i7 11800h boştayken 40 dereceden 60-70 dereceye çıkıyor

Cpt Price

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Gigabyte B450M S2H MB
AMD Ryzen 5 5500 4.2 Ghz CPU
Sapphire Nitro RX 6700 10 GB GPU
XPG Gammix D30 2x8 GB RAM
Apacer AS2280P4 512GB SSD
RAM
16 GB DDR4
Arkadaşlar CPU sıcaklığı PC'yi açar açmaz 80-100 dereceyi görüyor, 40 dereceden birden 60-70'e çıkıp geri 40 derecelere iniyor. Üstelik tüm bunlar PC boştayken oluyor, sorunu yaşayan ve çözüm önerisi olan var mı? Sizce neden oluyor? Max değerlere bakın daha iyi anlayacaksınız.

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    280,6 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleyen: Moderatör:
Soğutucu nedir?
Stok fan mı?
Hocam normal laptop fanı. Azıcık CPU kullanımı artsın direk 70-80'e fırlıyor sonradan geri düşüyor.

Monster Abra A5 18.2 i7 11800h arkadaşlar.

Boştayken 80 derece normal değil, yanlış bilgilendirmeyin insanları.
Bilgisayarda virüs olabilir, Görev Yöneticisi'ni açınca kendini gizlediği için kullanım düşüp işlemci tekrar soğuyor olabilir.
Anlık yükselip düşüyor diyor adam, okumayı öğrenmek lazım. Dizüstü ufak bir zorlanmada bu ısıları rahatlıkla görebilir.

Genelde ilk açılışta arkaplanda başlatılan programlar ve sistemin kendine gelme süreci yüksek işlemci kullanımına sebep olabilir. Bu durum normal ancak sıcaklık değerleriniz pek normal değil.
Yüke bindiği zaman anında 40-50 derece zıplayıp yükten çıkınca aynı şekilde düşüyorsa termal macun problemi yaşıyor olabilirsiniz. Zira çekirdekler arası sıcaklık farkları 20 derece civarında ki bu durum termal macun problemi yaşıyor olma ihtimalinizi kuvvetlendiriyor.
Benzer bir durumu kendi dizüstümde yaşadım. Sıcaklıklar belirttiğim gibi hareket ediyor ve sizin sıcaklık değerlerine çok benzerdi. Termal macunu değiştirirken eski macunun işlemci üzerinden bazı bölgelerden tamamen dışarı aktığını ve soğutucu ile işlemci arasında hiç macun kalmadığını gördüm. Macunu değiştirince çekirdek arası sıcaklıklar ve genel işlemci sıcaklığı normale döndü.

Anlık yükselip düşüyor diyor adam, okumayı öğrenmek lazım. Dizüstü ufak bir zorlanmada bu ısıları rahatlıkla görebilir.

Alakası bile yok, 5600H kullanıyorum CPU turbo boostsuz full load'de maks. 68C boostlu ise 80'lerde geziyor. Günlük kullanımda ise maks. 48C görüyorum. Ayrıca 11800H gibi bir işlemcinin "ufak" bir işlemde ısınması size mantıklı geliyor mu?

@Cpt Price
Bu ani sıcaklıkların sebebi CPU'nun gereksiz turbo boostu aktifleştirmesi, sistem boştayken olmaması gerekiyor. Aşağıdaki işlemi yapıp turbo boost ayar sekmesini aktif hale getirin, varsayılan değer agresif ise dengeli'ye çekin öyle gözlemleyelim.
Yine devam ederse BIOS güncellemeniz varsa mutlaka yapın son çare de Windows'u baştan kurmak olur.

Alakası bile yok, 5600H kullanıyorum CPU turbo boostsuz full load'de maks. 68C boostlu ise 80'lerde geziyor. Günlük kullanımda ise maks. 48C görüyorum. Ayrıca 11800H gibi bir işlemcinin "ufak" bir işlemde ısınması size mantıklı geliyor mu?

@Cpt Price
Bu ani sıcaklıkların sebebi CPU'nun gereksiz turbo boostu aktifleştirmesi, sistem boştayken olmaması gerekiyor. Aşağıdaki işlemi yapıp turbo boost ayar sekmesini aktif hale getirin, varsayılan değer agresif ise dengeli'ye çekin öyle gözlemleyelim.
Yine devam ederse BIOS güncellemeniz varsa mutlaka yapın son çare de Windows'u baştan kurmak olur.

Turbo kullanmayacaksam ne anlamı kaldı? Bunları herkes biliyor zaten. Arkadaş termal macun yenileyebilir, anlık turbo hızlarda ise 70-80’e hatta 90’a kadar yolu var. Masaüstünde olması arkada bir işlem yapmadığını göstermez, ayrıca 11800H, 5600H’den çok daha iyi bir işlemcidir dizüstü tarafında. Ezberden konuşmak kolay oluyor, turbo kapat devam. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı