i7 10700KF ve RTX 4070 sistemde düşük ekran kartı kullanımı

darkageman

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Ticari Bankacılık
Arkadaşlar merhaba;

Ekran kartını yaklaşık 1 hafta önce aldım 0 olarak, fakat aldığımdan beri oyunlarda çok ağır FPS droplar yiyorum ve GPU kullanımı oldukça düşük seyretmekte.
Örneğin Overwatch 2 de high-Ultra settings de ekran kartını % 55-65 olarak kullanıp Epic ayarlarda ise %80 seviyelerinde kalıyor.

i7 10700KF işlemcim stabil olarak 4.7 GHz hızında aktif olarak çalışıyor, birkaç forumdan arkadaşıma sorduğumda bottleneck ( darboğaz ) sorunu yaşadığımı ilettiler fakat işlemci kullanımı hiç %100 seviyesine gelmiyor.

2K monitör ile deneme şansım olmadı daha çünkü 1080p 2 adet monitöre sahibim, birisi 240 Hz diğer ise 165 Hz.

Güncel sistemim;
i7 10700KF işlemci 4.7 GHz de çalışmakta.
MSI B460 Torpedo anakart.
2x8GB DDR4 3200 MHz G.Skill Ripjaws V RAM.
Samsung 970 EVO M.2 SSD.
EVGA supernova ga 750 watt +80 Gold Plus Full modüler güç kaynağı.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    2,7 MB · Görüntüleme: 19
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    126,8 KB · Görüntüleme: 18
  • Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    13,6 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleyen: Moderatör:
300+ FPS alıyorsun zaten deneme modunda. Darboğaz gözükmüyor bu fotoğrafta. 2K'da oynuyorum sizin sistemle benzer, 180 190FPS oyun içerisinde %100 kullanımı görüyor. Kalabalık ve fightın ortasında bir bakın kullanıma. 1080P için sınır bu işlemci ama yine de yapmaz OW2'de.

Yani gerçekten anlam veremedim, işlemcinin yetemediğini söylediler fakat bu ekran kartının 2k için olduğunu biliyorum fakat RTX 4090 ile bile kullanan insanlar gördüm. Eski ekran kartım sürekli %99 seviyelerindeydi. ( RTX 3070 ) bu kadar drop yemiyordum ama. Resimde 335 göründüğüne aldanmayın her adım attığımda düşüp geri çıkıyor sürekli FPS, combat da ise 200 seviyelerine bir anda dip yapabiliyor. RTX 3070 varken de 300 e sabitleyip 240 lara düşerdi. Sadece anlam veremiyorum ve canım çok sıkıldı bu konuda.

1080P kullanım.
1701617754494.png

2K kullanım.
1701617798973.png

Yani gerçekten anlam veremedim, işlemcinin yetemediğini söylediler fakat bu ekran kartının 2k için olduğunu biliyorum fakat RTX 4090 ile bile kullanan insanlar gördüm. Eski ekran kartım sürekli %99 seviyelerindeydi. ( RTX 3070 ) bu kadar drop yemiyordum ama. Resimde 335 göründüğüne aldanmayın her adım attığımda düşüp geri çıkıyor sürekli FPS, combat da ise 200 seviyelerine bir anda dip yapabiliyor. RTX 3070 varken de 300 e sabitleyip 240 lara düşerdi. Sadece anlam veremiyorum ve canım çok sıkıldı bu konuda.
RAM ve anakartımız farklı sadece. Ben bu işlemciyle 3090'da kullandım 2K Overwatch oynadım. Ekran kartı değiştikten sonra temiz bir kurulum yaptınız mı? veya DDU ile kaldırıp 4000 serisinin driverini mi kurdunuz?

Birde ayarları maksimumda kullanmaya çalışın darboğazı azaltır öyleyse problem.

Bakın sizde ekran kartı kullanımı yüzde 97 seviyelerinde. Bende ise o seviye gerçekten çok dip ve yükseltemiyorum en maks ayarlarda bile 80 seviyelerinden yukarı çıkmıyor.
Ben format attım, en son sürücüyü de yükledim fakat aynı durum devam ediyor.

Bakın sizde ekran kartı kullanımı yüzde 97 seviyelerinde. Bende ise o seviye gerçekten çok dip ve yükseltemiyorum en maks ayarlarda bile 80 seviyelerinden yukarı çıkmıyor.
Ben format attım, en son sürücüyü de yükledim fakat aynı durum devam ediyor.
Başka oyunlarda denediniz mi? Ekran kartına yük bindirecek oyunlarda yani.

3 kere silip tekrar driver yükledim, onu da geçtim temiz format attım ama gördüğünüz gibi durum maalesef aynı. Ben çözünürlükten bu tarz problem yaşadığımı düşünüyorum.

Geri
Yukarı