i7 11800H sıcaklık değerleri nasıl?

Volvo_Penta

Centipat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU: Intel® Core™ i7 11800H GPU: NVIDIA® GeForce® RTX 3060 Max-P 6 GB GDDR6 192-Bit 130W RAM: Kingston Fury Impact 64 GB 3200mhz DDR4 Ekran: 17,3 FHD 1920x1080 300Hz sRGB %100 IPS

SSD: Samsung 980 PRO M.2 SSD PCIe 4.0 2 TB SSD2: Samsung 970 EVO Plus M.2 SSD PCIe 3.0 2 TB

WI-FI: Intel® Wi-Fi 6 AX201, 2x2+ Bluetooth 5.2 Klavye: SteelSeries RGB Per Key Gaming Keyboard
Meslek
Müzisyen
Merhaba, sistemde oyun oynarken CPU ortalama %50-80 bandında dolaşırken sıcaklıklara baktığımda bu değerleri görüyorum, değerler anlık değiştiği için tam olarak yorumlayamadım. Bu sıcaklık değerleri bu tarz bir kullanıma göre normal midir, termal Throttle'a takılıyor mu?

sıcaklık değerleri.png

Son düzenleyen: Moderatör:
sıcaklıklarınız baya yüksek 99 dereceye bile fırladığı olmuş stabil de neredeyse 90'da kalıyor. Termal macunu değiştirin bence ve fan bakımını yapın.

Normal değil, laptop'un düz ve sert bir zeminde konumlandığından emin olun. İçini temizlemekte de fayda var, termal macunu da yenileyebilirsin. Ayrıca bir anti-virüs ile tam tarama yapın. (Windows Defender yeterlidir.)

Merhaba, sistemde oyun oynarken CPU ortalama %50-80 bandında dolaşırken sıcaklıklara baktığımda bu değerleri görüyorum, değerler anlık değiştiği için tam olarak yorumlayamadım. Bu sıcaklık değerleri bu tarz bir kullanıma göre normal midir, termal Throttle'a takılıyor mu?

Eki Görüntüle 2140391

Sıcaklıklar fazla yüksek. İşlemcide ne kadar darboğaz yediğini görmek için AIDA64'te 10 dakikalık sistem kararlılık testi yapın. % değeri olarak kırmızı olarak size bir yazı gösterecektir. Throttling değeri olarak gösterilen miktarda ısıdan kaynaklı darboğaz yediğini görebilirsiniz. Sağlam bir bakım gerekebilir.

Normal değil, laptop'un düz ve sert bir zeminde konumlandığından emin olun. İçini temizlemekte de fayda var, termal macunu da yenileyebilirsin. Ayrıca bir anti-virüs ile tam tarama yapın. (Windows Defender yeterlidir.)
Hocam düz ve sert bir zemin ısıyı daha da arttırır en sağlıklısı hava akışı için standla kullanılması.

Sıcaklıklar fazla yüksek. İşlemcide ne kadar darboğaz yediğini görmek için AIDA64'te 10 dakikalık sistem kararlılık testi yapın. % değeri olarak kırmızı olarak size bir yazı gösterecektir. Throttling değeri olarak gösterilen miktarda ısıdan kaynaklı darboğaz yediğini görebilirsiniz. Sağlam bir bakım gerekebilir.

sıcaklıklarınız baya yüksek 99 dereceye bile fırladığı olmuş stabil de neredeyse 90'da kalıyor. Termal macunu değiştirin bence ve fan bakımını yapın.

Cihazın bakımları daha 2 ay önce yapıldı ve altı yerden 3 cm kalkık şekilde kullanıyorum rahat hava alsın diye,muhtemelen sürdükleri termal macunda iş yok.Fanlar vs tertemiz,her 6 ayda bir muhakkak temizletiyordum,sıcaklıkların böyle olması şaşırttı beni açıkçası..

Cihazın bakımları daha 2 ay önce yapıldı ve altı yerden 3 cm kalkık şekilde kullanıyorum rahat hava alsın diye,muhtemelen sürdükleri termal macunda iş yok.Fanlar vs tertemiz,her 6 ayda bir muhakkak temizletiyordum,sıcaklıkların böyle olması şaşırttı beni açıkçası..
Hocam kaliteli bi' macun sür kendin yapamayacaksan da macunu satın alıp bilgisayarcıya aldığın macunu sürmesini söyle. Bilgisayarcıya bi' kere işim düştü adam 1 litre coca-cola şişesinden şırıngayla termal macun çekip işlemciye sürdüğü gün işim bitti bilgisayarcılarla o yüzden mümkünse her işinizi kendiniz yapın.

Hocam kaliteli bi' macun sür kendin yapamayacaksan da macunu satın alıp bilgisayarcıya aldığın macunu sürmesini söyle. Bilgisayarcıya bi' kere işim düştü adam 1 litre coca-cola şişesinden şırıngayla termal macun çekip işlemciye sürdüğü gün işim bitti bilgisayarcılarla o yüzden mümkünse her işinizi kendiniz yapın.

Elimde Cooler Master'ın Cryofuze Violet termal macunu var,Upsiren UX Pro ile birlikte uygulayacağım gelince ancak şu an üstünde olan macunda MX-4 aslında,yani çok vasat bir macunda değil.Bu kadar performans farkı olur mu bilemiyorum,sıvı metal haricinde sürebileceğim en iyi termal macunun bu olduğunu düşünüyorum.Termal macun haricinde ise dediğim gibi fanlar vs tertemiz ve turbo modda çalışırken bu değerleri görüyorum,öte yandan altı da 3 cm kadar masadan kalkık.

11800H epey ısınan bir işlemci. Cihaz frekans kısmamaya çalışıyorsa bu sıcaklıklar çok anormal değil gibi.
Evet performansta hiç problem yaşamıyorum aslında ancak render almaya çalıştığımda 8 çekirdek aynı anda 3.30 GHz'i geçemiyor,normalde 4'e kadar çıkması lazım diye biliyorum.Render haricinde oyunlarda hiç performans düşüşü yaşamıyorum,darboğaz vs olmuyor,cihaz yüzeyi de makul derecede ısınıyor.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı