İ5-9600k ve RTX 2080 darboğaz sorunu

Lopez

Decapat
İşlemci: i5-9600K
Ekran kartı: MSI GeForce RTX 2080 duke
SSD: Samsung Evo 970 M.2
Anakart: MSI Z390-A PRO DDR4 4400MHz
RAM: 16 GB G.Skill Sniper X 3200MHz
PSU: Thermaltake Smart 80Plus 600W
Monitör: AOC G2460PF 24inc FreeSync

Bu bilgisayar da özellikle PUBG'de darboğaz sorunu yaşıyorum. Windows 10 güncellemeler yüklü değil alakası olabilir mi? Yoksa önerileriniz nedir? Şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
1080P monitör ile o sistemde darboğazın normal bir durum olduğunu düşünüyorum. Sorunu ancak 2K monitör alarak ya da işlemciyi en az 9700K yaparak çözebilirsiniz. İşlemciye overclock da yapmak da sorunu azaltır ama yine de darboğaz yapacağını düşünüyorum.

RTX2080 ile 1080P de Ultra grafik ayarlarında oyun oynamak en mantıklı tercihtir.
Oyun için değerlerinizi mümkünse video olarak atarsanız daha iyi bir fikir oluşur aklımda.
Afterburner ile CPU LOAD GPU LOAD sıcaklıklar vb. değerleri atabilirseniz.

RTX2080 ile 1080P de Ultra grafik ayarlarında oyun oynamak en mantıklı tercihtir.
Oyun için değerlerinizi mümkünse video olarak atarsanız daha iyi bir fikir oluşur aklımda.
Afterburner ile CPU LOAD GPU LOAD sıcaklıklar vb. değerleri atabilirseniz.
Sorun RTX 2080 değil yanında kullanılan 9600K işlemci. 9700K bile ucu ucuna besliyor çoğu oyunda. Yine de değerleri atarsa daha iyi olur.

İ5 9600K'nın darboğaz yapma ihtimali hele RTX 2080'e 1080p de zor gibi geliyor darboğaz olduğuna emin misiniz ve eminseniz bunun işlemci ve ekran kartından kaynaklı olduğuna bakın örnek videolar izleyin youtubeden bana yapmaz gibi geliyor çünkü.

Darboğaz yaşamanız normal donanımsal olarak işlemci yükselterek sorunu çözebilirsiniz. Yada 2k-4k monitör alıp dengeleyebilirsiniz. Hiçbir şey almadan ekran kartının TDP değerini düşürüp performansını düşürebilirsiniz :D

9700K'nın RTX 2080'i ucu ucuna besledigi iddası yanlıs bilgidir. 1080P'de çok iyi besliyor.
9700K olan tarafa bakarsanız özellikle işlemci gerektiren bazı oyunlarda yüzde 90 ve üstü değerlere çıkıyor.

Edit: Videodaki oyunlar 2K çözünürlükte oynanıyormuş ama yine de demek istediğim anlaşılmıştır diye umuyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Beslemeden ziyade eğer sorunsuz şekilde oyun akıcı ise ve FPS yüksek ise sorun yoktur. Daha fazla AVG FPS için işlemci güncellenebilir ancak şahsi fikrim oynanışta bir sorun yoksa 9600K 5GHz yapılarak son derece güzel AVG FPS yakalanabilir ve 144Hz monitörün hakkını verir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı