i7-12700H işlemcili laptopta throatlink sorunu

Ali Uğur

Kilopat
Daha fazla  
RAM
(2x8) 16 GB DDR 5 4800 MHz
SSD veya HDD modeli
Skhynix 512 GB Gen 4 NVMe
Ekran kartı
RTX 3050 75W
İşlemci
i7-12700H
Arkadaşlar, işlemcim 45W TDP değerine sahip. Ancak Turbo frekansa geçince 115W'a kadar çıkıyor. AIDA64 ile yaptığım stres testinde ilk 15 saniye islemci 4.1 GHz'ye ve 110W civarlarına çıkıyor, ama sonra ısınmadan ötürü işlemci Turbo'yu kapatıyor ve 2.2GHz ve 45W'a kendini sabitliyor.

Undervoltage işlemi yapmayı denedim, ama 12. nesi işlemciler hem Intel'in kendi uygulamasında hem de ThrottleStop uygulamasında desteklenmiyormuş. Bu yüzden yapamadım. Ben de ThrottleStop uygulamasında Turbo modda çekeceği gücü sınırlandırarak bu termal kısıtlamanın önüne geçmeye çalıştım.

PL1, 45W PL2, 115W olarak geçiyor uygulamada. PL2 değerini deneye deneye 80'lere kadar düşürdüm. İşlemci bu kez çok ısınmadı ama yine de 15 saniye sonra yaklaşık kendini 45W'a ve 2.2 GHz'ye sabitledi. Bu arada uygulamada limit sebepleri kısmına girince PL1, PL2 ve EDP other uyarıları sarı renkte görünüyor. Benchmark esnasındaysa PL1, kırmızı renge dönüyor. Undervoltage yapmamın başka yolu var mı? Ya da bu sorunu başka nasıl çözebilirim? Şimdiden teşekkürler.

Boştayken ya da yük altında ısınmadan dolayı performans kaybı yaşadığım bir durum olmadı. Birkaç açık dünya oyunu oynuyorum ve herhangi bir problem yok, sadece merak edip test yapınca işlemciyi en iyi performansında kullanamadığımı fark ettim. Bu yüzden yazıyorum, elimdekini en iyi şekilde kullanmak hakkım sonucta.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı