i7-12650H işlemci 12 saat %100 çalışırsa zarar görür mü?

SUBMITTER

Hectopat
Daha fazla  
İşlemci laptop işlemcisi. 12 saat boyunca %100 çalıştırsam sıkıntı çıkar mı? Soğutma işini halledeceğim. Fanları ayarladım ve gece vakti nemsiz soğuk hava ile de destekleyeceğim. (bulunduğum yer gece vakti aşırı soğuk oluyor.) Soğutma dışında bir sorun çıkarır mı?

İşlemci laptop işlemcisi. 12 saat boyunca %100 çalıştırsam sıkıntı çıkar mı? Soğutma işini halledeceğim. Fanları ayarladım ve gece vakti nemsiz soğuk hava ile de destekleyeceğim. (bulunduğum yer gece vakti aşırı soğuk oluyor.) Soğutma dışında bir sorun çıkarır mı?
Isınmazsa hiç bir şey olmaz ama 12 saat boyunca nasıl yüzde yüz olucak?

Soğutma olayını halledebilecekseniz herhangi bir sıkıntı yaratmaz. Yapacağınız islem nedir bu arada?

Isınmazsa hiç bir şey olmaz ama 12 saat boyunca nasıl yüzde yüz olucak?
1711889886450.png

Şu program çalıştığı süre boyunca %100 işlemci sömürmekte.
Yanıt için teşekkürler.

Anladım hocam. Bir sorum daha olacak. Kaç dereceyi geçerse bozulma riski artar?
80'den sonrası sıkıntı. 80-85 dereceden sonrası riskli. İşlemciler zaten kaldıramayacağı sıcaklığa gelince bilgisayar otomatik kapanıyor. Ama uzun süre yüksek sıcaklıkta kalırsa zararlı durumlar olabilir gerek anakart olsun gerek işlemci içi olsun.

İslemci
Anladım hocam. Bir sorum daha olacak. Kaç dereceyi geçerse bozulma riski artar?
islemcin 100 dereceye doğru ilerlediğinde zaten kendi gücünü otomatik kısacak.
Ortalama 85 için yeterli diyebiliriz. Bu sıcaklıklardan sonra işlemciyi çok fazla süre yormak uzun vadede işlemci ömrünü etkileyebilir. Ancak bu etkiyi hissetmeniz muhtemelen pek mümkün bile olmayacaktır. O yüzden cok fazla düşünme için rahat olsun.

Geri
Yukarı