Çözüldü i5 9400F sistemde Battlefield 1 FPS düşmesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ali Tolga

Hectopat
Yer
Skellige
BF1 oynarken FPS düşmesi oluyor ben de neden olduğunu anlamak için CPU ve GPU'nun yüzde kaç kullanıldığına baktım. İşlemci kullanımı %100 ekran kartı kullanımı ise %50 civarındaydı ben de oyunun ayarlarını 1080p Ultra ayardan 2K Ultra ayara çektim ve biraz düzeldi, ama hala rahatsız edici düzeyde. Peki bu sorunun tek çözümü işlemciyi değiştirmek mi?

Sistemim:
  • ASUS Prime H310M K r2.0
  • i5 9400F.
  • EVGA GTX 1660 Super.
  • 8 GB 2666MHz RAM.
  • 480GB SSD.
  • 600W PSU.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Önceki mesajımda da ifade ettiğim gibi ister ki işlemci 3700X vb gibi canavar bir işlemci olsun, BF serisinden yüksek performans elde edilmek isteniyorsa çift kanal RAM konfigürasyonu şart gibi bir şey. 2x4 olsaydı mesela o, en azından birçok durumda rahatlıkla tam performans alabilirdiniz ki önerim bu noktada 2x8 (16G) olur.
Afterburner ile test etmeniz daha saglikli olur. CPU sicakligini, hizini, kullanimini test edin. GPU sicakligi ve kullanimi da dahil.

Testleri yaptım, aşağıda yazacağım değerler V-Sync kapalı ölçülmüştür.
CPU kullanımı:%80-90 CPU sıcaklığı: 70-75
GPU kullanımı:%60-70 GPU sıcaklığı: 60-65
FPS Max: 80 FPS'min: 60 FPS AVG: 70 FPS değerleri böyle ama arada drop giriyor, bazı haritalarda bu drop rahatsız edici olabiliyor.
Yukarıda yazdığım değerler 1080p Ultra ayarlarda kaydedilmiştir.

Önceki mesajımda da ifade ettiğim gibi ister ki işlemci 3700X vb gibi canavar bir işlemci olsun, BF serisinden yüksek performans elde edilmek isteniyorsa çift kanal RAM konfigürasyonu şart gibi bir şey. 2x4 olsaydı mesela o, en azından birçok durumda rahatlıkla tam performans alabilirdiniz ki önerim bu noktada 2x8 (16G) olur.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı