Çözüldü i7 11800H RTX 3070 Valorant düşük performans

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kahraman200

Hectopat
Daha fazla  
FPS normaldi. Bir süre oyuna girmedim. Daha sonra düştü birden. Neden kaynaklanmış olabilir?
RTX 3070
i7 11800H
(Laptop)

ekran-goeruentuesue-2023-08-01-190709-png.png

Çözüm
Maalesef ben donanimsal değil yazilimsal bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Bir şey soracağım mesela arada laptopu açtığınızda daha yuksek FPS arada daha düşük FPS oluyor mu? Mesela bir gün 300 FPS verirken sonraki gün oyunu açıyorsunuz 100 FPS.
Sorunu bu gün gördüm daha. İleriki günlerde tekrar yazarım.

Sorunu bu gün gördüm daha. İleriki günlerde tekrar yazarım.
Arkadaşlar sorunu çözdüm. Sorunu şu şekilde çözdüm: Intel support driver kurdum. Güncellemeleri yaptım. Valorant'a girdiğimde düzelmişti. Çözülmüştür Fakat Acer asla önermem kimseye. Az önce format atmaya çalıştım SSD görmedi. Yardımlar için sağ olun.

@Astiva
@God134
Hayır sadece başka oyunlar oynadım.

Sana aşağıda verdiğim yolları dene bakalım ne sonuçlar olacak. Çünkü nedenleri çok belirsiz.
1) driver güncellemesi yap.
2) bilgisayarı nihai performansa al.
3) NVIDIA Denetim Masası'ndan (masaütsü-> sağ Click->nvidia Denetim Masası) görüntü ayarlarını önayarla yap kısmından performansa ayarla ve hemen ayarladığın yerin üstündeki kısımdan benim 3D ayarlarımı kullanı işaretle daha sonra hemen sağdaki beni oraya götür seçeneğine tıkla. Buradan aşağıya gelip güç yönetimi modunu yüksek performansa ayarlara. Ayrıca GeForce Experience'dan sürücüler kısmında Studio driveri değil Game Ready driveri seçtiğinden emin ol.
4) virüs temizliği kesinlikle yapmalısın. (Kaspersky Free önerim)
5) CMD'yi (komut istemi) yönetici modunda açıp.

Kod:
DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

Kodunu yapıştır ve enterla böylece sistem dosyaları bozuksa hallolacaktır.
6) Windows Update'den güncellemeleri yap.
7) Win+r yap, çalıştır penceresine MSConfig yaz sonra üstten önyükleme sekmesine gelip gelişmiş seçeneklere bas oradan işlemci sayısını tikle ve seçme kısmından en yüksek sayıyı (toplam işlemci çekirdek sayısını) seç ve tamam de sonra ilk baştaki sekme kısmında uygula de ve çık.
8) işlemcin Turbo Boost ile uyumlu. Lütfen internetten Turbo Boost'u nasıl açacağını öğren. Benim tavsiyem ThrottleStop uygulamasını kullanman. Uygulamayı açarken disable Turbo gibi bir tikleme yeri olacaktır. Orası tikli ise kaldır.
9) Bilgisayarı prize takılıyken kullan.

Bunların hepsini yapman senin için en yararlısı olacaktır. Eğer belli bir gelişme veya düzelme kaydedemediysek konuya geri dönüş sağla.

Sana aşağıda verdiğim yolları dene bakalım ne sonuçlar olacak. Çünkü nedenleri çok belirsiz.
1) driver güncellemesi yap.
2) bilgisayarı nihai performansa al.
3) NVIDIA Denetim Masası'ndan (masaütsü-> sağ Click->nvidia Denetim Masası) görüntü ayarlarını önayarla yap kısmından performansa ayarla ve hemen ayarladığın yerin üstündeki kısımdan benim 3D ayarlarımı kullanı işaretle daha sonra hemen sağdaki beni oraya götür seçeneğine tıkla. Buradan aşağıya gelip güç yönetimi modunu yüksek performansa ayarlara. Ayrıca GeForce Experience'dan sürücüler kısmında Studio driveri değil Game Ready driveri seçtiğinden emin ol.
4) virüs temizliği kesinlikle yapmalısın. (Kaspersky Free önerim)
5) CMD'yi (komut istemi) yönetici modunda açıp.

Kod:
DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

Kodunu yapıştır ve enterla böylece sistem dosyaları bozuksa hallolacaktır.
6) Windows Update'den güncellemeleri yap.
7) Win+r yap, çalıştır penceresine MSConfig yaz sonra üstten önyükleme sekmesine gelip gelişmiş seçeneklere bas oradan işlemci sayısını tikle ve seçme kısmından en yüksek sayıyı (toplam işlemci çekirdek sayısını) seç ve tamam de sonra ilk baştaki sekme kısmında uygula de ve çık.
8) işlemcin Turbo Boost ile uyumlu. Lütfen internetten Turbo Boost'u nasıl açacağını öğren. Benim tavsiyem ThrottleStop uygulamasını kullanman. Uygulamayı açarken disable Turbo gibi bir tikleme yeri olacaktır. Orası tikli ise kaldır.
9) bilgisayarı prize takılıyken kullan.

Bunların hepsini yapman senin için en yararlısı olacaktır. Eğer belli bir gelişme veya düzelme kaydedemediysek konuya geri dönüş sağla.

Değişen bir şey olmadı 🙁1 ve 8 dışında hepsini yaptım.

@Kahraman200 @Astiva

Son düzenleyen: Moderatör:
Şunu fark ettim normalde 80-100Watt olması gereken GPU güç durumu 40 watt, bu bir problem. Eğer sorunun benden hal olmazsa bu düşük watt sorununu arat internette.
Eğer ki bilgisayarının kontrol merkezi gibi bir uygulaması varsa oradan büyük bir ihtimalle ya güç tasarrufunu ya da sessiz modunu etkinleştirmiş olabilirsin. Öyle bir uygulaman var ise onu performansa çekmeyi dene. Bu olmazsa şöyle bir sorun olabilir. NVIDIA Denetim Masası'na gir. Sağdan 3D ayarların yöentilmesine gel. Oradan iki tane sekme göreceksin. Sağdaki program ayarlarına gel. Oradan bir seçme kısmı gelecek "1. özelleştirilecek program" adı altında oradan Valorant'ı seç bulabiliyorsan (bulamıyorsan Valorant'a gir oyunu oyna sonra Görev Yöneticisi'ni aç ve görev yöneticisinde valorantın çalıştığı .exe uzantılı o programı göreceksin o adı aklında tut ya da kaydet, sonra tekrar denetim masasında gel, seçme yerinin sağında ekle olacak oradan Valorant'ın kurulu olduğu yere git ve Görev Yöneticisi'nden baktığın .exe ismini bul ve seç ). Valorantı Seçtikten sonra "2. bu program için tercih edilen grafik işlemciyi seçin" kısmından NVIDIA'yı seçin, (eğer entegre grafik seçeneği işaretli değilse Valorant'ı seçtikten sonra Denetim Masası'nın en sağ üst köşesinden varsayılana geri yükleye basın eğer bir hata oluşmuşsa böylece güzel bir reset atmış oluruz.). Diyeceklerim bu kadar.

Laptop modeli nedir?

Acer Nitro 5 AN515-57-72C8

Şunu fark ettim normalde 80-100watt olması gereken GPU güç durumu 40 watt, bu bir problem. Eğer sorunun benden hal olmazsa bu düşük watt sorununu arat internette.
Eğer ki bilgisayarının kontrol merkezi gibi bir uygulaması varsa oradan büyük bir ihtimalle ya güç tasarrufunu ya da sessiz modunu etkinleştirmiş olabilirsin. Öyle bir uygulaman var ise onu performansa çekmeyi dene. Bu olmazsa şöyle bir sorun olabilir. NVIDIA Denetim Masası'na gir. Sağdan 3D ayarların yöentilmesine gel. Oradan iki tane sekme göreceksin. Sağdaki program ayarlarına gel. Oradan bir seçme kısmı gelecek "1. özelleştirilecek program" adı altında oradan Valorant'ı seç bulabiliyorsan (bulamıyorsan Valorant'a gir oyunu oyna sonra Görev Yöneticisi'ni aç ve görev yöneticisinde Valorant'ın çalıştığı .exe uzantılı o programı göreceksin o adı aklında tut ya da kaydet, sonra tekrar denetim masasında gel, seçme yerinin sağında ekle olacak oradan Valorant'ın kurulu olduğu yere git ve Görev Yöneticisi'nden baktığın .exe ismini bul ve seç ). Valorant'ı seçtikten sonra "2. bu program için tercih edilen grafik işlemciyi seçin" kısmından NVIDIA'yı seçin, (eğer entegre grafik seçeneği işaretli değilse Valorant'ı seçtikten sonra Denetim Masası'nın en sağ üst köşesinden varsayılana geri yükleye basın eğer bir hata oluşmuşsa böylece güzel bir reset atmış oluruz.). Diyeceklerim bu kadar.

Denedim varsayılanı geri yükle dedim yine sonuç vermedi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış değilsem şu an olandan bir önceki 100W 3070 ve MUX olmayan model. Herhangi bir BIOS Update olmadı değil mi? Veya herhangi bir donanımsal değişiklik yapmadınız değil mi? Oyunu silip yüklemeyi denediniz mi?

Yanlış değilsem şu an olandan bir önceki 100W 3070 ve MUX olmayan model. Herhangi bir BIOS Update olmadı değil mi? Veya herhangi bir donanımsal değişiklik yapmadınız değil mi? Oyunu silip yüklemeyi denediniz mi?
BIOS Update olmadı. Oyunu silip tekrar yüklemedim. Herhangi bir donanımsal değişiklik yapılmadı.

Geri
Yukarı