i7-12700H işlemcide tekli çekirdek performans testi yapılırken sadece %15'i kullanılıyor

Pikeas

Hectopat
Yer
İzmit
Daha fazla  
Meslek
Seslendirme ve Dublaj Sanatçısı

Linkini bıraktığım laptopa sahibim. Cinebench R24'te yaptığım render benchmarklarından sonra (belki doğrusu budur bilgim yok) tekli çekirdek testini yaparken işlemcinin Max %15'i kullanılıyor. Çoklu çekirdekte %100'ü kullanılıyor. Bunun doğrusu bu mu yoksa işlemcim de sorun mu var?

Aynı zamanda bilgisayarın bütün performans ayarlarını yaptım. (Windows, işlemci, ekran kartı). Fakat oyunlarda genel olarak FPS düşüklüğü yaşıyorum. Aynı laptopun muadillerine baktığımda Valorant'ta 300-400FPS verirken benim bilgisayarımda 144-180 FPS arasında gidip geliyor. Ve bu söyleyeceğim tüm oyunlarda geçerli. Grafik kalitesini Ultra Low ayarlara aldığım zamanki fpsimle Ultra high+RTX ayarlara aldığım zamanki FPS'im arasında 5-10 FPS'lik fark var. Hatta ayarları düşürdüğümde Ultra Low ayarlara aldığımda FPS'im daha da düşüyor. Bunun sebebi sizce nedir? Aşağıya Cinebench R24 render testlerini koyuyor olacağım. İlk fotoğraf normal default ayarlarda yaptığım test. İkinci fotoğraf ise işlemcinin Turbo Boost ayarını açtığım zamanki test. Bu sürede işlemci tarafında Max 65 dereceyi gördü. Sizce puanlar iyi mi?
Bu Turbo Boost kapalı iken aldığım render:

Default_Ayarlar_No_TurboBoost.png

Bu da Turbo Boost açıkken yaptığım test:

Default_Ayarlar_On_TurboBoost.png

Bu da CPU-Z Bench Test:

CPU-Z.png

@Ali Güngör

Son düzenleme:
Mmıo locklayın. Disable controls tikini kapatın, clamp tikini kapatın, Clamp'lerin karşısındaki değerleri 180 yapın. Power limit 4 değerini 0 yapın. Kaydedip çıkın.

Sonrasında limits sekmesini açıp clearlayın, TS bench açıp 120M'den 960M'e alıp testi başlatın. Test bitmeye yakın ana ekranın ve limits sekmesinin ekran görüntüsünü atın.

Ekran Görüntüsü.png

Şu an bu şekilde. Bu test Turbo Boost açıkken yapıldı.

Eki Görüntüle 2148588
Kusura bakma hocam programdan anlamadığım için biraz uğraştırıyorum seni :D

Sorun değil hocam. Ec limit var gibi duruyor, çözülecek bir şey değil ne yazık ki. 65W Power limit var.

Performans modunda olduğuna eminsiniz değil mi? Bu limit ondan kaynaklanıyor olabilir.

Oyuna girip limits sekmesine clear atın. Biraz oynayıp tekrar atın limits sekmesini bakalım.

Sorun değil hocam. Ec limit var gibi duruyor, çözülecek bir şey değil ne yazık ki. 65W Power limit var.

Performans modunda olduğuna eminsiniz değil mi? Bu limit ondan kaynaklanıyor olabilir.

Oyuna girip limits sekmesine clear atın. Biraz oynayıp tekrar atın limits sekmesini bakalım.
10 Dakikalık Valorant oyunundan sonra bu şekilde.
Limits_v2.png

Oyun içi watt değerlerini kontrol etme şansınız var mı Afterburner ile? Akımsal daralma da var.

Daha ağır bir oyunla denedim. Jedi Survivor'da aldığım değerler şunlar:
Oyunun sunmuş olduğu en yüksek grafik kalitesi + RTX off + DLSS performans modunda:

Jedi Survivor_UltraHigh.png

Oyunun sunmuş olduğu en düşük grafik kalitesi + RTX off + DLSS performans modunda:

Jedi_Survivor_Low.png

10 dakikalık Jedi Survivor'dan sonra da limits sekmesi:

Limits_v3.png

Bu değerler aşırı düşük değil mi? Yeni çıkan bir oyunda bu kadar kötü FPS almam gerçekten şaka gibi geliyor. Tamam sistemim fazla iyi değil ama oyunu 20 FPS oynatacak kadar da kötü değil yani.

Dosya Ekleri

• Jedi_Survivor_Low.png
    Jedi_Survivor_Low.png
    3 MB · Görüntüleme: 14
Daha ağır bir oyunla denedim. Jedi Survivor'da aldığım değerler şunlar:
Oyunun sunmuş olduğu en yüksek grafik kalitesi + RTX off + DLSS performans modunda:

Eki Görüntüle 2148626

Oyunun sunmuş olduğu en düşük grafik kalitesi + RTX off + DLSS performans modunda:

Eki Görüntüle 2148628

10 dakikalık Jedi Survivor'dan sonra da limits sekmesi:

Eki Görüntüle 2148630

Bu değerler aşırı düşük değil mi? Yeni çıkan bir oyunda bu kadar kötü FPS almam gerçekten şaka gibi geliyor. Tamam sistemim fazla iyi değil ama oyunu 20 FPS oynatacak kadar da kötü değil yani.

İlginç. Böyle olmaması gerekiyor. İşlemciden kaynaklı bir problem yok şu anda, akımsal daralma böyle performans düşüklüğüne yol açmaz.

Boş vaktiniz varsa temiz kurulum yapıp güncel sürücüleri yükleyin derim.

@Pikeas oyun işlemcinin grafiğini kullanmıyor değil mi? 3050 Ti'ı kullanması gerek.

Geri
Yukarı