Çözüldü i7-2600 sistemde ekran gidiyor ancak kasa çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Yohaynes

Kilopat
Daha fazla  
Yaklaşık 2 hafta önce olmaya başladı. Ekran kapandıktan sonra kasadan uçak vınlamasına benzer sesler çıkıyor ve bu ses sürekli olarak çıkıyor. Genellikle bilgisayarı ilk açtığım sırada başıma geliyor. Arada sırada internette sekmelerde gezerken de başıma geliyor. 1 hafta öncesinde kesilmişti ama tekrardan başladı. İşlemciden kaynaklı bir problem olabilir mi? Arkada herhangi bir oyun ve benzeri uygulamalar açık olmadığı halde böyle yapıyor. Power tuşuna basıp tekrar açınca düzeliyor bazen o gün hiç olmuyor bazen açar açmaz. PDF kitap indirdiğim bir siteden sonra bu olmaya başladı aklıma acaba mining mi yapılıyor diye de gelmiyor değil. Video izlerken gittiği vakit ses gidiyor bu olunca direk kendini uyku moduna alıyor gibi oluyor ama değişik bir ses çıkarıyor kasa.

i7-2600
GTX 1060 6 GB.
Power 650W.
8 GB DDR3RAM.
Windows yaklaşık 9 ay önce aldığım SSD'ye kurulu.

Dediğim gibi bu aralar pek fazla oyun oynamadığımdan oyun sırasında bakma şansım olmadı. Tarayıcıda gezerken, PC başında ders çalışırken günlük 2 defa bazen art arda bazen aralıklı başıma geliyor. Bazen o gün hiç olmuyor. Termal macun yüzünden oluyor olabilir mi? Teşekkürler şimdiden.

Çözüm
Cevap için teşekkür ederim. Stok soğutucu dediğiniz işlemcinin kendi fanı mı acaba? Bilgisayar donanımları ile ilgili bilgim sadece içini açıp temizlemek, daha önce hiç macun değişimi yapmadım internetten bakıp yapılabilecek bir şeyse kendim sipariş edip değiştireyim. Derslerime bilgisayar üzerinden çalıştığım için biraz daha zorlarsam galiba işlemciyi yakacağım. Dediğim gibi bir günde olmaya başladı daha önce hiç olmamıştı. Havaların ısınmasından kendini göstermeye başladı galiba. Yanlış hatırlamıyorsam 2011'den beri bu işlemciyi kullanıyorum. Ekran kartı+PSU değişikliğiyle buraya kadar gelebildi.
Aslında o işlemci düzgün bir bakımla hala canavar gibi evet stok soğutucu dediğim anakartın ortasındaki fan, altındaki ise onun soğutucu bloğudur. Blok işlemciye temas ederse düzgün bir şekilde ısı bloğa yayılır ve işlemci sıcaklığı azalır. Aslında düzgün bir termal macunla bu sorun çözülür. Dediğim gibi bende 2. sistemimde bu işlemciyi normal kendi stok soğutucusu ile kullanıyorum ama 55 dereceyi geçmezdi.
Cevap için teşekkür ederim. Stok soğutucu dediğiniz işlemcinin kendi fanı mı acaba? Bilgisayar donanımları ile ilgili bilgim sadece içini açıp temizlemek, daha önce hiç macun değişimi yapmadım internetten bakıp yapılabilecek bir şeyse kendim sipariş edip değiştireyim. Derslerime bilgisayar üzerinden çalıştığım için biraz daha zorlarsam galiba işlemciyi yakacağım. Dediğim gibi bir günde olmaya başladı daha önce hiç olmamıştı. Havaların ısınmasından kendini göstermeye başladı galiba. Yanlış hatırlamıyorsam 2011'den beri bu işlemciyi kullanıyorum. Ekran kartı+PSU değişikliğiyle buraya kadar gelebildi.

Edit: Bu arada gün içinde değerleri kontrol ettiğimde sıcaklık 38-39 derece arasında değişiyor sadece bazen kasa sesi değişip 70-80'lere çıkıyor. 24 saat içinde art arda kapanma oluyor 2 defa büyük ihtimal sıcaklık dayanamadığından Power'dan kapatıp tekrar açtığımda soğumadığından bir daha kapanıyor.
Kendine yüke alınca işlemci aynı anda fanda işlemciye soğutmak için en yüksek rpm hızına alıyor, uçak sesine benzer ses bu yüzden geliyor. Ama başarılı olamıyor dediğim gibi o blok temas etmiyor işlemciye doğru düzgün galiba ısı yayılamıyor bloğa.
Aslında o işlemci düzgün bir bakımla hala canavar gibi evet stok soğutucu dediğim anakartın ortasındaki fan, altındaki ise onun soğutucu bloğudur. Blok işlemciye temas ederse düzgün bir şekilde ısı bloğa yayılır ve işlemci sıcaklığı azalır. Aslında düzgün bir termal macunla bu sorun çözülür. Dediğim gibi bende 2. sistemimde bu işlemciyi normal kendi stok soğutucusu ile kullanıyorum ama 55 dereceyi geçmezdi.

Edit: Bu arada gün içinde değerleri kontrol ettiğimde sıcaklık 38-39 derece arasında değişiyor sadece bazen kasa sesi değişip 70-80'lere çıkıyor. 24 saat içinde art arda kapanma oluyor 2 defa büyük ihtimal sıcaklık dayanamadığından Power'dan kapatıp tekrar açtığımda soğumadığından bir daha kapanıyor.
Kendine yüke alınca işlemci aynı anda fanda işlemciye soğutmak için en yüksek rpm hızına alıyor, uçak sesine benzer ses bu yüzden geliyor. Ama başarılı olamıyor dediğim gibi o blok temas etmiyor işlemciye doğru düzgün galiba ısı yayılamıyor bloğa.

Son düzenleme:
Çözüm

Kendine yüke alınca işlemci aynı anda fanda işlemciye soğutmak için en yüksek RPM hızına alıyor, uçak sesine benzer ses bu yüzden geliyor. Ama başarılı olamıyor dediğim gibi o blok temas etmiyor işlemciye doğru düzgün galiba ısı yayılamıyor.

Kendine yüke alınca işlemci aynı anda fanda işlemciye soğutmak için en yüksek RPM hızına alıyor, uçak sesine benzer ses bu yüzden geliyor. Ama başarılı olamıyor dediğim gibi o blok temas etmiyor işlemciye doğru düzgün galiba ısı yayılamıyor bloğa.

Evet işlemciye bakayım dedim termal macun için. Fanı çıkardıktan sonra kuruduğunu gördüm temizledim, tekrar taktım, çalıştırdım bu sefer görüntü namına bir şey gelmedi üstelik yarım dakika sonra kendini kapattı her seferinde. 2-3 defa herhalde düzgün takmadım fanı derken 2 ayağı da kırdım diğer iki ayakla sabit tutulduğu halde yine aynı sorun oldu. Pandemide her yer kapalıyken elimdekinden de oldum bu sefer. Biraz akılsızlık ettim. Cevap verdiğiniz için teşekkürler tekrardan.

Evet işlemciye bakayım dedim termal macun için. Fanı çıkardıktan sonra kuruduğunu gördüm temizledim, tekrar taktım, çalıştırdım bu sefer görüntü namına bir şey gelmedi üstelik yarım dakika sonra kendini kapattı her seferinde. 2-3 defa herhalde düzgün takmadım fanı derken 2 ayağı da kırdım diğer iki ayakla sabit tutulduğu halde yine aynı sorun oldu. Pandemide her yer kapalıyken elimdekinden de oldum bu sefer. Biraz akılsızlık ettim. Cevap verdiğiniz için teşekkürler tekrardan.
Adınıza çok üzüldüm :( ama keşke termal macunu sildikten sonra çalıştırmasaydınız. zaten sıcaklık hat safhadayken iyice körüklemişsiniz olana yapacak bir şey yok. En kısa zamanda bir soğutucu almanız lazım gibi.

Adınıza çok üzüldüm :( ama keşke termal macunu sildikten sonra çalıştırmasaydınız. Zaten sıcaklık hat safhadayken iyice körüklemişsiniz olana yapacak bir şey yok. En kısa zamanda bir soğutucu almanız lazım gibi.

Bu işlemciler için soğutucu modelleri önemli mi yani uyumlu mu her şeyle. i7-2600 için Intel herhangi bir soğutucu yeterli gelir mi? Anakartım biraz küçük fan da biraz küçük geldi. Yanlış soğutucu almak istemiyorum, bir de orada aptallık yapmayayım 😄

Hocam ben size yine sakince açıklayayım :) Intel işlemcilerde OC yapılması için işlemcinin sonunda k ibaresi olması gerekiyor. DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırın ve WHQL sürümünü indirin.
Sorunun işlemci sıcaklığından kaynaklı olduğu ortada zaten. Konu sahibi attığı test sonuçlarında belirtmişti sanırım tam okumadınız.
Bu işlemciler için soğutucu modelleri önemli mi yani uyumlu mu her şeyle. i7-2600 için Intel herhangi bir soğutucu yeterli gelir mi? Anakartım biraz küçük fan da biraz küçük geldi. Yanlış soğutucu almak istemiyorum, bir de orada aptallık yapmayayım 😄
Sanırım anakart modeliniz micro atx
Snowman M200 CPU Soğutucu Fan Rainbow Fiyatları ve Özellikleri

Bu model Lga 1155 pin uyumlu gözüküyor ama kasanıza veya anakarta sığarmı bilemem.

Sorunun işlemci sıcaklığından kaynaklı olduğu ortada zaten. Konu sahibi attığı test sonuçlarında belirtmişti sanırım tam okumadınız.

Sanırım anakart modeliniz Micro ATX.
Snowman M200 CPU Soğutucu Fan Rainbow Fiyatları ve Özellikleri

Bu model LGA 1155 pin uyumlu gözüküyor ama kasanıza veya anakarta sığarmı bilemem.

Anakart modelim H61h2- M.2
LGA 1155 pin uyumlu herhangi bir soğutucu umarım uyar teşekkür ederim ilgi ve alakanız için. En olmadı yeni işlemci ve anakarta geçeceğim mecburen.

Yardımcı olursam ne mutlu bana. :)

İşlemci fanını değiştirdim görüntü yine gelmedi bu sefer RAM soketleri yüzünden mi yapıyor derken kontrol edelim dedik bilen birisiyle. 4 GB 4 GB iki DDR3 RAM'le çalışıyordu. Soketlerden biri arızalı olduğu için görüntü gelmiyormuş meğersem. Arızalı soketteki RAM'i çıkartınca görüntü geldi. İki RAM'de sağlam. Artık 8 GB bir DDR3 RAM bulayım idare edene kadar kullanayım.

İşlemci fanını değiştirdim görüntü yine gelmedi bu sefer RAM soketleri yüzünden mi yapıyor derken kontrol edelim dedik bilen birisiyle. 4 GB 4 GB iki DDR3 RAM'le çalışıyordu. Soketlerden biri arızalı olduğu için görüntü gelmiyormuş meğersem. Arızalı soketteki RAM'i çıkartınca görüntü geldi. İki RAM'de sağlam. Artık 8 GB bir DDR3 RAM bulayım idare edene kadar kullanayım.
Sıcaklık değerleriniz peki normale döndü mü ?

Yeni konular

Geri
Yukarı