i5 9400f Ani Isı Artışları

Bu ısı değerleri anormal bir durumda. İ5 8400 kullanıyorum ve 9400F modeli ile aynı işlemci olduklarını varsayarsak ve benim gördüğüm ısı değerleri maksimum 72 olduğunu da göz önünde bulundurursak kesinlikle bir montaj hatası gibi duruyor. Belki de kullandığınız program hatalı gösteriyor da olabilir. Yapabiliyorsanız stok fanı çıkarıp macun yeniledikten sonra düzgünce tekrar takın. Ancak bunu son çare olarak düşünün. İlk önce kullandığınız programdan farklı bir programa göz atın. Yine aynı problem devam ediyorsa kesinlikle fanı bir çıkarın tekrar düzgünce takın. Yine olmuyorsa fan hız değerlerine BIOS ayarlarından göz atın.

Boş bir yorum bu. Aynısını binlerce kişi kullanıyor neden sadece bu arkadaş böyle absürt bir sıcaklıklara ulaşıyor.
Sıkıldım artık böyle boş tartışmalardan. Buradaki insanlara laf anlatmaya çalışmaktan.

78 dereceye çok fazla diyorsun ama daha güçsüz bir işlemci ile 72 derece sıcaklık gördüğünü söylüyorsun.
Okuduğunu anlayabiliyorsan arkadaş ne yazmış?
Boşta 42 yükte 78 derece olduğunu söylemiş, stok soğutucu ile normal değerler.
Saniyelik 95 çıkması ise dikkate alınacak bir şey değil, Saniyelik sıçramaların normal olduğunu çoğunun okuma hatası olduğunu Intel zamanında söylemişti.
Burada dikkate alınması gereken değer 78 derece.

Yine normal bir insanın 1 cümlede anlayabileceği bir şeyi burada 7-8 satır yazı ile anlattım.

Bir de hatalı bilgilendirme diye ceza veriyorlar, neyi hatalı bunun? Intel'in stok soğutucuları 2 çekirdekli işlemciler dışında yetersiz, bunu bilmeyen yok. Adamlar i7 9700'e de Pentium işlemcilere de aynı soğutucuyu veriyor.

Sıkıldım artık böyle boş tartışmalardan. Buradaki insanlara laf anlatmaya çalışmaktan.

78 dereceye çok fazla diyorsun ama daha güçsüz bir işlemci ile 72 derece sıcaklık gördüğünü söylüyorsun.
Okuduğunu anlayabiliyorsan arkadaş ne yazmış?
Boşta 42 yükte 78 derece olduğunu söylemiş, stok soğutucu ile normal değerler.
Saniyelik 95 çıkması ise dikkate alınacak bir şey değil, Saniyelik sıçramaların normal olduğunu çoğunun okuma hatası olduğunu Intel zamanında söylemişti.
Burada dikkate alınması gereken değer 78 derece.

Yine normal bir insanın 1 cümlede anlayabileceği bir şeyi burada 7-8 satır yazı ile anlattım.

Bir de hatalı bilgilendirme diye ceza veriyorlar, neyi hatalı bunun? Intel'in stok soğutucuları 2 çekirdekli işlemciler dışında yetersiz, bunu bilmeyen yok. Adamlar i7 9700'e de Pentium işlemcilere de aynı soğutucuyu veriyor.
Daha güçsüz bir işlemci demişsin. İkisi de aynı işlemci neredeyse. 2 FPS bile farketmiyor aralarında. Öncelikle bunu bir anla. 78 dereceye çok fazla demedim. 90' a çok dedim. Sonrasında programa bir bakın dedim. Ayrıca 2 çekirdekli işlemcilere koyulan fanı bu işlemcilere koymak mantıksız değil. Isı değerleri mantıklı bir düzeyde seyrediyorsa koyulabilir ki adamlar testini yapıp koyuyor. Isı değerleri yetersiz kaldığı düzeyde koymuyorlar.

Sistemim: ASUS Dual 1660 Ti / ASUS B360M / i5 9400F / Sharkoon TG4 RGB / PSU 600W / Elektrik kesintisi için güç kaynağı Makelsan / TB harddisk / 128 GB SSD 7 AOC 24.5" 75 Hz monitör / 16 GB RAM.

Herhangi bir oyuna giriyorum ve yaklaşık 5 dakikada bir 78 dereceden 95'e fırlıyor sonra yeniden 78 oluyor. Boşta 42 civarı. Ankara'da yaşıyorum, hava 29 derece.

Beni şaşırtan şey 1 saniye içerisinde 17 derece nasıl artıyor? Acaba sensörde bir sıkıntı olabilir mi? (Stok soğutucu)
bende aynı işlemciyi kullanıyorum max 65 derece gördüm şimdiye kadar aida 64 stres testindede max 64 derece gördüm yine. Stok fan kullanıyorum ve kasamda hiç fan yok.

Daha güçsüz bir işlemci demişsin. İkisi de aynı işlemci neredeyse. 2 FPS bile farketmiyor aralarında. Öncelikle bunu bir anla. 78 dereceye çok fazla demedim. 90' a çok dedim. Sonrasında programa bir bakın dedim. Ayrıca 2 çekirdekli işlemcilere koyulan fanı bu işlemcilere koymak mantıksız değil. Isı değerleri mantıklı bir düzeyde seyrediyorsa koyulabilir ki adamlar testini yapıp koyuyor. Isı değerleri yetersiz kaldığı düzeyde koymuyorlar.
Aralarında az da olsa fark var %3-4 kadar daha güçlü 9400F.
1 snlik 95 olduğunu sonra tekrar 78’e düştüğünü söylemiş konuyu açan arkadaş.
Anlık sıçramaları dikkate almaya gerek yok.
İ3 7100 bu fan ile 50 dereceyi geçmiyor o nedenle anca onlara yetiyor dedim.
9700’e bu fanı koymak mantıksız evet.
Kimse stok fandan memnun değil, memnun olan varsa 70-80 dereceyi fan sesisini sorun etmeyen adamlardır sadece.

Neyin testi hocam 10 yıldır aynı fan belki de daha fazla.

pubg 95 kişilik bekleme yerinde.
IMG_20190816_162346.jpeg

Aralarında az da olsa fark var %3-4 kadar daha güçlü 9400F.
1 snlik 95 olduğunu sonra tekrar 78’e düştüğünü söylemiş konuyu açan arkadaş.
Anlık sıçramaları dikkate almaya gerek yok.
İ3 7100 bu fan ile 50 dereceyi geçmiyor o nedenle anca onlara yetiyor dedim.
9700’e bu fanı koymak mantıksız evet.
Kimse stok fandan memnun değil, memnun olan varsa 70-80 dereceyi fan sesisini sorun etmeyen adamlardır sadece.

Neyin testi hocam 10 yıldır aynı fan belki de daha fazla.
İntel'i savunmuyorum zaten ancak işlemciyi soğutabiliyorsa koyuyorlar işte o kadar.

İdare ediyor işte ben de onu söylüyorum. İ3 kullanırsan gayet yeterli değiştirme ihtiyacı hissetmezsin ama güçlü işlemcilerde bu fan özellikle yaz ayarında tatmin etmez.

Arkadaşlar Aida 64 stres testi yaptım max 78 ortalama 75 çıktı çok büyük ihtimal Msi Afterburnerde sıkıntı var.

(Geç cevap için çok özür dilerim 1 günlük ban yedim)

30 TL'ye satılan bir soğutucu kullanıyorsunuz. Normal. O soğutucular anca 2 çekirdekli İ3'lere yetiyor.
Ya hocam yanlış anlamazsanız ben i7 6700 k işlemcide kullandım o fanı nereden çıkartıyorsunuz bu tarz şeyleri anlamıyorum tamam intelin ilk defa oc yapmadan ısınan bir işlemcisini gördüm oda İ5 9400F O kadar işlemci geçti elimden ilk defa buna denk geldim oc olmadan intel kendi stok fanı ile yetiyor birde şu i7 7700klarda çıkmıştı

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı