İ5 9600k 1570TL'ye Alınır mı?

İnteli beklemenize felan gerek yok, deymeyecektir. Ryzen'ın 3. nesil ile birlikte intelden hiçbir eksiği kalmadı, + olarak ryzendaki çoklu çekirdek performansından mahrum kalmayın.

Ben de aynı fikirdeyim lakin gene de AMD 3 nesil işlemcilere tam destek verecek anakartların çıkmasını bekleyeceğim almak için.

Son düzenleyen: Moderatör:
Intel'in 10. nesil işlemcilerinin çoktan çıktığının, bu işlemcilerin DDR5 ile piyasaya sürülmesinin beklendiğinin ve mesajınızda yazdığınız diğer argümanların bir haber kaynağı var mı? İkna olmak isterim :)
10. nesil işlemcili laptopların çıktığını ilk Recep'in videosunda gördüm. Kendisi test etti. DDR5 için bir sürü kaynak var. Biraz araştırırsan görürsün.

10. nesil çoktan çıktı zaten. Piyasaya sürülmesi için senin gibi arkadaşlarımızın biraz daha 9. nesil satın almasını bekliyorlar. Paraya döndü her şey. İnsanların mutluluğu önemsiz kaldı. Ben 4. nesil işlemcili cihazımı aldığım zaman aynı sene içerisinde hem 5. hem de 6. nesil işlemcili modeli çıktı kardeşim.

Bekle dememin nedeni aynı benimle aynı duruma düşmemen için, belki DDR5 desteklidir 10. nesil işlemciler. DDR4 de tıkalı kalmamış olursun. Ayrıca uzun zamandır DDR5'lerin piyasaya sürülmesi bekleniyor onlarda çıktı zaten geçen sene. Onu da piyasaya sürmek için DDR4'lerin satılmasını bekliyorlar. Aynı kısır döngü, aynı para gözlülük.
Aynen dediğin gibi. RAM fiyatlarının ucuzlamasının sebebi de o galiba.

10. nesil işlemcili laptopların çıktığını ilk Recep'in videosunda gördüm. Kendisi test etti. DDR5 için bir sürü kaynak var. Biraz araştırırsan görürsün.
O halde 10. nesil "Ice Lake" mobil işlemcilerin üretiminin tamamlandığını, konuyu açan arkadaşın bir masaüstü işlemci hakkında tavsiye istediğini, 10. nesil masaüstü işlemciler hakkında hiçbir çıkış tarihi olmadığını hatırlatmak isterim. DDR5 de spekülasyondan öte bir şey değil maalesef.

Konuyu açan arkadaşa tavsiye;
Ben 1080P'de alabildiğim en yüksek FPS'i almak istiyorum, oyundan başka hiçbir şey yapmayacağım diyorsanız 9600k iyi bir seçenek.
Hayır, bunun dışında bilgisayarda başka işlerle uğraşıyorum (Programming, photoshop, streaming vs.) ve aldığım sistemin "future-proof" olmasını istiyorum derseniz daha uygun ve mantıklı seçenek R5 3600.

9600k ile bir soğutucu almanız gerektiğini ve Z390 anakartların B450'lerin iki katı fiyata sahip olduğunu hatırlatmak isterim. :)

Son düzenleme:
Evet ben genelde oyun oynayacağım tüm tavsiyeleri okudum eğer kısa sürede 10.nesil çıkacaksa beklerim ama şu anlık ne yapsam bilemedim.
O halde 10. nesil "Ice Lake" mobil işlemcilerin üretiminin tamamlandığını, konuyu açan arkadaşın bir masaüstü işlemci hakkında tavsiye istediğini, 10. nesil masaüstü işlemciler hakkında hiçbir çıkış tarihi olmadığını hatırlatmak isterim. DDR5 de spekülasyondan öte bir şey değil maalesef.

Konuyu açan arkadaşa tavsiye;
Ben 1080P'de alabildiğim en yüksek FPS'i almak istiyorum, oyundan başka hiçbir şey yapmayacağım diyorsanız 9600k iyi bir seçenek.
Hayır, bunun dışında bilgisayarda başka işlerle uğraşıyorum (Programming, photoshop, streaming vs.) ve aldığım sistemin "future-proof" olmasını istiyorum derseniz daha uygun ve mantıklı seçenek R5 3600.

9600k ile bir soğutucu almanız gerektiğini ve Z390 anakartların B450'lerin iki katı fiyata sahip olduğunu hatırlatmak isterim. :)

Bugün 5000 TL ile kurduğum AMD Ryzen 5 3600'lü sistemin siparişini vereceğim. Yaklaşık 3 haftadır hummalı araştırmalarım sonucu bu paraya 9600k'lı bir sistem kurmanın hayal olduğuna, verdiğim paraya karşılık AMD'nin bana daha iyi sonuçlar vereceğine karar kıldım.

Senelerdir İntel abi yaa diye takılan birisi olarak, AMD'nin sektöre rekabet getirmesini ve f/p çizgisi pozitif ürünler çıkarmasını çok olumlu buluyor ve oyumu R5 3600'den yana kullanıyorum.

Bugün 5000 TL ile kurduğum AMD Ryzen 5 3600'lü sistemin siparişini vereceğim. Yaklaşık 3 haftadır hummalı araştırmalarım sonucu bu paraya 9600k'lı bir sistem kurmanın hayal olduğuna, verdiğim paraya karşılık AMD'nin bana daha iyi sonuçlar vereceğine karar kıldım.

Senelerdir İntel abi yaa diye takılan birisi olarak, AMD'nin sektöre rekabet getirmesini ve f/p çizgisi pozitif ürünler çıkarmasını çok olumlu buluyor ve oyumu R5 3600'den yana kullanıyorum.
Tabiki amd 3000 seriside iyidir kardeşim bütçe için daha mantıklı ama bende senin gibiydim ama 9600k aldım ben 1000 tl daha koydum kafamı rahatlattım oyunlarda içim ferah olucak.

Tabiki amd 3000 seriside iyidir kardeşim bütçe için daha mantıklı ama bende senin gibiydim ama 9600k aldım ben 1000 tl daha koydum kafamı rahatlattım oyunlarda içim ferah olucak.

Bahsettiğimiz FPS farklarının son kullanıcıya ne nebze yansıdığı beni şüphelendiriyor. Yani rakamsal olarak evet daha iyi olabilir, ancak ikisi arasındaki fark gözle görülür şekilde mi?

Bana öyle gelmedi. Bu sebeple daha ekonomik çözümlere yöneldim malum.

Bahsettiğimiz FPS farklarının son kullanıcıya ne nebze yansıdığı beni şüphelendiriyor. Yani rakamsal olarak evet daha iyi olabilir, ancak ikisi arasındaki fark gözle görülür şekilde mi?

Bana öyle gelmedi. Bu sebeple daha ekonomik çözümlere yöneldim malum.
Yok tabiki pek fark yok 5 10 fps farkediyor en fazla ama fps ve online oyunlarda fark açılıyor ayrıca yeni çıkan işlemcilerde yüksek voltaj veriyor güncelleme yapılmadığı için onunla uğraşmak istemedim direk intel aldım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı