İşlemci 100 derecede zarar görür mü?

EVANESCENCE

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Sabahtan akşama kadar Metal ve rock dinlemek
Merhaba, ben The Last of Us PC versiyonunu indirmiştim. Ama bir sorun yaşandı, konusunu da açmıştım.

Daha gölgelendirme yükleniyor ekranında işlemci 100 dereceye ulaşmıştı. Oyunu kapatmıştım tabii. İşlemcim bir zarar görür diye korkuyorum. Ama o oyunu da oynamayı çok istiyorum :D acaba sadece gölge yüklenme ekranında mı bu kadar ısınıyor yoksa sürekli mi böyle? Ne yapsam sizce? Şimdi hadi gölgelendirmeler yüklendi ve oyuna girdim, oyunda daha az ısınıyor. Ama şimdi gölgelendirmeler yavaş yükleniyor, onlar yüklenene kadar işlemci bir hasar alır mı sizce?

Sistem ne? Gölgelendirici yükleme esnasında işlemci çok kullanılıyor, oyun da bozuk olduğundan işlemciyi sonuna kadar kullandığı için ısınır ancak oyun dışında işlemciyi çok kullanan bir işlem yaptığınızda da ısınabilir. Suçu oyuna yüklemek yerine soğutucuya yüklemek daha doğru olur.

Sistem ne? Gölgelendirici yükleme esnasında işlemci çok kullanılıyor, oyun da bozuk olduğundan işlemciyi sonuna kadar kullandığı için ısınır ancak oyun dışında işlemciyi çok kullanan bir işlem yaptığınızda da ısınabilir. Suçu oyuna yüklemek yerine soğutucuya yüklemek daha doğru olur.
-i3-12100F
-RTX 3060 12 GB
-16 GB (2x8) 3200 MHz RAM

İşlemcim stok soğutuculu ancak diğer oyunlarda bu kadar ısınmıyor. Hatta Prime95 ile benchmark testi yaptığımda bile bu kadar ısınmıyor. Yani işlemcimde hiç bu kadar yüksek bir sıcaklık görmedim, bir bu oyunda gördü. Bu durumda bence oyuna atmak lazım suçu :D

@Tesla Bobini Bir 15-20 dakikalığına öyle kalsa sıkıntı olur mu acaba? En azından gölgelendirmeler yüklenene kadar bekleyip oyuna gireyim, bir bakayım oyunda da o kadar ısınıyor mu diye.

@Emir M. Yanlış hatırlamıyorsam 55 W civarında idi hocam. Prime95 testinde 90 derece civarındaydı. Yani soğuk değildi tabii ki, ama bu kadar değildi. Bu direkt 100 derece.

55W'ta 100 dereceyi görmesi soğutmada sıkıntı olduğunu gösteriyor.
Hocam, RDR2, Cyberpunk 2077 gibi ağır oyunlarda da denedim. Daha yüksek güçte bile çalışıyorlardı 55 W'dan, ama hiçbiri bu kadar ısınmıyordu.

@Emir M. Yanlış hatırlamıyorsam 55 W civarında idi hocam. Prime95 testinde 90 derece civarındaydı. Yani soğuk değildi tabii ki, ama bu kadar değildi. Bu direkt 100 derece.
Evet benim laptopta r23 bencmark yaparken 130w çekiyor ama sıcaklık 85-90 derece arasında, Klasik olacak ama soğutucu tam oturmamış olabilir mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı