i7-2600 için Anakart ve RAM Önerisi

Emre77

Hectopat
Merhaba, sevgili Technopat ailesi. 6 yaşını aşkın bir masaüstü bilgisayarım var. Yaklaşık 1 sene evvel art arda kesilen elektrik yüzünden bilgisayarım bayağı ağır bir darbe almış durumda. Bu darbenin nelere zarar verdiğini nelerin telafi edebileceğini sizlerden öğrenmek amaçlı buradayım. Çoğu zaman oyun ve film sırasında kesildiğini de belirtmek isterim. Biliyorum; keşke kesintisiz güç kaynağı almış olsaydım. Her neyse yaşanan bu mevzudan dolayı vaktiyle bilgisayara uyguladığım birkaç işlemden bahsedeyim.

BIOS pili mi ne varmış. Onu çıkardım, bekledim ancak halen görüntü alamadım.
RAM'lerin yerini ve slotunu değiştirerek tüm kombinasyonları denedim.
Sonuç olarak; BIOS'u resetlemiş oldum. Bir tane RAM ve bir tane RAM slotumun bozulduğunu saptadım.
Şu an Onboard ekran kartı ve tek bir RAM ile sistem çalışır halde.
Sistem, harici ekran kartı takılı iken harici ekran kartından görüntü alınamayıp VGA kablosu anakarta takıldığında da görüntü alınamamaktadır. Ancak harici ekran kartı takılı olduğunda, HDD ışığı yanmakta olup sistem normal çalışır şekilde sesler çıkarmaktadır.

Vaktiyle bilgisayar monitörü, klavyesi vs. birlikte alınmış olunup, bilgisayarda hiçbir donanım değişikliği olmamıştır.
Şunu da eklemek isterim ki; sistem tek RAM'le çalışır durumda iken, sıfır bir ekran kartı takılmış ve sistemden görüntü alınamamıştır. Pek işe yarar bir bilgi değil sanırsam, çünkü belki de PSU yetersiz kalmıştır.

Size asıl sorularım şunlardır:
1- Ekran kartı yanmış mıdır? Telafi edilebilir hasar görmüş de olabilir mi?
2- Ekran kartının takıldığı slot bozulmuş olabilir mi?
3- BIOS'ta harici ekran kartını inaktif duruma getirme gibi bir durum var mıdır? Varsa BIOS resetlendiğinden inaktif duruma geçmiş olabilir mi?
4- i7-2600 işlemcimden vazgeçmek istemiyorum. Buna yönelik uyumlu anakart, RAM ve ekran kartı önerir misiniz?
5- BIOS'u resetlediğimden, BIOS sıfırlanmış durumda. BIOS'u güncelleştirsem, anakartın ekran kartını görebilme ihtimali var mıdır?

Sistemin satın alındığındaki özellikleri:
  • Windows 10 Home Intel Core i7-2600 Cpu @3.40GHz @3.40GHz
  • ATI Radeon HD 6570 2GB 128 bit Ekran Kartı
  • 8 GB RAM Türü: DDR3 SDRAM
  • ECS H61H2-M2 Anakart
  • HDD - WDC WD10EALX-229BA1 (931 GB) 7200 Rpm
  • DX12
  • PSU OUTPUT WATT: 300W +5V&+3 3V: 103W
Şuan 4 GB RAM'i ve ekran kartı olmadan çalışmaktadır.
Umarım açıklayıcı ve anlaşılabilir bir şekilde sorunumu sizle paylaşabilmişimdir.
Saygılarımla...

PSU'nun fotoğrafı:

lbdQMQ.jpg

Son düzenleme:
Merhaba;
Aynı işlemciyi uzunca bir zamandır kullanmaktayım halen memnunum.
Sorularınızın cevabına gelecek olursak,
1. Evet ekran kartınız yanmış olabilir. Telafisi mümkün olabilir olmaya da bilir.(ekran kartını başka bir cihazda denemenizde fayda var.)
2. Evet bozulmuş olabilir.( Çalışır halde bir uygun bir ekran kartı ile deneyiniz tabi burada PSU, Ekran kartı slotunuz ve Anakart baskı güç devre elemanlarının durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir.)
3. BIOS üzerinden iptal edilebilir diye hatırlıyorum.
4. 2600 için p67(b3) z77 z68 serisi anakartlar tercih edilebilir. İkinci el fiyatları temiz olanlar için gerçekten yüksek. Bütçeniz doğrultusunda B75 güncel Chipsetli anakartlarda alınabilir.
RAM için Corsair, Kingston, G-skill alacağınız anakarta göre isterseniz yüksek mhz ram alabilirsiniz.
Ekran kartı fiyatları gerçekten çok yüksek. Bütçeniz ile doğru orantılı olarak sıfır yada ikinci el tercihinize göre öneri gerçekleştirilebilir.
5. Denemekte fayda var çalışacağını düşünmemekle birlikte.

Merhaba;
Aynı işlemciyi uzunca bir zamandır kullanmaktayım halen memnunum.
Sorularınızın cevabına gelecek olursak,
1. Evet ekran kartınız yanmış olabilir. Telafisi mümkün olabilir olmaya da bilir.(ekran kartını başka bir cihazda denemenizde fayda var.)
2. Evet bozulmuş olabilir.( Çalışır halde bir uygun bir ekran kartı ile deneyiniz tabi burada PSU, Ekran kartı slotunuz ve Anakart baskı güç devre elemanlarının durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir.)
3. BIOS üzerinden iptal edilebilir diye hatırlıyorum.
4. 2600 için p67(b3) z77 z68 serisi anakartlar tercih edilebilir. İkinci el fiyatları temiz olanlar için gerçekten yüksek. Bütçeniz doğrultusunda B75 güncel Chipsetli anakartlarda alınabilir.
RAM için Corsair, Kingston, G-skill alacağınız anakarta göre isterseniz yüksek mhz ram alabilirsiniz.
Ekran kartı fiyatları gerçekten çok yüksek. Bütçeniz ile doğru orantılı olarak sıfır yada ikinci el tercihinize göre öneri gerçekleştirilebilir.
5. Denemekte fayda var çalışacağını düşünmemekle birlikte.
Kanka bende b75m-a var fotoda olduğu gibi uyumlu mu?

Dosya Ekleri

• 20210408_153851.jpg
    20210408_153851.jpg
    271,5 KB · Görüntüleme: 39

Yeni konular

Geri
Yukarı