Çözüldü i7 11800H ile RTX3070M darboğaz yapar mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

NecroBit

Kilopat
Daha fazla  
RAM
16GB
SSD veya HDD modeli
M2 SSD 1TB Samsung
Ekran Kartı: RTX 3070 Laptop GPU
İşlemci: i7-11800H

Selamlar dostlar. Görseldeki değerlere göre sizce bir darboğaz sorunu söz konusu mu? Oyunda ekranı hızlıca hareket ettirdiğimde de yırtılmalar söz konusu.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-01-08 005000.png
    Ekran görüntüsü 2023-01-08 005000.png
    99,4 KB · Görüntüleme: 216
Çözüm
@NecroBit sorunu çözebildinmi hocam son durum nedir?
Çözüldü hocam düzeltmem gerekiyordu benim hatam. Garanti kapsamında anakart değişimi yapıldı. Şimdi hem eskisinden çok daha iyi sıcaklık değerleri alıyorum, hem sorun ortadan kalktı. Tek sorun fan sesi, o da sinek problem fazla rahatsız etmiyor. İlgine sağlık :)
Aynı durumdayım sizinle :/ takılmalar delirtiyor beni oyunlardan soğuttu. Alacaktım masaüstü 3070 Ti sistem bakacaktım keyfime. Ahmaklık bende.
Aslında o sistem dahi yeterli olmayabiliyor. Tuğkan limon tayfayla 7 Days to Die diye bir seriye başladı. Adamın masaüstü RTX 3090 yetmiyor sisteme. Aslında bu oyun craft bazlı olduğundan ve dünya yaratım aşaması diğer oyunlara göre daha farklı olduğundan işlemciden de kaynaklandığını düşünüyorum.

Fakat işte hiçbir şeyin sınırı yok. Ama insan da istiyor ki reklamları kadar abartılmış insanlar tarafından iyi olduğu iddia edilen modellere tonla para bayılıyorsun güç bela, buna rağmen performans düşüşlerinin sorumlusu olarak "kötü optimizasyonlu oyunlar"a bağlıyorlar. Aslında sakıncalı bir düşünce. Çünkü adam masaüstü RTX 3080'de bu oyunda min. aldığı FPS değeri 40 iken, RTX 3090'lı sistemde min. 50 oluyor.

Bu işin sonu neye varır, ben bilmim. Sen devletsin, sen bilirsin. Gayrı hükmü sen ver gurban. Suç kimde?

Tamamdır hocam teşekkür ederim yeniden. zahmet oldu sizede.
Estafirullah

Dosya Ekleri

• resim_2023-02-03_170323377.png
    resim_2023-02-03_170323377.png
    454,9 KB · Görüntüleme: 7
Aslında o sistem dahi yeterli olmayabiliyor. Tuğkan limon tayfayla 7 Days to Die diye bir seriye başladı. Adamın masaüstü RTX 3090 yetmiyor sisteme. Aslında bu oyun craft bazlı olduğundan ve dünya yaratım aşaması diğer oyunlara göre daha farklı olduğundan işlemciden de kaynaklandığını düşünüyorum.

Fakat işte hiçbir şeyin sınırı yok. Ama insan da istiyor ki reklamları kadar abartılmış insanlar tarafından iyi olduğu iddia edilen modellere tonla para bayılıyorsun güç bela, buna rağmen performans düşüşlerinin sorumlusu olarak "kötü optimizasyonlu oyunlar"a bağlıyorlar. Aslında sakıncalı bir düşünce. Çünkü adam masaüstü RTX 3080'de bu oyunda minimum aldığı FPS değeri 40 iken, RTX 3090'lı sistemde minimum 50 oluyor.

Bu işin sonu neye varır, ben bilmim. Sen devletsin, sen bilirsin. Gayrı hükmü sen ver gurban. Suç kimde?

Estafirullah.

Haklı isyan :D hocam bu arada Cyberpunk'ın ilk görevinde 90-100 FPS alırken açık dünyada 60FPS'i geçmiyor. Sebebi ne olabilir acaba anlamadım.

Haklı isyan :D hocam bu arada Cyberpunk'ın ilk görevinde 90-100 FPS alırken açık dünyada 60FPS'i geçmiyor. Sebebi ne olabilir acaba anlamadım.
Belki bunun sebebini oyuna yıkabilirim :D

Muhtemelen GTA 5'deki gibi bir "ilk sahne" olayı düşünülmüş gibi. Hatırlarsanız GTA 5'in ilk sahnesi bir soygunla başlıyor. Haritası da oldukça küçük bir mekandı. Harita yüzeyi genişledikçe oluşan bir durum gibi. Misal yine 7 Days to Die haritasında da bulutlu kısımlar açıldıkça oyun hantallaşmaya başlıyor. Önbelleğe çok fazla yükleniyor. Cyberpunk 2077 optimizasyonu en berbat oyunlardan biri demelerinin sebebi de bu gibi durumların yaşanıyor oluşudur.

Belki bunun sebebini oyuna yıkabilirim :D

Muhtemelen GTA 5'teki gibi bir "ilk sahne" olayı düşünülmüş gibi. Hatırlarsanız GTA 5'in ilk sahnesi bir soygunla başlıyor. Haritası da oldukça küçük bir mekandı. Harita yüzeyi genişledikçe oluşan bir durum gibi. Misal yine 7 Days to Die haritasında da bulutlu kısımlar açıldıkça oyun hantallaşmaya başlıyor. Önbelleğe çok fazla yükleniyor. Cyberpunk 2077 optimizasyonu en berbat oyunlardan biri demelerinin sebebi de bu gibi durumların yaşanıyor oluşudur.

Anladım :) teşekkürler laptopa boşuna küfrettim desenize :D boşuna değil aslında.

(Sürüş)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

(Çatışma)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Kusura bakmayın biraz gecikme oldu işlerim çıktı haber de edemedim

(Sürüş)

(Çatışma)

Kusura bakmayın biraz gecikme oldu işlerim çıktı haber de edemedim

MUX kapalı iken test etmeye çalıştım fakat GPU değerlerini göstermedi program. Uğraştım biraz ama beceremedim fakat FPS değerinde hiçbir değişiklik yoktu bilginiz olsun.

Son düzenleme:
(Sürüş)

(Çatışma)

Kusura bakmayın biraz gecikme oldu işlerim çıktı haber de edemedim.

MUX kapalı iken test etmeye çalıştım fakat GPU değerlerini göstermedi program. Uğraştım biraz ama beceremedim fakat FPS değerinde hiçbir değişiklik yoktu bilginiz olsun.

Teşekkür ederim hocam. 2-3 saat sonra bende aynı ayarlarda 115 watt GPU 45 watt CPU ile test atacağım karşılaştırırız açıkçası merak ediyorum bayağı. 3070 ile aldığımız performans iyi değil bence. Bu sistemden nefret ediyorum hemen eskittiler kartları.

Ekleme yapayım bu arada 100 watt ile de deneyebilirim. 115watt iken malum çok drop yiyordum BIOS'tan dolayı.

Darboğaz yok ki eğer ekran kartı kullanımı düşerse darboğaz olur
İlginize sağlık fakat konu zaten çözüme kavuştu. Teşekkürler bilgilendirme için :9

Teşekkür ederim hocam. 2-3 saat sonra bende aynı ayarlarda 115 watt GPU 45 watt CPU ile test atacağım karşılaştırırız açıkçası merak ediyorum bayağı. 3070 ile aldığımız performans iyi değil bence. Bu sistemden nefret ediyorum hemen eskittiler kartları.

Ekleme yapayım bu arada 100 watt ile de deneyebilirim. 115watt iken malum çok drop yiyordum BIOS'tan dolayı.
Cyberpunk yine bile iyi bir performans veriyor sayılabilir fakat basit guraba oyunlarda garip takılmalar yaşayacaksam ne anlamı kaldı sistem toplamak için emek vermenin? Piyasada bu tarz takıntıları olan çok az insan var ve bu sayının azlığı beni rahatsız ediyor.

Drop olayını da merak ettim açıkçası. 10'ar sn'lik te olsa görmek isterim.

@NecroBit hocam şimdi videoyu kaydettim YouTube'a yüklüyorum. Sizde belli olur mu bilmiyorum fakat kalabalık alana baktığım gibi 70-80 FPS'den 60 civarına düşüyor.

Linkleri bırakayım şimdiden
10-15 dakikaya yüklenir sanırım hocam.

Yüklenmiş videolar.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı