i7 14700K işlemcide OC olmamasına rağmen 5 GHz üstü çalışıyor

codfanıyım

Centipat
Daha fazla  
Merhaba dostlar, yeni i7 14700K aldım ve tüm çekirdeklerini fulledim ama overclock yapmamama rağmen bazı oyunlarda 5GHz üstü calısıyor.

Tüm çekirdeklerini fullemekten kastın nedir?

Sistem yapılandırması üzerinden 28 çekirdeği yani işlemcinin verdigi tüm çekirdekleri seçtim

Zaten 14700K’nın kendi max boost hızı 5.5-5.6 GHz. Normal. İyi soğutup verim alabiliyorsunuz demektir o hızlarda sabit çalışabiliyorsa.

Onu biliyorum ama boost hızı icin bi overclock yapmak lazım değil mi ?

Sistem yapılandırması üzerinden 28 çekirdeği yani işlemcinin verdigi tüm çekirdekleri seçtim

Onu biliyorum ama boost hızı icin bi overclock yapmak lazım değil mi ?
Boost hızı, işlemci yük içinde olursa çıktığı frekans. Çekirdek açmak da bu durumu etkilemez. Sistemde sorun yok, sıkıntısızı kullanıyorsunuz.

Değil, o Boost hızları cihazın kendi kendine çıktığı değerler zaten. Anakart BIOS'u üzerinden falan özellikle ekonomik mod seçmezseniz, işlemci rahat soğuyorsa çıkar o hızlara.

Anladım i7 14700K gerçekten çok iyi bir işlemci zaten i9 14900Kdan sonra dünyanın en güçlü işlemcisi diyebiliriz çift fanlı bir sıvı sogutucuyla arkada oyun acıkken Intel'in kendi uygulaması ile stres testi yaptım ve 79 dereceyi gordu ben Ryzen 5 5600X ile kule sogutucuyla beraber 64 derecenin üstünü görmedim bu işlemci bayağı ısınıyor

Anladım i7 14700K gerçekten çok iyi bir işlemci zaten i9 14900Kdan sonra dünyanın en güçlü işlemcisi diyebiliriz çift fanlı bir sıvı sogutucuyla arkada oyun acıkken stres Intel'in kendi uygulaması ile stres testi yaptım ve 79 dereceyi gordu ben Ryzen 5 5600X ile kule sogutucuyla beraber 64 derecenin üstünü görmedim bu işlemci bayağı ısınıyor
Eskiden tam tersiydi. "Abi FX alma çok ısınıyor, İ7 ya da i5 al" deniyordu...

evet ama aslında amd nin daha üst işlemcileride baya ısınıyor ryzen 7 7800x gibi bir işlemci mesela. güç arttıkça ısınma baslıyor yani 125 watt isteyen bi işlemci i7 14700k ne denebilir ki :d

ryzen 5 5600x 65 watt istiyor ve ben inceledigimde 20 watt falan tükettigini goruyordum 3-4 katına çıktı şimdi hatta ben pcyi bilgisayar hastanesinde montajlattırdım onlar bana 650 watt psunun düşük kaldıgını 1000 wattlık bir psuya ihtiyacım oldugunu soylediler.

evet ama aslında amd nin daha üst işlemcileride baya ısınıyor ryzen 7 7800x gibi bir işlemci mesela. güç arttıkça ısınma baslıyor yani 125 watt isteyen bi işlemci i7 14700k ne denebilir ki :d

ryzen 5 5600x 65 watt istiyor ve ben inceledigimde 20 watt falan tükettigini goruyordum 3-4 katına çıktı şimdi hatta ben pcyi bilgisayar hastanesinde montajlattırdım onlar bana 650 watt psunun düşük kaldıgını 1000 wattlık bir psuya ihtiyacım oldugunu soylediler.
Tam olarak ne kadar gerekli bilemiyorum çünkü ekran kartını bilmiyorum ama yeni İntel işlemciler normal ısınmıyor. Soğutması biraz zor olan işlemciler.

Yeni konular

Geri
Yukarı