i5 9400f Ani Isı Artışları

zoro043

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistemim: ASUS Dual 1660 Ti / ASUS B360M / i5 9400F / Sharkoon TG4 RGB / PSU 600W / Elektrik kesintisi için güç kaynağı Makelsan / TB harddisk / 128 GB SSD 7 AOC 24.5" 75 Hz monitör / 16 GB RAM.

Herhangi bir oyuna giriyorum ve yaklaşık 5 dakikada bir 78 dereceden 95'e fırlıyor sonra yeniden 78 oluyor. Boşta 42 civarı. Ankara'da yaşıyorum, hava 29 derece.

Beni şaşırtan şey 1 saniye içerisinde 17 derece nasıl artıyor? Acaba sensörde bir sıkıntı olabilir mi? (Stok soğutucu)

@18401

Nm küçüldükçe, ısı tam olarak ne artar ne de azalır. Bir yargı belirtmemiz gerekirse de bu azalır yönünde olur. Çünkü nm küçüldükçe, işlemci içerisindeki transistörlerin de ona oranla değişim geçirmesi gerekir. Eğer bu şekilde gerçekleşirse, işlemci daha az enerji harcar ve daha az ısınır. Yok, ben nm'yi küçültür, daha çok transistör koyarım dersen, işlemci daha çok ısınır.

Stok soğutucu da bu kadar ısınması sence de normal değil mi? Şaşırılacak bir durum yok ortada, Intel işlemcilerin yanında gelen soğutucular hiçbir işe yaramaz.

Örnek vereyim daha açıklayıcı olur. i7 4790 işlemci kullanıyorum. Tam yük de 90 dereceyi gördü stok soğutucu ile hemen testi durdurdum. Daha sonra 2 bakır ısı borulu 2.500 RPM hızına sahip bir kule soğutucu aldım. YouTube için sık sık video işlemesi yapıyorum, tam yük de 65 derece stabil çalışmaya başladı. Kullandığım soğutucu da: Akasa Venom Atto

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu ısı değerleri anormal bir durumda. İ5 8400 kullanıyorum ve 9400F modeli ile aynı işlemci olduklarını varsayarsak ve benim gördüğüm ısı değerleri maksimum 72 olduğunu da göz önünde bulundurursak kesinlikle bir montaj hatası gibi duruyor. Belki de kullandığınız program hatalı gösteriyor da olabilir. Yapabiliyorsanız stok fanı çıkarıp macun yeniledikten sonra düzgünce tekrar takın. Ancak bunu son çare olarak düşünün. İlk önce kullandığınız programdan farklı bir programa göz atın. Yine aynı problem devam ediyorsa kesinlikle fanı bir çıkarın tekrar düzgünce takın. Yine olmuyorsa fan hız değerlerine BIOS ayarlarından göz atın.
30 TL'ye satılan bir soğutucu kullanıyorsunuz. Normal. O soğutucular anca 2 çekirdekli İ3'lere yetiyor.
Boş bir yorum bu. Aynısını binlerce kişi kullanıyor neden sadece bu arkadaş böyle absürt bir sıcaklıklara ulaşıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı