i7-12700K ve 3080 sistem toplama

Sistemi atabilir misiniz?
Inno3D RTX3080 ICHILL x4 12GB 384Bit DX12 PCI-E 4.0 GDDR6X LHR Ekran Kartı En Uygun Fiyata GarajOnline'da | Hafta içi 16:00'ya Kadar Aynı Gün Kargo, Depo Teslim Seçeneği ve Taksit Avantajları. ekran kartı bu fakat şu anda satışta yok galiba nedenini anlayamadım 19 bine almıştım. Onun yerine bu da olur gerçi ASUS TUF GAMING Radeon RX 6900 XT OC 16GB GDDR6 256 Bit Ekran Karti| ITOPYA.COM

MSI MAG X570 TOMAHAWK Wi-Fi AMD AM4 DDR4 ATX Anakart Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe Amazon üzerinden 2500 liraya aldım indirim vardı.

İşlemci olarak muhtemelen 5700X alacağım gibi duruyor. Bugün 5800x3D indirimini görünce ona yükseldim fakat ciddi anlamda tuzlu geldi bilemiyorum.

Inno3D RTX3080 ICHILL x4 12GB 384Bit DX12 PCI-E 4.0 GDDR6X LHR Ekran Kartı En Uygun Fiyata GarajOnline'da | Hafta içi 16:00'ya Kadar Aynı Gün Kargo, Depo Teslim Seçeneği ve Taksit Avantajları. ekran kartı bu fakat şu anda satışta yok galiba nedenini anlayamadım 19 bine almıştım. Onun yerine bu da olur gerçi ASUS TUF GAMING Radeon RX 6900 XT OC 16GB GDDR6 256 Bit Ekran Karti| ITOPYA.COM

MSI MAG X570 TOMAHAWK Wi-Fi AMD AM4 DDR4 ATX Anakart Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe Amazon üzerinden 2500 liraya aldım indirim vardı.

İşlemci olarak muhtemelen 5700X alacağım gibi duruyor. Bugün 5800x3D indirimini görünce ona yükseldim fakat ciddi anlamda tuzlu geldi bilemiyorum.

19 bine çok iyi yakalamışsınız hocam. Hepinizin dediklerini değerlendirip hangileri daha uygunsa onu alacağım bir iki hafta içinde. Belki indirime giren falan da olur. Kafamda kaba taslak ne tür bir şey alacağımı belirledim zaten.

Bu arada sizdeki kasa mı daha iyidir yoksa P600s mi?

Ayrıca o sistemde 16 GB ram yeterli olur mu? Ben render vs yapıyorum yeter mi?

19 bine çok iyi yakalamışsınız hocam. Hepinizin dediklerini değerlendirip hangileri daha uygunsa onu alacağım bir iki hafta içinde. Belki indirime giren falan da olur. Kafamda kaba taslak ne tür bir şey alacağımı belirledim zaten.

Bu arada sizdeki kasa mı daha iyidir yoksa P600s mi?
19bine gerçekten iyi denk geldi. Yer yer RX 6900XT geçiyor bu kartı en azından ben öyle gözlemledim yani çok bir fark göremeyince biraz NVIDIA fanı olduğum için 3080 12 GB tercih ettim diyebilirim.

Önceki haftalarda çok ciddi indirimler oldu bende bu indirimler arasında şunu mu alsam bunu mu alsam derken güzelim RM750X kaçtı o yüzden Core Reactor aldım bende.

Kasa için şunu söyleyebilirim forumdaki tier liste göre P600S S+ olarak konumlandırılmış P500A ise S bunun sebebi bir konuda sorulmuştu. O konuda P600S'in malzeme kalitesinin biraz daha iyi olduğu ve sessizlik odaklı tasarımın satın alınamadığı fakat P500A üzerinde bulunan RGB'lerin satın alınabildiği yazılmıştı. Yani sizinki daha iyi benimki biraz RGB sevdası fakat kasayı daha almadım belki değişebilirim.

19bine gerçekten iyi denk geldi. Yer yer RX 6900XT geçiyor bu kartı en azından ben öyle gözlemledim yani çok bir fark göremeyince biraz NVIDIA fanı olduğum için 3080 12 GB tercih ettim diyebilirim.

Önceki haftalarda çok ciddi indirimler oldu bende bu indirimler arasında şunu mu alsam bunu mu alsam derken güzelim RM750X kaçtı o yüzden Core Reactor aldım bende.

Kasa için şunu söyleyebilirim forumdaki tier liste göre P600s s+ olarak konumlandırılmış P500a ise s bunun sebebi bir konuda sorulmuştu. O konuda P600S'in malzeme kalitesinin biraz daha iyi olduğu ve sessizlik odaklı tasarımın satın alınamadığı fakat P500a üzerinde bulunan RGB'lerin satın alınabildiği yazılmıştı. Yani sizinki daha iyi benimki biraz RGB sevdası fakat kasayı daha almadım belki değişebilirim.

Anladım. Hangisi denk gelirse onu almaya çalışacağım, en mantıklı yol bu görünüyor. 5800x3D indirimde görürsem öyle sistem dizebilirim ya da AMD anakart indirime girerse falan... Hepsinin arasında dünya kadar fark yok aslında. Hangisi denk gelirse onu almak lazım şu pahalılıkta.

Hem Ray Tracing hem de Rendering performansı yüksek bir sistem.
Görsellik istiyorsanız alternatif ARGB/RGB parçalar da önerebilirim.

Toplamda 54000TL civarı oluyor.
Bütçenizi çok aştıysa:
Ekran kartından kısmak istemiyorsanız kasadan kısabiliriz ancak öyle de 53000TL oluyor.

Ölümüne oyuncu değilseniz işlemci ve soğutucudan da kısılabilir.
Tamamen şahsi fikrim bu bütçe ile AM5 beklenmeli.
Mayıs bitene kadar dolar artışı devam edecek yani pek de mantıklı bulmuyorum bu yorumunu. Daha önce bulunduğum konuya yazmıştın ama bu sefer söyliyeyim dedim.
Fsr 2.0 incelemeleri neticesinde oldukça başarılı görünüyor.
FSR, RTX kartlarda da mevcut.
Şahsen ben bu kadar para verip Ray Tracing'in tadına bakamasam üzülürdüm.

Son düzenleme:

Hem Ray Tracing hem de rendering performansı yüksek bir sistem.
Görsellik istiyorsanız alternatif ARGB/RGB parçalar da önerebilirim.

Toplamda 54000TL civarı oluyor.
Bütçenizi çok aştıysa:
Ekran kartından kısmak istemiyorsanız kasadan kısabiliriz ancak öyle de 53000TL oluyor.

Ölümüne oyuncu değilseniz işlemci ve soğutucudan da kısılabilir.

Mayıs bitene kadar dolar artışı devam edecek yani pek de mantıklı bulmuyorum bu yorumunu. Daha önce bulunduğum konuya yazmıştın ama bu sefer söyleyeyim dedim.

FSR, RTX kartlarda da mevcut.
Şahsen ben bu kadar para verip Ray Tracing'in tadına bakamasam üzülürdüm.

Hocam sizin attıklarınız da 45 bin civarı tutuyor tek tek hesapladım (3080 versiyonlu) benimkiler de 45 bin tutuyor. Sizce 5800x3D mı daha mantıklı (oyun tarafında değil orada 5800x3D daha iyi zaten) yoksa 12700K/KF mi? Bir de 12700k olursa DDR5 olacak daha avantajlı olmaz mı AMD DDR4'e karşı? İleride 13. nesile yükseltme olur belki.

Aynen öyle NVIDIA RTX ve DLSS olayı mükemmel bir şey. FSR ve AMD kartları daha sönük kalıyor. Ayrıca NVIDIA kendi ekran kartlarına çok iyi bakıyor, yıllarca güncelleme veriyor ve gidiyor. Kaldı ki arada çok büyük farklar yok fiyat olarak. O fiyata 6900XT toplayacağıma 3080 toplamak daha cazip geliyor (VRAM daha düşük 3080'de biliyorum ama olsun)

Hocam sizin attıklarınız da 45 bin civarı tutuyor tek tek hesapladım (3080 versiyonlu) benimkiler de 45 bin tutuyor.
3080 12 GB versiyonlusunu alacaksanız ve bütçede yer açıldıysa önerdiğim RAM'leri şunlarla değiştirebilirsiniz:
OC potansiyeli daha yüksek. Ayrıca, 16 GB tam sınır. Gerek yok. 32 GB alın kafanız rahat olsun.
Sizce 5800x3D mı daha mantıklı (oyun tarafında değil orada 5800x3D daha iyi zaten) yoksa 12700K/KF mi? Bir de 12700k olursa DDR5 olacak daha avantajlı olmaz mı AMD DDR4'e karşı? İleride 13. nesile yükseltme olur belki.
DDR5, güç tüketimini azaltırken DDR4'ün iki katı bant genişliği ve yoğunluğu sağlar.
Sunucu falan kurmayacaksanız bant genişliği pek bir işinize yaramaz. Bu nedenle, ev kullanıcısı için DDR5'in şuanlık DDR4'e karşı pek bir avantajı yok. Ancak yükseltme düşünüyorsanız DDR5 tercih edebilirsiniz çünkü DDR5, uzun vadeye giden yoldur. Şahsen ben yaşadığım yer sıcak ve nemli iklime sahip değilse 5800x3D vazgeçmezdim.
5800X3D'in oyunlardaki performansı diğer işlemcilerden yüksek ancak diğer işlemcilerden daha çok ısınıyor 420mm önerim de bu sebepten dolayıydı.
Antalya'da yaşıyorum. 5800x ile Galahad 360 kullanıyorum ve boşta 30, oyunlarda 60-75 arası görüyorum. Renderdeyse 90 dereceleri gördüğüm oldu 5800X3D olsaydı yanmıştı şimdiye.

Oyun için kullanacaksanız 5800X veya 5700X alıp ve soğutucuyu 360mm ile değiştirip 3080Ti da alabilirsiniz. Böyle bir seçenek de var. Yada bilgisayarı genel olarak kullanacaksanız 5900X ile 360mm soğutucu alabilirsiniz.
Şahsen ben 5800X3D'in fiyatını hakettiğini düşünmüyorum.

Son düzenleme:
DDR5 para israfı bence DDR4 kullanın.
Hocam sizin attıklarınız da 45 bin civarı tutuyor tek tek hesapladım (3080 versiyonlu) benimkiler de 45 bin tutuyor. Sizce 5800x3D mı daha mantıklı (oyun tarafında değil orada 5800x3D daha iyi zaten) yoksa 12700K/KF mi? Bir de 12700k olursa DDR5 olacak daha avantajlı olmaz mı AMD DDR4'e karşı? İleride 13. nesile yükseltme olur belki.

Aynen öyle NVIDIA RTX ve DLSS olayı mükemmel bir şey. FSR ve AMD kartları daha sönük kalıyor. Ayrıca NVIDIA kendi ekran kartlarına çok iyi bakıyor, yıllarca güncelleme veriyor ve gidiyor. Kaldı ki arada çok büyük farklar yok fiyat olarak. O fiyata 6900XT toplayacağıma 3080 toplamak daha cazip geliyor (VRAM daha düşük 3080'de biliyorum ama olsun)
12700K genel olarak daha iyi bir işlemci, 5800X3D sadece oyunda daha iyi ama bence sırf oyunda 5-10 fps almak için 12700K’dan vazgeçilmez. Ayrıca 6900 xt daha iyi olur bence de.

Yeni konular

Geri
Yukarı