i7-12700H ve i7-12650H arasındaki fark nedir?

feneronline

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba herkese. Efsane cuma indirimlerinde 32 bin TL'ye Amazon'dan Acer Nitro i7 12700H 8 GB RAM 512 GB SSD'ye sahip bir laptop almıştım.

Prime üyeleri için günün fırsatı: Acer Nitro 5 AN515-58-7687 dizüstü oyuncu bilgisayarı, Intel Core i7-12700H işlemci, 8 GB RAM, 512 GB SSD, 15.6 inç FHD 165Hz ekran, NVIDIA GeForce RTX 4060 8 GB ekran kartı, FreeDOS, nh. QM0ey. 007 Amazon.com.tr

Bugün aynı laptopun i7 12650H 16 GB RAM ve 1 TB SSD olan modeli indirime girdi. 32 bin 499 TL'ye düşmüş. 16 GB RAM ve 1 TB depolama olması cezbetti. Diğer aldığım laptopu iade edip bu modeli almayı düşünüyorum. Tek merak ettiğim iki işlemci arasında performans farkı çok mu? Oyunlarda ve uygulamalarda bariz fark oluşur mu? Yardım ve yorumlarınızı bekliyorum.

Prime üyeleri için günün fırsatı: Acer Nitro AN515-58-7725 oyun dizüstü bilgisayarı, Intel i7-12650H işlemci, 16 GB DDR5 RAM, 1 TB M.2 NVMe SSD, GeForce RTX 4060 8 GB GDDR6 ekran kartı, 15.6" Full HD ekran, Linux, nh. QM0ey. 00a Amazon.com.tr

Performans ve dahili grafik olduğu için 12700H daha iyi hocam.

Hocam performansın daha iyi olduğunu biliyorum zaten model olarak daha üstte normal oyunlarda gündelik işlerde FPS vs. olarak çok mu fark olur. i7 12650H'da dahili grafik yok mu? Dahili grafik dediğiniz olayda gereksiz değil mi? Laptopta RTX 4060 var zaten dahili grafiğe neden ihtiyaç duyayım?

Performans ve dahili grafik olduğu için 12700H daha iyi hocam.

Hocam ihtiyaç duyun diye değil extra performans ve grafik işlemcisi olduğu için söyledim onu.

1703269959775.png

12 700h farkı bu.

Hocam ihtiyaç duyun diye değil extra performans ve grafik işlemcisi olduğu için söyledim onu.

Eki Görüntüle 2061630

12 700h farkı bu.

Sizce ne yapmalıyım? Yerimde olsanız ne yapardınız? Biraz YouTube'dan FPS testlerine baktım. İki işlemcide oyunlarda birbirine bayağı yakın değerleri görüyor. Videoların doğruluğundan çok emin değilim ama. Ram ve SSD farkı var arada. Sizin tercihiniz ne olurdu?

Hocam ben olsam paraya kıyar RAM ve SSD yükseltmesi yapardım. İşlemcilerde çok fark yok ona bakmazdım ama diğeri Linux işletim sistemi kullanmacayğım için sizin aldığınızla devam ederdim. Ya da diğerini alacağım dersenizde alıp Linux'u Windows 11 ile değiştirebilirsiniz.

Hocam ben olsam paraya kıyar RAM ve SSD yükseltmesi yapardım. İşlemcilerde çok fark yok ona bakmazdım ama diğeri Linux işletim sistemi kullanmacayğım için sizin aldığınızla devam ederdim. Ya da diğerini alacağım dersenizde alıp Linux'u Windows 11 ile değiştirebilirsiniz.

Hocam benim aldığımda FreeDOS olarak gelmişti. Kendim Windows 11 format attım. Aynısını Linux olan içinde yaparım. Format atılacak yine. RAM ve SSD yükseltmesi ortalama 3 bin TL'ye patlar servise göndermek gerekebilir garanti bozulmasın vs diye. Biraz uğraştırıcı geliyor. Performans olarak ahım şahım fark yoksa iade edip i7 12650H modelini almam daha iyi olur gibi geliyor.

Hocam benim aldığımda FreeDOS olarak gelmişti. Kendim Windows 11 format attım. Aynısını Linux olan içinde yaparım. Format atılacak yine. RAM ve SSD yükseltmesi ortalama 3K'ya patlar servise göndermek gerekebilir garanti bozulmasın vs diye. Biraz uğraştırıcı geliyor. Performans olarak ahım şahım fark yoksa iade edip i7 12650H modelini almam daha iyi olur gibi geliyor.

Fiyat olarak daha ucuza geliyor hem öyle yaparsanız performans farkı öyle koymaz gibi.

Geri
Yukarı