i5 9600K sisteme nasıl overclock yapılır?

Natso

Femtopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Merhaba,

Aşağıdaki özelliklerde bir PC topladım. Özellikle oyun oynarken daha fazla performans alabilmek adına OC yapmak istiyorum. Daha önce birçok kullanıcının da yazdığı ve çözüm bulunamayan Warzone FPS problemi yaşıyorum. Belki OC ile bu sorunun üstesinden gelebilirim diye düşünüyorum. Öncelikle mevcut PSU ile OC yapma imkanım var mı? Nasıl bir yol izleyebilirim? Konu hakkında bilgisi olan arkadaşların yardımı ricası ile.

Teşekkürler.

i5 9600K.
MSI Z390 GAMING Plus.
MSI RTX 2070 Gaming.
32 GB (16x2) 3600 MHz G.Skill Trident Z RGB.
Cooler Master ML240R sıvı soğutma.
Cooler Master TD500 mesh kasa.
600W 80+ Cooler Master PSU

Son düzenleyen: Moderatör:

Ben hep burdan yaparım, 5 GHZ için 1.320V ile başla, stabil olmazsa 10'ar 10'ar artırıcaksın.
Teşekkürler. Gönderdiğniz linkte i5 9600k için önerilen 1.43v yazıyor 1.320 den başlayarak maksimum kaça kadar çıkabilirim ?

1.360 5 GHZ stabildi benim, soğutucu iyi değilse 1.360'ı çok geçmeyin, belki bir tık daha olabilir.
Msi sitesindeki yönlendirmelere göre bios üzerinden tüm işlemleri yaptım. 1.320 ve 1.330 da pc açılırken mavi ekran veriyor. 1.340 - 1.370 arası tüm değerleri de denedim CPU-Z üzerinden kısa süreli (15- 20 dk) stress test uyguladım. CPU sıcaklığı 63 -64 derece oluyor en fazla. Cinebench r 15 de cpu testlerini de yaptım. Ancak bu değerlerde prime 95 ile deneme yapmaya çalıştığımda da bilgisayar donuyor ve kapatmak zorunda kalıyorum. Sanırım farklı bir sorun var bende :)
Bir de Core Temp uygulamasında VID voltaj değeri 1.314 üstüne çıkmadı hiç bununla alakalı bir sorun olabilir mi ?

Msi sitesindeki yönlendirmelere göre bios üzerinden tüm işlemleri yaptım. 1.320 ve 1.330 da pc açılırken mavi ekran veriyor. 1.340 - 1.370 arası tüm değerleri de denedim CPU-Z üzerinden kısa süreli (15- 20 dk) stress test uyguladım. CPU sıcaklığı 63 -64 derece oluyor en fazla. Cinebench r 15 de cpu testlerini de yaptım. Ancak bu değerlerde prime 95 ile deneme yapmaya çalıştığımda da bilgisayar donuyor ve kapatmak zorunda kalıyorum. Sanırım farklı bir sorun var bende :)
Bir de Core Temp uygulamasında VID voltaj değeri 1.314 üstüne çıkmadı hiç bununla alakalı bir sorun olabilir mi ?

Hocam sadece Prime95 yeterlidir, onu geçen her testten geçer. Mavi ekran vermesi voltaj düşük geliyor.

1,350 ve üzeri voltajlarda da Prime 95 i de açtığımda pc donuyor demek ki stabil bir OC yapamıyorum. Farklı bir öneriniz olur mu nerde yanlış yapıyor olabilirim.

Hocam HWINFO ile sıcaklıkları takip edin anlık, ısıdan dolayı kendini koruma amaçlı çekirdek mi kapatıyor yoksa yükteyken o frekanslarda çalışmak için gereken voltajı mı veremiyorsunuz bunu analiz edin.

Hocam HWINFO ile sıcaklıkları takip edin anlık, ısıdan dolayı kendini koruma amaçlı çekirdek mi kapatıyor yoksa yükteyken o frekanslarda çalışmak için gereken voltajı mı veremiyorsunuz bunu analiz edin.
Sanırım voltaj veremiyor. izlediğimde dediğim gibi voltaj ı kaç yaparsam yapayım 1.314 üzerinde görünmedi.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    60 KB · Görüntüleme: 38

Geri
Yukarı