Ryzen 5 1600 AF 3.4 GHz'de çalışıyor

tuğrahan sezer

Hectopat
Sistemim.
Ryzen 5 1600 AF.
Gigabyte B450M S2H.
XPG Gammix D30 3200MHz 8 GB RAM.
Gigabyte GTX960 2 GB OC.

Arkadaşlar resimde de gördüğünüz gibi işlemcim nedense Turbo frekansta 3.4GHz'de çalışıyor. Bazense çok kısa süreli olarak 3425MHz oluyor. İşlemcilerin kendi sıcaklıklarına göre saat hızlarını düşürdüklerini biliyorum ama 65 derecede 200MHz kesmesi normal mi emin olamadım. Bu fotoğrafı oyunu açtıktan 10dk sonra aldım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ekran Görüntüsü (8).png

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci maksimum turbo frekansa sadece tek çekirdekte ulaşabilir çoğu zaman. Dikkat edersen 3.6 GHz turbo frekans demezler, maksimum turbo boost 3.6 GHz veya 3.6 GHz'e kadar derler. 3.2'nin üstündeki tüm değerler turbo sayılır.

İşlemci maksimum turbo frekansa sadece tek çekirdekte ulaşabilir çoğu zaman. Dikkat edersen 3.6 GHz turbo frekans demezler, maksimum turbo boost 3.6 GHz veya 3.6 GHz'e kadar derler. 3.2'nin üstündeki tüm değerler turbo sayılır.
Yani aslında satış stratejisi. 😀 Peki Prime95 testinde bütün çekirdeklere baktım hepsi 3.4ghz de çalışıyor. Dediğinize göre bunlardan biri 3.6 ghz de çalışması gerekmez mi? Yoksa ben mi sizi yanlış anladım?

CPU-Z'den sadece 1 Thread'e stres testi yapmayı dene. 3.6 GHz'e çıkması lazım. Prime95 tüm çekirdeklere yüklendiği için 3.4'den yukarı çıkmaması normal.

Evet dediğiniz gibi yapınca bir iki çekirdek 3500MHz'e kadar geliyor ama stabil değil. Bazen 3475 oluyor bazen 3425. ama genede 3.6'ya çıkmıyor. Anladığım kadarıyla bir sorun yok çünkü ben bir sorun olduğundan endişeleniyordum. Özellikle BF5'de bile 3.4GHz'de çalışması hoşuma gitmemişti ve bu konuyu açmamın bir nedeni de merak. Ama merakımı bir kenara koyacağım çünkü kafam bu işe pek basmadı. İlginiz için teşekkür ederim.

Evet dediğiniz gibi yapınca bir iki çekirdek 3500MHz'e kadar geliyor ama stabil değil. Bazen 3475 oluyor bazen 3425. ama genede 3.6'ya çıkmıyor. Anladığım kadarıyla bir sorun yok çünkü ben bir sorun olduğundan endişeleniyordum. Özellikle BF5'de bile 3.4GHz'de çalışması hoşuma gitmemişti ve bu konuyu açmamın bir nedeni de merak. Ama merakımı bir kenara koyacağım çünkü kafam bu işe pek basmadı. İlginiz için teşekkür ederim.

Sıcaklık frenliyor işlemciyi aynı durumdayız. Tavsiyem yeni bi soğutucu al ve O.C bilgin varsa 3.6-3.9GHz gibi değerleri bi dene tutarsa daha rahat bi oyun deneyimi alırsın, ben 10. nesile geçmeye karar verdim Battlefield 5 işlemciye aşırı derecede yükleniyor.

Geri
Yukarı