ayar almaya baslar. Mesela benim islemcim i5 9300H, max 45 watt alabiliyor o ayarlarda 50-60 yapsamda tam performansta 45 cekiyor. Sizin icin ise max sinir 62 ya da 61 diye biliyorum. Long ayarini 70 yapsaniz bile ya max 62 watt cekecek ya da o ayari hic kabul etmiyim orijinal ayarlarina yani 45'e donecek.

Ayni durum Turbo Time Limit icin de gecerli. Isterseniz 100000 saniye yapabilirsiniz ama bu deger siniri astigi icin 28-64 saniye arasinda bir deger alir.
İşlemlerim bitti.
Turbo Boost Long Power Max 60,
Turbo Boost Short Power Max 80,
Turbo Time Limit 56'ydı 128 yaptım.

Cache Voltage Offset -0.100MV
Processor Grapichs Voltage Offset -0.060V
Processor Grapichs Media Voltage Offset -0.060V
Cinebench R20 puanım 2520. Fazla abartmadım, tadına baktım. Oynadığım en ağır oyunlar Tomb Raider, CS:GO ve ETS 2. Olurda ilerde GTA 5-CoD MW gibi ağır oyunlar oynarsam ve performans veya sıcaklıkta sorun yaşarsam o zaman daha ilerletirim bu ayarları. Yardımlarınız için teşekkür ederim :)

Power Limit Throttling e takıldım. 2045 puan alabildim en fazla şuanda 1890 civarında gidip geliyor. Powe max ı arttırsamda throttling geçmiyor ne yapmalıyım ?

Power Limit Throttling e takıldım. 2045 puan alabildim en fazla şuanda 1890 civarında gidip geliyor. Powe max ı arttırsamda throttling geçmiyor ne yapmalıyım ?
Hocam cihazinizda ureticinin modlari var ise onlar arasindan performans/gaming/turbo adindaki modu kullanin.
ThrottleStop kullaniyorsaniz(Ayni/benzer isimdeki ayar Intel XTU'da da var.) TPL ayarlarina gelip Turbo Boost Short Power Max ve Turbo Boost Long Power Max'i arttirin. Ayrica Turbo Time Limiti de 128-256 gibi bir deger yapin.
Bunlari daha onceden yapti iseniz maalesef baska bir cozum yolu bilmiyorum.

Hocam cihazinizda ureticinin modlari var ise onlar arasindan performans/gaming/turbo adindaki modu kullanin.
ThrottleStop kullaniyorsaniz(Ayni/benzer isimdeki ayar Intel XTU'da da var.) TPL ayarlarina gelip Turbo Boost Short Power Max ve Turbo Boost Long Power Max'i arttirin. Ayrica Turbo Time Limiti de 128-256 gibi bir deger yapin.
Bunlari daha onceden yapti iseniz maalesef baska bir cozum yolu bilmiyorum.

Short olanı 80w, Long olanı 60w a çektim. Time limit de 128 de halen sıkıntı devam ediyor çözümü yok sanırım. Bu arada Acer Aspire a715-74g kullanıyorum bu arada. Sıcaklık 90 ı geçmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı