i5-9600K sistem toplama denemesi

Shinyapo LXXIV

Decipat
Arkadaşlar, ilk kez kağıt üzerinde kasa topladım kendi bilgilerimle. Eksiğim veya fazlalığım olursa belirtirseniz sevinirim. Tavsiye de verebilirsiniz.

Not: Almayacağım, sadece bilgilerimi pekiştirmek için yapıyorum.

• Anakart: MSI Z390-A Pro
  • İşlemci: Intel Core i5-9600K (2018)
  • İşlemci Soğutma: MSI Mag Coreliquid 240R Sıvı Soğutma
  • Ekran Kartı: Asus Dual GeForce RTX 2060 OC Edition Evo
  • RAM: Corsair Vengeance LPX 32 GB 3600 MHz DDR4 RAM (4x8)
  • SSD: Kingston A2000 SSD (500 GB)
  • HDD: Seagate Baracuda HDD (1 TB)
  • PSU: Corsair CX550F RGB 550W
  • Kasa: MSI Mag Forge 100R

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu seviye bir sistemde, özel bir nedeni yoksa 32GB RAM boşa para çarçur etmekten başka bir amaca hizmet etmez.
HDD kronik olarak sorunlu ve işlemci ölü soketli. Bu seviyede Ryzen'ler bir tık daha mantıklı.
Ayrıca ARGB takıntınız yoksa kasanın 100M modelini alabilirsiniz, 100 lira daha ucuza geliyor.
RAM'ler daha iyi çiplere sahip Crucial Ballistix ile değiştirilebilir.

Bu seviye bir sistemde, özel bir nedeni yoksa 32GB RAM boşa para çarçur etmekten başka bir amaca hizmet etmez.
HDD kronik olarak sorunlu ve işlemci ölü soketli. Bu seviyede Ryzen'ler bir tık daha mantıklı.
Ayrıca ARGB takıntınız yoksa kasanın 100M modelini alabilirsiniz, 100 lira daha ucuza geliyor.
RAM'ler daha iyi çiplere sahip Crucial Ballistix ile değiştirilebilir.
LGA 1151'de sıkıntı mı var hocam?

LGA 1151'de sıkıntı mı var hocam?
Evet? 1151 kullanan üst nesil yok. Bir üstü LGA 1200 oluyor. Kısaca işlemci değiştirmek için anakart değiştirmeniz gerekir.
Hoş, 9. nesil I7'leri takabilirsiniz fakat onlar da bir yere kadar yeter. AM4 soketin 5950X'e kadar yolu var sonuçta.

Evet? 1151 kullanan üst nesil yok. Bir üstü LGA 1200 oluyor. Kısaca işlemci değiştirmek için anakart değiştirmeniz gerekir.
Hoş, 9. nesil ı7'leri takabilirsiniz fakat onlar da bir yere kadar yeter. AM4 soketin 5950X'e kadar yolu var sonuçta.

Anladım teşekkürler, ben böyle haftada bir atsam siz bakarsanız olur mu? Çünkü yakınlarım bilgisiyar toplarken çok bilgisiyarla ilgilendiğim için beni bunlardan pek anlıyor sanıyorda :D.

Anladım teşekkürler, ben böyle haftada bir atsam siz bakarsanız olur mu? Çünkü yakınlarım bilgisayar toplarken çok bilgisayarla ilgilendiğim için beni bunlardan pek anlıyor sanıyor da :D.
Konuları kaçırabilirim, etiket atarsanız elimden geldiğince bakmaya çalışırım :).

@Shinyapo LXXIV genel mantık olarak uyumlu bir sistem olmuş. Ancak sistemin parçalarını seçerken hangi parçada kronik bir hata var, veya sorun oluşabilir diye araştırmak gerekiyor. Oluşturulacak sistemde her zaman güncel, fiyat performansı yüksek verimli bileşenler kullanılması doğru olur. Mesela RTX 2060 gibi bir ekran kartın yanına fiyat performans olarak en uygun koyulabilecek işlemci ve anakart i5 10400F ve B460 modeli bir anakarttır. Hem daha güncel hem de i5 9600K fiyatına işlemci ile anakart alınabildiği için sistemin diğer parçalarına bütçe ayırılabilir. i5 10400F işlemcimizi uygun fiyatlı bir kule tipi soğutucu ile kullanabiliriz. Kule tipi soğutucu seçimi bize yine ek bütçe ve kazanç sağlar. Kısacası uyumlu parçalar ile bir sistem toplarsanız çoğu zaman daha uygun fiyatlı olur ve daha uzun ömürlü bir sisteme sahip olmuş olursunuz.

@Shinyapo LXXIV genel mantık olarak uyumlu bir sistem olmuş. Ancak sistemin parçalarını seçerken hangi parçada kronik bir hata var, veya sorun oluşabilir diye araştırmak gerekiyor. Oluşturulacak sistemde her zaman güncel, fiyat performansı yüksek verimli bileşenler kullanılması doğru olur. Mesela RTX 2060 gibi bir ekran kartın yanına fiyat performans olarak en uygun koyulabilecek işlemci ve anakart i5 10400F ve B460 modeli bir anakarttır. Hem daha güncel hem de i5 9600K fiyatına işlemci ile anakart alınabildiği için sistemin diğer parçalarına bütçe ayırılabilir. i5 10400F işlemcimizi uygun fiyatlı bir kule tipi soğutucu ile kullanabiliriz. Kule tipi soğutucu seçimi bize yine ek bütçe ve kazanç sağlar. Kısacası uyumlu parçalar ile bir sistem toplarsanız çoğu zaman daha uygun fiyatlı olur ve daha uzun ömürlü bir sisteme sahip olmuş olursunuz.
Teşekkürler hocam bunu dikkate alıcam

Yeni konular

Geri
Yukarı