i7 12650H RTX 3070 laptop ısınıyor

irmik14

Centipat
Daha fazla  
Başlıkta da dediğim gibi notebookum çok ısınıyor ve yaratıcı çözümlere açığım. Fan vb klasik çözümler denendi ancak notebook donanımsal olarak zaten ısınmaya yatkın.
Özellikleri:
i7 12650h.
RTX3070.
16(8*8)GB DDR5 RAM 4800 MHz.
1 TB SSD.

Oyunlardamı ısınıyor, boşta mı ısınıyor, işlemci mi ısınıyor ekran kartı mı ısınıyor, detaylı olarak sorunu söylersen yardımcı olabiliriz.
Öncelikle oyunlarda ısınıyor. Ekran kartı serin, herhangi bir ısınma yok ancak işlemci doğaüstü bir sıcaklıkta. 100 ü bile görüyorum.

Ömür kısaltıyor diye biliyorum.İhtiyacı olan enerjiden az veya çok vermek gerekli malzemeye uzun vadede zarar verebilir.

Laptop marka model nedir ? İşlemci için 100 dereceyi görmesi önemli değil.
Önemli olan ulaştığı o ısı seviyesinde ne kadar çalıştığı ve bu ısı seviyesinin uzun kullanım da ne olduğu.
Bunlar hakkında detaylı bilgiler vermen lazım. Ancak yukarıda da yazıldığı gibi turbo boost kapatmak en garanti çözümdür. İşlemcin iyi ve ekran kartın da yüksek seviye. Turboyu kapatman sana çoğu oyunda fps düşmeni 5 7 fps azaltır. Ancak işlemci bazlı oyunlarda daha fazla FPS düşebilir.
Buna nazaran işlemci sıcaklığım gözle görülür 10 ile 20 derece arası da düşebilir. Minimum 10 derece garanti.

Laptop marka model nedir ? İşlemci için 100 dereceyi görmesi önemli değil.
Önemli olan ulaştığı o ısı seviyesinde ne kadar çalıştığı ve bu ısı seviyesinin uzun kullanım da ne olduğu.
Bunlar hakkında detaylı bilgiler vermen lazım. Ancak yukarıda da yazıldığı gibi turbo boost kapatmak en garanti çözümdür. İşlemcin iyi ve ekran kartın da yüksek seviye. Turboyu kapatman sana çoğu oyunda fps düşmeni 5 7 fps azaltır. Ancak işlemci bazlı oyunlarda daha fazla FPS düşebilir.
Buna nazaran işlemci sıcaklığım gözle görülür 10 ile 20 derece arası da düşebilir. Minimum 10 derece garanti.
Asus Tuf Dash F15 FX517ZC laptop modelidir.
Sıcaklık o seviyelere 40-45 dk içinde çıkıyor ve fps drop oluyor.

Sorun olacağını sanmıyorum. Intel zaten 85, kısa süreli 95 dereceleri hedefliyor yeni nesil laptop işlemcilerinde. Turboyu kapatmak performanstan fazlasıyla canını yakar. Gerek yok.

Termal macunu sıvı metalle değiştirirsen sıcaklık önemli ölçüde düşer. Uğraşır mısın, masrafa girer misin bilmem.

12. nesilde UV kilidi açık değil, TDP limitleyebilirsin veya Turbo kapatabilirsin.
Turboyu deneyeceğim. En kısa zamanda geri dönüş sağlarım.

Sorun olacağını sanmıyorum. Intel zaten 85, kısa süreli 95 dereceleri hedefliyor yeni nesil laptop işlemcilerinde. Turboyu kapatmak performanstan fazlasıyla canını yakar. Gerek yok.

Termal macunu sıvı metalle değiştirirsen sıcaklık önemli ölçüde düşer. Uğraşır mısın, masrafa girer misin bilmem.
Fps drop başlıyor 100 ü gördüğünde. Sıvı metal konusuna gelirsek deneyebilirim sanırım.

Sıvı metal konusuna gelirsek deneyebilirim sanırım.
Akma ihtimaline karşı izole etmek için kapton bant da alıp çipin etrafını sar. Sıvı metal elektriği ileten bir madde olduğu için sürerken de çip dışında bir yere temas ettirmemeye özen göster. Soğutma boruların alüminyumsa kullanma.

Geri
Yukarı