i7 13700K vs 7950X vs. i5 13600K

Bu sefer de DDR5 masrafı ile uçuyor. 7600X için X670 mantıklı değil. Atruca konu sahibinin kullanacağım programlarda önemli bazısında Intel üstün bazısında AMD.
13900K render gibi uygulamalarda direk 100 derece olup thermal throttle yiyecek. Öte yandan 7950X 95C olup throttle yemeyecek.

13900K render gibi uygulamalarda direk 100 derece olup thermal throttle yiyecek. Öte yandan 7950X 95C olup throttle yemeyecek.
3D TestLab'da yapılan testte 7950X ufak bir farkla 13900K'dan daha iyi performans veriyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

LGA1700 soketinin desteği yüksek ihtimalle artık bitti. 7950X almanız daha mantıklı geliyor bana. Daha az güç çekiyor ama 13900K ile yakın performansa sahip. Hatta bazı testlerde geçiyor.

i9 13900K almayı da düşündüm ancak performans olarak i7 13700K ile çok yakın ve 13700k daha az ısınıyor diye 13700k almak daha mantıklı geldi performansıda 7950X'ten iyi gibi görünüyor testlerde 13700K'nın peki 13900k yı da eklersek tercihiniz 7950X mi olurdu yoksa i9 13900K mı?

Yani sizin kullanım senaryonuza göre iki işlemci arasında ufak farklar olabilir. Oyun konusunu ikinci plana atıyorum. Çünkü oyun konusunda i5 alsanız bile yeterlidir benim düşüncem. Render konusunda, siz hangi uygulamaları kullanacaksınız? Olası bütün kullanım senaryolarınızı anlatın ona göre cevap verelim.

Yani sizin kullanım senaryonuza göre iki işlemci arasında ufak farklar olabilir. Oyun konusunu ikinci plana atıyorum. Çünkü oyun konusunda i5 alsanız bile yeterlidir benim düşüncem. Render konusunda, siz hangi uygulamaları kullanacaksınız? Olası bütün kullanım senaryolarınızı anlatın ona göre cevap verelim.
Oyun dışında After Effects / Photoshop / Premire Pro / Camtasia gibi programlar kullanabilirim 13600k oyun içinde bana çok yeterli geliyor ama biraz daha ileriye dönük olsun diye 13700K almak mantıklı geliyordu Ryzen 7950x ile aynı performansta hatta geçebiliyor bile diye burada 13700k ve 7950X arasında da çok kararsızım bir aklım 2023 ocak ayında amd yeni 3D işlemciler çıkaracak onu bekle diyor bir aklım fiyatlar artar şu an al diyor. Soketin AM5 in destek alacak olması çok önemli mi bilmiyorum zaten 7950X alsamda 13700k alsamda uzun yıllar yeni işlemci almayacağım için desteğinin çok önemi yok gibi.

Oyun dışında After Effects / Photoshop / Premiere Pro / Camtasia gibi programlar kullanabilirim 13600K oyun içinde bana çok yeterli geliyor ama biraz daha ileriye dönük olsun diye 13700k almak mantıklı geliyordu Ryzen 7950X ile aynı performansta hatta geçebiliyor bile diye burada 13700k ve 7950X arasında da çok kararsızım bir aklım 2023 Ocak ayında AMD yeni 3D işlemciler çıkaracak onu bekle diyor bir aklım fiyatlar artar şu an al diyor. Soketin AM5'in destek alacak olması çok önemli mi bilmiyorum zaten 7950X alsamda 13700k alsamda uzun yıllar yeni işlemci almayacağım için desteğinin çok önemi yok gibi.

Hocam 13700k ile 7950X arasında büyük fiyat farkı var 13700k bakın.

Hocam 13700k ile 7950X arasında büyük fiyat farkı var 13700k bakın.
3.000 TL şu an fiyat farkı var evet hocam peki fiyat farkından bağımsız olarak iki işlemci arasında kalsan hangisin tercih ederdin? Performans olarak 13700k Ryzen 7950X i oyunlarda ve rendarda geçiyor eğer yanlış testlere bakmıyorsam bu iki işlemci arasında çok kararsız kaldım.

Oyun dışında After Effects / Photoshop / Premiere Pro / Camtasia gibi programlar kullanabilirim 13600K oyun içinde bana çok yeterli geliyor ama biraz daha ileriye dönük olsun diye 13700k almak mantıklı geliyordu Ryzen 7950X ile aynı performansta hatta geçebiliyor bile diye burada 13700k ve 7950X arasında da çok kararsızım bir aklım 2023 Ocak ayında AMD yeni 3D işlemciler çıkaracak onu bekle diyor bir aklım fiyatlar artar şu an al diyor. Soketin AM5'in destek alacak olması çok önemli mi bilmiyorum zaten 7950X alsamda 13700k alsamda uzun yıllar yeni işlemci almayacağım için desteğinin çok önemi yok gibi.

Destek konusunu ben de çok mantıklı bulmuyorum açıkçası. Bu işlemcilerle ciddi süre kullanım sağlanabilir. Bu söylediğiniz uygulamalar için 13700k iyi olabilir diye düşünüyorum. Fiyat 3K ucuz ise o 3K için SSD veya RAM eklemesi yapılabilir. GPU bilgisi paylaşmamışsınız o konuda bir şey diyemiyorum. Sistemde düşündüğünüz diğer bileşenleri de yazarsanız iyi olur.

3.000 TL şu an fiyat farkı var evet hocam peki fiyat farkından bağımsız olarak iki işlemci arasında kalsan hangisin tercih ederdin? Performans olarak 13700k Ryzen 7950X i oyunlarda ve rendarda geçiyor eğer yanlış testlere bakmıyorsam bu iki işlemci arasında çok kararsız kaldım.

Render konusunda 3D için Ryzen diyebilirim fakat sizin anladığım kadarı ile 3D çalışmanız çok olmayacak. Testler tam olarak gerçek kullanım senaryosunu vermiyor fakat 13700K'da alsanız 7950X'de alsanız. Tüh keşke diğerini alsaydım diyeceğiniz bir senaryo ile karşı karşıya kalacağınızı düşünmüyorum. İki işlemci de sizi ciddi süreler götürür.

13700K oyunlarda geçebilir ama render konusunda 7950X ile yarışamaz bence. Bazı testlerde 7950X 13900K'dan bile daha iyi hatta. AM5 soketinin LGA1700 soketinden çok çok daha uzun ömürlü olduğunu düşünürsek 3000 TL verilir bence.

i7 13700K render ve oyun için ideal noktada.

Ayrıca bir platformun en üst işlemcisini alıp 5 sene soket desteği var demek bana göre komik geliyor. 2 3 senede bir high-end işlemci alacak paranız ya da geliriniz varsa; şimdiden Threadripper ya da Xeon alın. Hele hele render ile uğraşacak birisiyseniz.

Oyun dışında After Effects / Photoshop / Premire Pro / Camtasia gibi programlar kullanabilirim 13600k oyun içinde bana çok yeterli geliyor ama biraz daha ileriye dönük olsun diye 13700K almak mantıklı geliyordu Ryzen 7950X ile aynı performansta hatta geçebiliyor bile diye burada 13700k ve 7950X arasında da çok kararsızım bir aklım 2023 ocak ayında amd yeni 3D işlemciler çıkaracak onu bekle diyor bir aklım fiyatlar artar şu an al diyor. Soketin AM5 in destek alacak olması çok önemli mi bilmiyorum zaten 7950X alsamda 13700K alsamda uzun yıllar yeni işlemci almayacağım için desteğinin çok önemi yok gibi.

Saydığın programlar için CPU'nun pek bir önemi yok. Sağlam bir ekran kartıyla ya da hızlı bir RAM ile işlemci farkını kapatabilirsin.

Destek konusunu ben de çok mantıklı bulmuyorum açıkçası. Bu işlemcilerle ciddi süre kullanım sağlanabilir. Bu söylediğiniz uygulamalar için 13700k iyi olabilir diye düşünüyorum. Fiyat 3K ucuz ise o 3K için SSD veya RAM eklemesi yapılabilir. GPU bilgisi paylaşmamışsınız o konuda bir şey diyemiyorum. Sistemde düşündüğünüz diğer bileşenleri de yazarsanız iyi olur.

Sosyaldeki öneri veren birçok kullanıcı bu realitenin farkına varamıyor. Bu artık Intel vs AMD olayı değil. Yani bir platformun en tepe işlemcisine yatırım yaptıktan 2 3 sene sonra işlemci değiştireceksen, paranı çöpe atıyorsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı