i5 9400F vs Ryzen 5 2600X

sdincer720

Decapat
RTX 2060 ROG Strix'im var. PUBG, CS vb. oyunlar oynuyorum. Sizce bu 2 işlemciden hangisini almak daha mantıklı?
Soğutma konusuda var ve arka planda Discord açık oluyor.

1080P yüksek performans istiyorsan Intel i5 9400F. Anakartıda ucuz, H310M alabilirsin.
Ryzen daha fazla çekirdeğe sahip olduğu için ileriye dönük olur. Performans konusunda da o kadar önemli bir değişim olmaz.
Oyunlar tek çekirdeğe bakıyor kardeşim.

2600X öneririm. Hem ileriye dönük olur hem de 9400F, 1660 ti ile çalıştığı gibi 2060 ile çalışmıyor. %7.5 luk bir darboğaz oluyor. Her ne kadar önemsiz bir değer olsa da, 2600X ile darboğaz olmuyor hiçbir şekilde. Bir yandan da 2600X, 9400F e göre çok daha güçlü bir işlemci. Oyunlarda kafa kafaya olsalar da, OC ile 9400F'i sollayabilirsin. Çoklu çekirdeğe sahip diye oyunlarda kötü performans gösterecek diye bir şey yok. Eskidendi onlar. Ayrıca 9400F ile sadece oyunlarda önde olacaksın. ( O da 2600X'i stock olarak kullanırsan yani OC yapmazsan.) Ama 2600X ile, OC ile 9400F'in performansını yakalamanın yanı sıra, OC'siz olarak da diğer her şeyde daha ön planda akıcılık sergileyecektir. 2060'ın yanına 9400F almak, pek mantıklı bir hareket değil ileriye dönük sistem toplamak istiyorsan.

1080P yüksek performans istiyorsan Intel i5 9400F. Anakartıda ucuz, H310M alabilirsin.

Oyunlar tek çekirdeğe bakıyor kardeşim.
Şahsen sizin İntel fanı olduğunuzu düşünmeye başladım. Soru 2600 vs 9400F olsaydı evet 9400F ama işin içinde 2600X olunca bence 2600X tercih edilmeli. Hem OC yapılabiliyor olması hem çok çekirdek açısından belkide sizi uzun yıllar götürebilecek olmasından dolayı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Aralarında yaklaşık %30 kullanım farkı var. İleride ekran kartı yükseltmesi yapmayı düşünürseniz de daha kullanışlı olacak olan 2600X'dir. Ben olsam tercihimi 2600X yönünde yapardım.

İki işlemciyi de pek önermem bütçeyi artırabiliyorsanız 9600K alın ya da 8700 (k olmayan ucuz olduğu için)
6 ve 7. K serisi işlemcilere OC yaptığınızda bu iki işlemciyi tek çekirdek ve 4 çekirdekte %20 kadar geçiyor sadece tüm çekirdeklerde geride kalıyor onun da oyunlarda bir anlamı yok.

İki işlemciyi de pek önermem bütçeyi artırabiliyorsanız 9600K alın ya da 8700 (k olmayan ucuz olduğu için)
6 ve 7. K serisi işlemcilere OC yaptığınızda bu iki işlemciyi tek çekirdek ve 4 çekirdekte %20 kadar geçiyor sadece tüm çekirdeklerde geride kalıyor onun da oyunlarda bir anlamı yok.
Bütçe yetmiyor be kardeş

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı